הקיצוץ, הסגל והמנכ"ל: מכבי נתניה החדשה

טיפוח הצעירים, הגבלת שכר הזרים וסימן השאלה סביב השחקנים הבכירים. וגם: סיפורו המלא מאחורי עזיבת גולדשטיין ומידת המעורבות של אייל סגל. היהלומים בטלטלה נוספת

מוטי פשכצקי
מוטי פשכצקי  01.05.20 - 10:59
תחילת כתבה

מכבי נתניה נערכת לעידן חדש. הודעתו של ניב גולדשטיין שלא ימשיך בעונה הבאה כמנכ"ל, הכתה בהלם את שחקני הקבוצה והצוות המקצועי שמאוד העריכו אותו וחלקם הגדול הסכים לקצץ בעיקר עבורו.

בהודעה שהוציאה נתניה לא דובר על סיבת העזיבה, אבל כפי שפורסם לראשונה אתמול בערוץ הספורט דרישת חברי הדירקטוריון לקצץ בשכרו של גולדשטיין כ-40 אחוזים גרמה לו לקבל את ההחלטה הסופית. מסתבר שכבר בסוף ינואר גולדשטיין הביע רצון לעזוב יחד עם אייל סגל, שכעת יהיה לו חלק גדול בהחלטה מי ימונה במקומו של גולדשטיין. סגל יהיה מעורב במציאת האיש שיסכים לקחת על עצמו את זכויות הניהול ולעמוד בפרונט במשבר כלכלי לא פשוט, ומול קהל שיודע גם למחות.

כמו כן, כבר לאחר עזיבת סגל, גולדשטיין רצה לעזוב. בתחילת פברואר הוא הגיש מכתב התפטרות ולא ביקש שקל כדי להראות לויאליות לבעל הבית. באותה תקופה, סגל הצליח לשכנעו להישאר. עם זאת, בשבוע שעבר, אחרי שלושה חודשים שאף אחד מחברי הדירקטוריון (שסגל בעצמו מינה) לא דיבר איתו, הוא זומן לשיחה עם שלושה מהחברים. רפי זנזורי, ניצן הראל ואסף גביש, כולם אוהדי מכבי נתניה.

בפגישה גולדשטיין התבקש לקצץ 40 אחוזים משכרו. "לפני כמה חודשים התפטרתי ועכשיו אתם רוצים שאשאר ועוד אפחית מהסכומים שהרווחתי?" שאל גולדשטיין. על פי אחד מחברי הדירקטוריון, זנזורי ענה לו: "אנחנו מוכנים לשלם לך 18 אלף שקלים נטו". גולדשטיין העדיף שלא להגיב ונעלב מההצעה אחרי שפסל לאורך כל הדרך הצעות מבחוץ כדי לדאוג לעתיד המועדון. גם פגישה עם אייל סגל לא עזרה ולטענת גורמים בדירקטוריון המנכ"ל יישאר עד הראשון ביוני, אלא אם כן יענה בחיוב לבקשה להישאר עד הראשון ליולי.

בתוך כך, על חברי הדירקטוריון: רונן טוב, ארנון וולפסון, ניצן הראל, רפי זנזורי ואסף גביש, מוטלת המשימה למצוא את המנכ"ל הבא. במסגרת התפקיד הוא יצטרך לנהל את הקבוצה בתקציב קטן ולחתוך בבשר ככל שניתן, בין היתר במשכורות העובדים והשחקנים. השכר שיוצע יהיה 30 אלף שקלים ברוטו, כולל תנאים נלווים של רכב דלק והוצאות.

חברי הדירקטוריון מחפשים איש ניהול, עם יתרון לכזה עם ניסיון בכדורגל ובגיוס ספונסרים. כאשר עד עכשיו למעלה מ-20 אנשים כולל כמה ממקצועות אחרים בספורט הגישו מועמדות, מאז הודיע גולדשטיין על עזיבה.

