הערעור הוגש: אספה דורש עבודות שירות

שחקנה של אשדוד נכלא ל-4.5 שנים. "חש חרטה עמוקה"

גיל לוין
גיל לוין  12.03.20 - 12:26
תחילת כתבה

רק לפני חודש וחצי גזר בית המשפט המחוזי בת"א על שחקנה של מ.ס אשדוד, יצחק אספה, 4.5 שנות מאסר בפועל בעקבות תאונת הפגע וברח בה היה מעורב ונהרג ארי נשר ז"ל. לפני כשבועיים וחצי החל השחקן לרצות את עונשו וכעת, החליט להגיש ערעור לבית המשפט העליון, כשהוא מבקש להמיר את עונשו ל-10 עד 20 חודשי עבודות שירות.

בעצת עורך דינו, אילן סופר, החליט אספה להגיש ערעור לבית המשפט העליון על גזר הדין בלבד ולא על הכרעת הדין (העבירות בהן הורשע), כמו כן הוגשה גם בקשה לדיון דחוף מאחר והוא כבר החל לרצות את עונשו. משמעות הדבר היא – כי הדיון יתקיים בחצי שנה הקרובה כשהשחקן יתייצב בבית הדין העליון בירושלים במדי אסיר.

"אין יום שחולף מבלי שיצחק נותן את דעתו על העבירות שביצע ומבלי שיחוש חרטה עמוקה על מעשיו. תחושות קשות אלו ילוו את יצחק כל חייו" נכתב בערעור. "יצחק מבין שטעה טעות מרה, נוטל על עצמו את מלוא האחריות למעשיו ומבין כי הפעיל שיקול דעת מוטעה בכך שעזב את מקום התאונה ולא עמד על תוצאותיה".

לצד ההתנצלות למשפחת נשר, הובאה ביקורת על הצורך לייצר הרתעה ובעקבות כך העונש החמור ועוד נכתב כי: "התאונה לא נגרמה באשמתו והוא לא יכול היה למנועה. עונש המאסר שנגזר עליו חורג חריגה של ממש לחומרה ממדיניות הענישה הנוהגת במקרים דומים ואף חמורים יותר".

בערעור נעזר עורך דינו בפסיקות דומות ומפורסמות בעבר, למשל במקרה של פרסיליה קשתי וכן גם במקרה מוכר יותר, של חברו לקבוצה אשתקד עוביידה חטאב, שהיה מעורב בתאונת "פגע וברח", בעקבותיה נשלח ל-15 חודשי מאסר בפועל, אותם הוא מרצה יחד עם אספה באותו האגף.

עוד מסופר במכתב על אופיו הטוב של השחקן לצד הקשיים המשפחתיים והכלכליים איתם מתמודד וכן על התאקלמותו של השחקן בבית הכלא חרמון. מאז החל לרצות את עונש המאסר, אספה החל לקחת חלק בקבוצה טיפולית ייעודית בתחום התעבורה ואף נרשם ללימודי תואר ראשון בכלכלה וניהול.

אך נראה כי אחד החששות הגדולים של אספה, הוא שלא יוכל לשוב עוד לשחק כדורגל: "שחרורו של יצחק ממאסר בגיל 27 לאחר היעדרות של כ-5 שנים מהמגרשים, משמעותו סיום הקריירה המקצועית שלו ככדורגלן" נכתב, "זאת פגיעה אנושה ביכולתו להתפרנס ובאפשרות שיקומו בסיום ריצוי עונש המאסר".