העקיצה שנמנעה: סיפור אליהו אליהו ונתניה

כמעט ארבע שנים אחרי, כך היהלומים ניצלו מידיו של נוכל

מוטי פשכצקי
מוטי פשכצקי  28.03.20 - 09:01
תחילת כתבה

שלהי עונת 15/16, מכבי נתניה משוועת לעזרה כלכלית בעקבות ההסתבכות של אלי שגב והפירוק נמצא מעבר לפינה. הייאוש במועדון נמצא בשיא והשחקנים מתחילים להבין כי ייתכן שלא יראו את המשכורת הקרובה. בתוך כל הכאוס הזה היה מי שניסה לנצל את המזל לרווח אישי.

רגע לפני שנתניה נכנסת להקפאת הליכים, בחור המציג עצמו כ"אלי מויאל" התקשר לעיריית נתניה וטען שהוא מעוניין לרכוש את המועדון. הוא מבקש לשוחח עם ראשת העיר מרים פיירברג וזו נעתרת. במהלך השיחה הוא מציג עצמו כאיש עסקים, כחובב כדורגל ואפילו מציג צ'ק עבור סכום שהוא מוכן להפקיד כדי להוביל את מכבי נתניה לצמרת.

בנתניה רואים אור בקצה המנהרה ופותחים את הספרים של המועדון בפני אותו אלי מויאל. איש העסקים נחשף לחשבונות הבנק של המועדון. הוא טוען שהוא זקוק לכך כדי לכסות את החובות, אבל הסיבה הייתה שונה. בינתיים, לערוץ הספורט התחילו להגיע טלפונים מאנשים בצפון שטוענים כי מדובר בשחקן כדורסל לשעבר בשם אליהו אליהו שעובר בין דירות באירופה ובישראל ועקץ אנשים שהפקידו בידיו אלפי שקלים.

ככל שהעדויות מתרבות, מתבררת המציאות. אחת האמינות שבהן הייתה של בחור מעפולה שטענה כי מי שמציג עצמו כאלי מויאל עקץ את אחד הקרובים אליו, שנאלץ להיעזר בו כדי להשתקם. אותו אחד טען גם כי המשטרה והאינטרפול מנסים להגיע לאותו נוכל, אך ללא הצלחה.

בדיעבד, התברר שהבנק שמו היה חתום על הצ'ק לא היה קיים ואותו נוכל פנה ניסה למשוך 15 אלף ש"ח מהחשבון של מכבי נתניה. רגע לפני השיחה של אליהו אליהו עם שחקנים באימון, פרסמנו את הידיעה על פרצופו האמיתי בתוך אווירה ציבורית הרואה בו כמשיח של נתניה. משם, הדרך לבית המשפט והרשעה בהונאה וזיוף הייתה קצרה. אליהו אליהו נכנס לארבע שנים בכלא ומכבי נתניה ניצלה.

היום, ארבע שנים לאחר מכן, מכבי נתניה שוב נמצאת במצב של אי ודאות. אמנם היא בליגת העל, במצב כלכלי איתן ורחוקה מפירוק, אבל במועדון היה מי שאמר לאחר ההרשעה: "אם הבלוף לא היה מתגלה, מכבי נתניה היתה נמחקת".