בין סיטי למכבי: השפעת הפייר פליי בישראל

מה קורה אם הבעלים גם ספונסר ומה לגבי פירוק? מורה נבוכים

מערכת אתר ערוץ הספורט  16.02.20 - 13:03
תחילת כתבה

עולם הכדורגל ספג טלטלה בשישי עם היוודע העונש הכבד אותו ספגה מנצ'סטר סיטי בעקבות העבירות על חוקי הפייר-פליי הפיננסי. הדי רעידת האדמה מגיעים עד ישראל ומעלים לא מעט שאלות לגבי ההתנהלות הכלכלית של חלק מקבוצות ליגת העל. כדי לעשות סדר, שאלנו את ההתאחדות לכדורגל על ההשפעה של חוקי הפייר פליי על הליגה שלנו. להלן התשובות: 

1. האם כל קבוצות ליגת העל מחוייבות לפעול לפי כללי הפייר פליי הפיננסי? "קבוצה שמקבלת רישיון לשחק באירופה ומשחקת בפועל".

2. האם קיים שיתוף פעולה בין הבקרה התקציבית לבין אופ״א בנושא הפייר פליי הפיננסי? האם על הבקרה קיימת חובת דיווח לאופ״א אם יש חשד להפרות? "בטח, הבקרה משמשת כ״מומחה פיננסי״ לצורך קטגוריית הרישוי, היא מטפלת ביחד עם אופ״א במעקב הפיננסי בכללי הפייר פליי לקבוצות ישראליות שמשחקות במפעלי אופ״א".

3. אם אופ״א מטילה סנקציות בעקבות עבירה על חוקי הפייר פליי, האם יש/ניתן להטיל עליהם עונש גם במסגרת ההתאחדות המקומית? "אם מדובר גם בעבירה על התקנונים המקומיים אז כן".

4. האם החוקים מאפשרים מצב בו הבעלים הוא גם הספונסר הראשי? האם ישנן מגבלות אם זה המקרה? "ישנן מגבלות לכספים שמועברים על ידי בעלים כספונסר".

5. מה דינה של קבוצה שנכנסת להליך של פירוק או הקפאת הליכים? האם יש לכך התייחסות בחוקי הפייר פליי הפיננסי? "בוודאי, קיים ״חוק שלוש שנים״ לפיו כל קבוצה שמבקשת להשתתף במשחקי אופ״א חייבת להיות חברה בהתאחדות לפחות שלוש שנים לפני כשהליך הגנה מנושים יכול להוות קטיעה של החברות מבחינת אופ״א, קיימת אפשרות להגיש בקשה מיוחדת במקרים כאלו ואז אופ״א יכולה להיעתר למצב בו קבוצה שקיבלה הגנה מנושים עדיין תחשב חברה לצורך חוק שלוש השנים".

6. אם קבוצה נמצאת תחת מפרק, ויש נגדה תביעות, האם היא חסינה מחוקי הפייר פליי הפיננסי ויכולה להשתתף במפעלים של אופ״א? "לפי התקנון בארץ - קבוצה יכולה לפעול תחת מפרק מקסימום שתי עונות משחקים (עד לעונת המשחקים שלאחר העונה בה מונה המפרק), בהתאם לתשובה לשאלה הקודמת, היא תצטרך לבקש בקשה מיוחדת בשל כלל השלוש השנים, לדעתי אם היא עדיין תחת מפרק, בקשתה לא תתקבל ע״י אופ״א והיא לא תוכל להשתתף במשחקים כשהיא תחת מפרק מאחר ואופ״א בודקת שהבעלים החדש לקח על עצמו באופן חלק את חובות וזכויות הבעלים הקודם וכך ניתן ״לדלג״ על כלל השלוש שנים במסגרת פירוק".