לתשומת לב המנויים בארץ: "הקהל חייב לקבל החזר"

עורך הדין עמית דינר סיפק לתכנית "5 באוויר" את ההסבר המשפטי מאחורי העילה לבקשה לקבל כסף בחזרה מהמועדונים השונים: "מנוי הוא חוזה לכל דבר ולאוהדים נגרם נזק כספי"

מערכת אתר ערוץ הספורט  26.04.20 - 19:45

תגיות: ליגת העל

תחילת כתבה

האוהדים ברחבי ישראל מחכים זמן רב לראות שוב את הקבוצות האהובות עליהם על המגרש/פרקט. בזמן שהגופים השונים מנהלים שיחות בנוגע לחזרה לשגרה מהמשבר, הקהל יודע שאי אפשר יהיה עדיין לחזור ליציעים על מנת למצות עוד קצת את המנויים שנקנו. יהיו כמובן את אלה שירגישו שהם הפסידו לא מעט כסף על כך שמשחקים רבים במנוי לא היה אפשר לממש. עורך הדין עמית דינר התראיין היום (ראשון) בתכנית הרדיו "5 באוויר" וסיפק תובנה מאד חשובה לאוהדים.

תחילה הוא נשאל אם המנויים מקבלים החזר כספי ברמה המשפטית: "במילה אחת כן. חייבים לקבל החזר. הדברים מאוד ברורים משפטית, אבל הגיונית אוהד שיש לו מנוי לקבוצה, מה הוא נותן לו? הוא זכאי להיכנס לכל משחקי הקבוצה לאורך השנה. ברגע שהקבוצה מכל סיבה שהיא מונעת ממנו כניסות למשחקים, נגרם לו נזק כספי".

דינר הסביר מה העילה לבקשת ההחזר: "מנוי הוא חוזה לכל דבר. במקרה הזה יש תנאים מסוימים בין הקבוצה לאוהד וכולם כפופים לזה. צריכים להבין דבר אחד מאוד פשוט - יש פה מפר ויש ניזוק. הקבוצה הפרה כלפי כל האוהדים. למה? כי היא לא נותנת לי את מה שאני שילמתי עבורו. סעיף 18 אומר שאם הפרת החוזה שהפרתי היא מסיבה שאני לא יכול למנוע או לא ידעתי בכלל, אז לא תהיה עילה לאכיפת חוזה או לפיצויים. כלומר, אני לא יכול להגיד לקבוצה שהיא בכל מקרה תקיים את החוזה. וגם לא לשלם פיצויים. אבל היא כן חייבת להחזיר לי את מה שאני שילמתי".

"אם תבוא הקבוצה ותנסה לשכנע שהיא גם הוציאה הוצאות לטובת החוזה הזה וגם היא נפגעה, אז נפתור את זה, כי כל קבוצות הכדורגל קיצצו ואי אפשר לטעון שההוצאות שלהן גבוהות ממה שתיכננו, אלא להפך. אוהד ממוצע לא יוכל לבוא ולדרוש פיצוי, אלא בהחלט להחזיר לו את החלק היחסי. איך הוא יעשה את זה? אני חושב שקבוצות הכדורגל יחד עם המנהלת, או אולי עם משרד הספורט, צריכים להגיע להחלטה שתהיה מקובלת בתום לב, ולהחזיר לאוהדים את כספם".

"בית המשפט רשאי לחייב על פי הוכחה", הוא המשיך. "אפשר אולי להגיע להסכמה, במצב מסוים, אם ירכוש שוב מנוי אז יקבל אולי במחיר מוזל. אני חושב שזה הגון והגיוני. תביעה ייצוגית? הגשתי כזאת ב-2012 כשהיו התפרעויות של אוהדי הפועל בדרבי, ובא בית הדין ופסק שלושה משחקים ללא קהל בגלל זה. היו לנו 9 אלף אוהדים והגשנו תביעה ייצוגית על השבה כספית. בית המשפט קיבל את הבקשה לאישור התביעה כייצוגית".

"בזמנו היא הייתה תקדימית, ואם אני לא טועה בית"ר תבעו את האוהדים על התפרעויות שגרמו להם לעונשים. צריכים לפנות לקבוצות שלהם ולבקש החזר, במידה ולא יחזירו זה יוצר אפשרות לעילה לתביעה ייצוגית. כמובן שנבדוק, דבר ראשון אסור להתעלם. אני אוהד מכבי פ"ת, הכל התחיל שם. אני אוהד ויש פה עניין של רגש והליכה לקראת המועדון, כי הם בסוף שותפים. האוהדים צריכים להיות שותפים לזה ולקבל כסף בחזרה. אם הליגה תחזור ביוני-יולי בצורה כזו או אחרת, הסוגיה תהיה קשה יותר מן הסתם".