גזר הדין של אספה: 4 שנות מאסר וחצי בפועל

על שחקן מ.ס. אשדוד הוטלו גם שנה וחצי מאסר ע"ת ופיצוי של 25 אלף ש"ח למשפחות הנפגעים עקב הפקרתו של ארי נשר ז"ל. אמו של אספה פרצה בבכי, השחקן מתכוון לערער

גיל לוין
גיל לוין  30.01.20 - 09:34

תגיות: יצחק אספה

תחילת כתבה

כמעט שנה וחצי חלפה מאז התאונה שהסעירה את המדינה ובה פגע יצחק אספה עם רכבו בארי נשר ז"ל והפקיר אותו והיום (חמישי) נקבע גזר דינו של שחקן מ.ס. אשדוד בבית המשפט המחוזי בת"א: ארבע שנות מאסר וחצי בפועל. אמו של אספה פרצה בבכי לאחר הקראת גזר הדין והשחקן עצמו נותר המום והוברח מיציאה צדדית. סנגורו עו"ד ליאור שטלצר ציין כי הוא מתכוון לערער לבית הדין העליון על העונש ולהגיש בקשה לעיכוב ביצועו.

אם לא תתקבל הבקשה, אספה יצטרך להתייצב לריצוי עונשו בבית הכלא ניצן בחודש הבא, ב-25 בפברואר, עד השעה 9 בבוקר. בנוסף, נגזרו על שחקן אשדוד שנה נוספת של מאסר על תנאי, לצד שישה חודשים נוספים על תנאי על שיבוש הליכי משפט.

הכדורגלן יצטרך לנפק 50 אלף ש"ח ערבות עצמית, ועוד שני ערבים עם סכום זהה. כמו כן, הוא חויב לשלם עד ה-30 ביוני פיצוי על סך 20,000 ש"ח להוריו של נשר, בנוסף ל-5,000 ש"ח למשפחתו של הקטין השני שנפגע בתאונה.

אספה התייצב היום בבית המשפט המחוזי בתל אביב והתעכב בכניסה למקום, כשהוא נסער וחושש מהתקשורת ההמונית. הוא הגיע מלווה באימו, חברתו ורוניקה מגמדוב ואחיו. מקבוצתו של השחקן, מ.ס. אשדוד, לא הגיע נציג, אך היא צפויה לתמוך בו כלכלית בזמן עונש המאסר.

השופט צבי גורפינקל נימק את העונש בהקראת גזר הדין: "הנאשם כפר בעבירות שיוחסו לו. טענותיו היו שלא הרגיש כלל שפגע במשהו, טען שחשב כי נגרם לו תקר בגלגל והמשיך בנסיעה ללא עצירה. לאחר סקירת כל הראיות נקבע כי בעת התאונה נגרם רעש חזק מאוד מהתאונה, הרכבים שנסעו בקרבת מקום עצרו לשמע הקולות. הנזקים של הרכב מצביעים על כך שלא מתקבל על הדעת שהוא לא שם לב לפגיעה. המשך התנהגותו ברחוב בן אביגדור מעידה על רצונו להרחיק עצמו ולהכחיש את הקשר לתאונה.

"קצין המבחן התרשם כי ייתכן שהנאשם פעל מתוך תחושת ניתוק המאפיינת מצבים טראומטיים כאשר הניתוק מתרחש כאמצעי הגנתי ובלתי נשלט המוביל לקושי לעכל ולקלוט את הסיטואציה הקשה. ייתכן, סבור קצין המבחן, כי הדבר הפחית מיכולתו להתנהלות שקולה ותקינה. ידוע כי כפירה באשמה וניהול משפט לא יזקפו לחובתו של נאשם, אולם במקרה כזה אינו זכאי ליהנות מהקלה  בעונש, שלה זכאי מי שמודה באשמתו ולוקח אחריות על מעשיו.  

"עבירות ההפקרה אינן נדירות לצערנו, ועל בית המשפט להילחם בהן ביד קשה ולהשמיע בקול רם וצלול את הערך של שמירה על חיי אדם, ולהטמיע נורמות של סיוע לזולת ואי נטישת מקום התאונה. לאור זאת העונש אינו יכול להתייחס רק לנאשם הספציפי הנדון בתיק, אלא עליו לשמש גם התרעה ושופר הקורא בקול לנהגים עתידיים לבל יעזו לנטוש את הנפגעים בתאונה לאחר שנפגעו, גם אם האחריות לתאונה עצמה אינה מוטלת על הנהג. ומסר זה צריך לחלחל ולהדהד בציבור וזאת ניתן יהיה לעשות רק באמצעות גזר דין שקולו יהדהד מקצה הארץ ועד קציה.

"בתוך מתחם העונש נראה כי העונש הראוי לנאשם צריך לעמוד על שליש מעונש המאסר בן 14 שנים שקצב המחוקק לעבירת ההפקרה, ולפיכך אני גוזר על הנאשם עונש מאסר בפועל לתקופה של 4.5 שנים בניכוי תקופת מעצרו מיום 25.9.18 עד 2.10.18."

כזכור, השחקן הורשע בעבירת הפקרה ושיבוש הליכי חקירה, והפרקליטות דרשה עונש מאסר בפועל הנע בין שלוש לשש שנים. מנגד, סנגורו, עורך הדין שטלצר, ביקש להסתמך על תסקיר שירות המבחן החיובי שממליץ על עבודות שירות בלבד ודורש בין 8 חודשי עבודות שירות ועד 20 חודשי מאסר בפועל בתרחיש החמור ביותר. יש לציין שהעונש המירבי בעבירות בהן מורשע השחקן הוא 14 שנות מאסר.