עקב הבעיות בהנהלה, נתניה הולכת לקראת ימים לא פשוטים גם על הדשא. אלמוג כהן, דני עמוס וחן עזרא יישארו רק אם יקצצו בין 40 ל-50 אחוזים מהשכר, ועדיין יהיו המרוויחים הגדולים בקבוצה. מבחינה מקצועית,  סלובודאן דרפיץ' ושי ברדה (שיקצצו גם הם) ימשיכו לטפח כישרונות צעירים כמו יונס מלדה, אביב אברהם, כארם ג'אבר, עמרי גנדלמן, משה מולה ומתן לוי. כמו כן, ינתן קרדיט גם לאלעד שחף שחוזר מנס ציונה ורוי קורין.

בנוסף, מסתמן שהזרים החדשים שיבואו לא יקבלו יותר מ-80 אלף דולר. כמו כן, מעמדם של רועי קהת, גיא מלמד וטים הויבך בסימן שאלה. בניגוד לכהן, עמוס ועזרא, במועדון לא משוכנעים שהשלושה האלו יסכימו להפחית סכומים כל כך משמעותיים. אגב, בצל הודעת גולדשטיין נראה שסגל ישוב לעניינים לפחות בכל מה שקשור לניהול עד שיימצא מנכ"ל חדש.

"נתניה כבר לא תהיה קבוצת צמרת ואף אחד אצלנו לא יצהיר עכשיו שהמטרה היא פלייאוף עליון. הקבוצה הולכת לעבר שנים קשות", אמר גורם בכיר במועדון. תמיכתה העירייה ירדה, כספים שהובטחו לא נכנסו, כמו גם הבטחה אישית של יצחק תשובה שלא קוימה. דב לנד, שתרם במשך שנים כבר לא בתמונה אחרי שנמכרו הזכויות שהיו לו על פרסום במגרש והועברו לחברת פנורמה צפון, שתמשיך לתרום במתכונת שונה.

בתוך כך, רוכש פוטנציאלי אין בנמצא והבשורה החיובית היחידה שיכולה לעודד את אוהדי נתניה, היא שהמצב יביא לשינוי בגישה - הגברת הטיפוח של שחקני בית במחלקת הנוער הטובה שנבנתה.  "רק אייל סגל יכול לספק תשובות, אבל כרגע אין תשובות", אמר המנהל המקצועי של מחלקת הנוער, זאביק זלצר, "כולנו יצאנו לחל"ת. כרגע אנחנו מספקים לכל שחקני המחלקה תוכניות עבודה והמפתחות אצל אייל. לא הודיעו לנו כלום".

"נתניה כבר לא תהיה קבוצת צמרת ואף אחד אצלנו לא יצהיר עכשיו שהמטרה היא פלייאוף עליון. הקבוצה הולכת לעבר שנים קשות", אמר גורם בכיר במועדון. תמיכתה העירייה ירדה, כספים שהובטחו לא נכנסו, כמו גם הבטחה אישית של יצחק תשובה שלא קוימה. דב לנד, שתרם במשך שנים כבר לא בתמונה אחרי שנמכרו הזכויות שהיו לו על פרסום במגרש והועברו לחברת פנורמה צפון. לכן, הוא כנראה ימשיך לתמוך, אבל במתכונת שונה.

בתוך כך, רוכש פוטנציאלי אין בנמצא והבשורה החיובית היחידה שיכולה לעודד את אוהדי נתניה, היא שהמצב יביא לשינוי בגישה - הגברת הטיפוח של שחקני בית במחלקת הנוער הטובה שנבנתה.  "רק אייל סגל יכול לספק תשובות, אבל כרגע אין תשובות", אמר המנהל המקצועי של מחלקת הנוער, זאביק זלצר, "כולנו יצאנו לחל"ת. כרגע אנחנו מספקים לכל שחקני המחלקה תוכניות עבודה והמפתחות אצל אייל. לא הודיעו לנו כלום".