כמו במשחק פוקר: הסיפור המטורף על החתמת לרואה

הטלפון לנדב יעקבי שימליץ עליו, ההצעה המפוקפקת משווייץ שהצרפתי הציג במגעים, פיצוץ השיחות במלון והסגירה הסופית. אחרי שנים של שתיקה, יו"ר בית"ר דאז, ולדימיר שקלאר, חושף את הסיפורים מעידן ארקדי גאידמק. מתחילים עם הרכש הנוצץ ביותר

אור אבולעפיה
אור אבולעפיה  31.03.20 - 13:29

תגיות: ז'רום לרואה

תחילת כתבה

תמונה באדיבות עדי אבישי, מעריב.

ז'רום לרואה היה אחד מהזרים הכי טובים שנחתו בישראל וגולת הכותרת של רכישות ארקדי גאידמק בבית"ר ירושלים. הקלאסה והאלגנטיות הפכו את הצרפתי לבינגו, מהסוג שלא רואים בישראל. שנים אחרי שעזב, אנחנו חושפים כאן לראשונה את הסיפור הדרמטי סביב הגעתו.

  • פרויקט מיוחד: ולדימיר שקלאר חושף את הסיפורים מאחורי בית"ר של גאידמק

יו"ר בית"ר י-ם דאז, ולדימיר שקלאר, מדבר לראשונה אחרי שנים של שתיקה ויחשוף כאן שורה של סיפורים מסעירים מתקופתו בבית"ר י-ם, כאלה שקצת ינעימו את הזמן בתקופה כזאת קשה. הסיפור הראשון יהיה החתמתו של לרואה, כזאת שנראית כמו סרט מתח. הפרטים המלאים לפניכם.

קודם כל, כדי להבין את הסיפור - צריך לחזור לבית"ר ירושלים של אותם ימים. ארקדי גאידמק שילם מיליונים ורצה תוצאות מיידיות: לצורך זה הוא הנחית את לואיס פרננדס, מאמן מוכר ואגדה בצרפת. תקופה קצרה אחרי מינויו של פרננדס, גאידמק מינה את ולדימיר שקלאר, שבאותו זמן שימש כיו"ר מחלקת הספורט בעיריית ירושלים. שקלאר אומנם היה בקיא מאוד בעולם העסקי, אבל לא בעולם הכדורגל, והיה צריך ללמוד תוך כדי תנועה איך בונים קבוצת כדורגל.

"הייתי 3 ימים בבית"ר ירושלים ופתאום התקשר אליי ארקדי גאידמק ואמר לי ז'רום לרואה, שחקן צרפתי, נמצא בישראל. לואיס פרננדס רוצה אותו, תחתים אותו כמה שיותר מהר", שקלאר מספר לערוץ הספורט, "בקושי הבנתי מה זה כדורגל ופתאום קבעו לי פגישה במלון מצודת דוד עם שחקן שהגיע עם עורך דין שוויצרי ועם פיליפ סולומון, שהוזכר כמועמד לרכוש את מכבי ת"א שנים מאוחר יותר".

"לא ידעתי מי השחקן וכמה משלמים לו. הייתי ממש בתחילת הדרך בכדורגל. תהיתי מה לעשות ואז חשבתי לעצמי 'בוא נתייעץ עם מי שמבין כדורגל'", היו"ר דאז הפתיע, "מי מבין כדורגל? נדב יעקבי, הפרשן של הערוץ שלכם. ראיתי אותו בטלוויזיה, הוא יודע הכל - התקשרתי אליו ושאלתי איך ז'רום לרואה. הוא אמר לי שהוא שחקן טוב, שאלתי אותו איך עובד השכר בצרפת וגם על זה הוא ענה לי. אחרי השיחה עם יעקבי פשוט הלכתי לפגישה".

"באמת זה מה שהיה", יעקבי הודה, "הייתי תוך כדי הליכה ופתאום במפתיע הוא התקשר אליי ושאל אותי על לרואה, אותו הכרתי אותו מהשידורים. עניתי לו ובזה חשבתי שנגמר הסיפור".

אחרי אותה שיחה, שקלאר כאמור נפגש עם הפמלייה של לרואה, לתחילת המשא ומתן והביא איתו את אילן רג'ואן, איש עסקים שאוהד בית"ר י-ם. "חיפשתי מישהו שיודע כדורגל יותר ממני, אז הבאתי את אילן. אני מבין בעסקים, הוא מבין בכדורגל וככה יצאנו למשא ומתן", שקלאר נזכר, "איך שהתחלנו את השיחות, פתאום לרואה והסוכנים שלו שלפו לי דף מודפס עם הצעה ממועדון שוויצרי שהיא כפולה במחיר מההצעה הראשונית שאנחנו הצענו לו. הם אמרו לי: 'או שתוסיף כסף, או שאני ממריא חזרה לצרפת וחותם בשווייץ".

שקלאר לא התרגש מהדרישה: "היה נראה לי מוזר שהוא פתאום שלף הצעה כפולה ממה שהצענו. למה לו בכלל להקשיב להצעה שלנו, הוא הרי לא איזה יהודי שאוהב את ישראל, אלא שכיר חרב. לא התרגשתי, אני יודע מה זה עסקים, אמרתי להם שזו ההצעה ואנחנו לא מוסיפים כלום. הפסקנו את השיחות וקבענו להיפגש בעוד שעה שוב במלון".

"ארקדי קרא בתקשורת שהמשא ומתן פוצץ כי הנציגים של לרואה הדליפו את זה. הוא אמר לי: 'ולדימיר, זה על הראש שלך. אתה חייב לסגור את השחקן הזה. תן לו עוד קצת'". יחד עם זאת, היו"ר נשאר איתן בדעתו: "אתה מינית אותי כדי שאעשה עסקים, סמוך עליי אני אסגור אותו".

לאחר שעה של הפסקה, הצדדים שוב נפגשו ושקלאר הבהיר שהם לא ישנו את ההצעה ושמבחינתו לרואה יכול לנסוע חזרה לצרפת. "דווקא אחרי שאמרתי לו שאנחנו מוותרים, פתאום הוא התרצה", שקלאר נזכר, "שיחקתי איתו פוקר, עשיתי אול אין על בלוף, ובסוף ניצחתי. לא יודע מאיפה לרואה הביא את הנייר הזה עם ההצעה משווייץ, אבל בסוף הוא זרק אותו לפח. הבטחתי לארקדי וקיימתי, לעשות עסקים ידעתי. השחקן התרצה, והשאר היסטוריה".