המעקב נמשך: המקופחות והמרוויחות מטעויות שיפוט

נתוני הוועדה המקצועית של האיגוד נחשפו: חדרה, בני יהודה והפועל חיפה נהנו משריקות לא נכונות, ב"ש וק"ש בעיקר סובלות. הקושי העיקרי של השופטים: ההחלטות לפנדלים

מוטי פשכצקי
מוטי פשכצקי  12.02.20 - 11:53

תגיות: ליגת העל

תחילת כתבה

ערוץ הספורט ממשיך במעקב אחרי טעויות השיפוט וטבלת המרוויחות ומפסידות מטעויות אלה. כזכור, הטבלה מכילה רק טעויות קריטיות בהן הודתה הוועדה המקצועית בפרסומים שלה לתקשורת. הטבלה כוללת רק טעויות שבסופן לא נלקחה ההחלטה הנכונה, בדרך כלל בשל טעות של שופט המסך שלא תיקן טעות של שופט במגרש, או בשל טעות של שופט שנקרא למסך והחליט שלא לקבל המלצה מוצדקת של ה-VAR לתיקון הטעות.

בשבוע החולף שוחקו שני מחזורי ליגה ועל פי פרסומי הוועדה המקצועית נפלה בהם רק טעות קריטית אחת והיא שריקת העונשין לטובת מכבי נתניה במשחק נגד הפועל ב"ש על ידי אוראל גרינפלד, שלא תוקנה בטעות על ידי שופט המסך.

כלומר בשני המחזורים האחרונים היו בממוצע רק 0.5 טעויות למחזור, בעוד הממוצע של 21 המחזורים שקדמו עמד על 1.33 טעויות למחזור. האם מדובר בשיפור מדהים ביכולת השופטים או שינוי במדיניות הוועדה לגבי היכולת שלה להודות בטעויות?

טבלת טעויות השיפוט העונה בליגת העל על פי הוועדה המקצועית:

מהטבלה עולה:
* טרנר הוא מבצר? בעקבות הפנדל שנשרק נגדה, עלתה ב"ש למקום שני ברשימת המקופחות אחרי קריית שמונה, כשחוץ מאותו פנדל שלא היה לזכות מכבי נתניה היא קופחה גם כשלא נשרק פנדל לזכותה במשחק הבית מול הפועל חיפה, כשנפסל שער חוקי בבית נגד הפועל ת"א והרחקתו של בן שהר שלא בצדק במשחק הבית מול אשדוד. הטעות היחידה לזכותה הייתה מול רעננה, כשלאורחת הורחק שחקן שלא בצדק. למעשה, עד לטעות במשחק החוץ בנתניה כל טעויות השיפוט במשחקי הקבוצה נפלו באצטדיון הביתי של הקבוצה.

* בקריית שמונה יש מי שלקחו קשה את פרסום טבלת המקופחות שרק אישרה את טענות הקבוצה על קיפוח מתמשך כנגדה על השופטים. קובי רפואה יעמוד לדין על כניסה לחדר השופטים לאחר משחק הבית בשבוע שעבר נגד הפועל חיפה, שם אמר על פי דוח השיפוט: "לא ראיתם בערוץ הספורט שאנחנו הקבוצה המקופחת של בליגה?".

גם במחזור הקודם לקבוצה היו טענות קשות על שני פנדלים שהיו צריכים להישרק לזכותה במשחק הבית מול הפועל חיפה. גורמים במועדון אמרו שלא פלא שאיגוד השופטים בחר להצדיק הפעם את השופטים כדי לא להראות שהקבוצה ממשיכה להיות מקופחת באופן רציף. לכולם שם ברור שבעתיד לא ימהרו באיגוד להודות בטעויות במיוחד כשמדובר בקבוצה שלהם.

* מניתוח 29 טעויות השיפוט שנעשו בליגת העל עולה כי הטעות הנפוצה ביותר היא אי שריקה לפנדל כשבשבעה מקרים במהלך העונה לא נשרק פנדל שהיה חייב להישרק:

• במחזור 2 פוספסו שני פנדלים, אחד לטובת ק"ש במשחק הביתי מול כפ"ס והשני לטובת בית"ר ירושלים מול רעננה.
• במחזור 6 רעננה שוב הרוויחה מאי שריקה לפנדל נגדה במשחק הבית מול הפועל ת"א.
• במחזור 7 שוב רעננה במוקד והפעם היא לא קיבלה פנדל שהגיע לה במשחק הבית מול הפועל חיפה.
• בית"ר ירושלים לא קיבלה פנדל נוסף במחזור 12 במשחק הביתי מול חדרה לאחר עבירה של שוער חדרה ברחבה.
• גם קריית שמונה לא זכתה בשני פנדלים כשהשני הגיע לה במשחק הבית במחזור 13 מול נס ציונה בגין נגיעת יד של מגן האורחת.
• הפנדל האחרון שלא נשרק היה כאמור בטרנר והגיע לבאר שבע במשחק הבית מול הפועל חיפה.