משבר הקורונה: אייל חומסקי: "ללא פיצוי, לא נפתח את העונה הבאה"

הספורט הישראלי שלח הערת אזהרה סביב משבר הקורונה ב"חדשות הספורט". חוגג: "אין רצון מצד האוצר לפתור את המצב, היום השחור שלנו הגיע, כולם צריכים להתגייס". יו"ר ההתאחדות חסון: "המצב של הכדורגל קשה מאוד". בעלי י-ם: "הקבוצות צריכות להילחם"

מערכת אתר ערוץ הספורט
מערכת אתר ערוץ הספורט  07.05.20 - 06:11
תחילת כתבה

הספורט הישראלי התעורר היום למציאות חדשה. אחרי חודשיים ארוכים שבהם כולו הושבת, בעקבות התפרצות נגיף הקורונה, סופית נקבע תאריך לחזרתן של הליגות המקצועניות בכדורגל, כשגם ליגת הכדורסל (ככל הנראה) בדרכה לפיתרון. אלא שאחרי החזרה למגרשים, מגיעה מציאות מורכבת עוד יותר - בעיקרה בתחום הכלכלי.

אובדן ההכנסות הצפוי, והגרעונות שהולכים ונערמים, גורמים לקבוצות משני הענפים לשלוח קריאת אזהרה, כולל סכנה אמיתית לפתיחת העונה הבאה. זו הכותרת המרכזית מהמהדורה המיוחדת של "חדשות הספורט", שנערכה הלילה.

"בלי פיצוי על אובדן ההכנסות העונה, לא נוכל לפתוח את העונה הבאה". כך, בפשטות, סיכם אייל חומסקי, חבר הנהלת הפועל ירושלים. "אנחנו בגירעון של 7 מיליון ש"ח, רק על העונה הנוכחית. אם אין קהל במגרשים ואין פיצוי של מאה אחוז על המנויים, לדעתי כל הקבוצות - גם בכדורגל וגם בכדורסל - צריכות להילחם ולא לפתוח את העונה הבאה". חברו לליגת הכדורסל, רמי כהן מהפועל ת"א הצטרף: "אנחנו מאוד רוצים לחזור, אבל מפוחדים כי אנחנו לא יודעים לאן אנחנו חוזרים".

הרוח הזאת נשבה גם מהכדורגל. איציק ניסנוב, בעלי הפועל ת"א הצהיר בעצמו: "60% מהתקציב שלנו בנוי על מכירת כרטיסים. ברגע שאין את ההכנסה הזאת, בלתי אפשרי יהיה לפתוח את העונה. זה יהיה אפשרי רק אם אבקש מהעובדים לקצץ 80% מהשכר, ואני לא אעשה דבר כזה. אף אחד לא מוכן לחיות במצב כזה. גם ככה הבעלים מפסידים המון כסף, אי אפשר לבקש מהבעלים שיביאו מיליונים מהבית רק בגלל שאין קהל. העונה הפסדנו בין 6 ל-7 מיליון שקל".

יו"ר ההתאחדות לכדורגל, אורן חסון, התריע גם הוא: "אנחנו מסתכלים רק על הטווח הקצר. שני בעלים של קבוצות ספורט (ניסנוב מהפועל ת"א וחוגג מבית"ר) אומרים שהם לא יכולים לפתוח את העונה הבאה. מה יגידו המועדונים הקטנים בארץ, שרוצים להתקיים? אם המדינה לא רוצה שיהיה כאן ספורט, שתחליט. המצב של הכדורגל קשה מאוד". בעלי בית"ר ירושלים, משה חוגג, סיכם: "בלי קהל במגרשים, הליגות פשוט לא תוכלנה להיפתח".

ויש גם מקור שאליו הופנו ההאשמות: משרד האוצר. חוגג: "ישבתי עם האנשים במשרד האוצר, הם חכמים ולהם יש פתרונות יותר מלכולנו ביחד. התחושה היא שאין שם רצון. השר כחלון והשרה רגב עושים מאמצים, אבל הם עוד שנייה מתחלפים. לפקידים שם אין רצון. אם ראש הממשלה נתניהו חושב שהספורט לא חיוני, זה לגיטימי. אבל שלא ישלו אותנו. אם רוצים שיהיה כאן ספורט, כולם צריכים להיכנס מתחת לאלונקה. הכי קל לבוא בטענות לשחקנים, אבל כולנו צריכים להתגייס".

"אין בממשלה מי שייילחם בשביל הספורט", הוסיף ניסנוב. "לצערי, במדינה שלנו מבינים רק כוח. אין גוף ממשלתי, נציג כמו מנכ"ל משרד האוצר שנלחם בשביל המשק. הספורט הוא חשוב במדינת ישראל, יש פה כוח עצום. אבל את אף אחד זה לא מעניין. קבוצות מפסידות המון כסף העונה, בעונה הבאה זה יוכפל וישולש, וזה לא מעניין".

בהמשך, עלתה גם סוגיית קיום המשחקים ללא קהל. פרופ' איתמר גרוטו, המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, נשאל האם תהיה אפשרו להחזיר את הקהל למגרשים. הוא, מצידו, נותר מסויג: "קשה מאוד להתנבא. אם המחלה לא תחזור, נוכל לחשוב על הדברים מחדש". בעלי הפועל ת"א, רמי כהן, נתן דווקא תחזית אופטימית: "לפני שבועיים לא חשבנו שנהיה איפה שנהיה היום. מדברים על זה שבקיץ יורידו הגבלות על התקהלות, אני לא מבין איך באולם קטן יוכלו להכניס 500 איש, ובאצטדיון כדורגל אי אפשר יהיה להכניס 4,000 איש. בעוד שבועיים, דברים יכולים גם להשתפר".

ולסיום, משה חוגג הציע גם פתרונות. בעלי בית"ר ירושלים ניסה לספק מעט אור, כשהציע כמה דרכים לשיפור ההכנסות מהכדורגל: "הימורים חיים על משחקים למשל. אלה מיליארדי שקלים שהולכים לפשע, במקום לספורט הישראלי. אפילו שר האוצר שהוא נגד הימורים, בעד הדבר הזה עכשיו. קרן המתקנים זה כסף שלנו, למעלה ממיליארד שקל שנלקחו. תנו לנו את הכסף בחזרה, ולא נצטרך עזרה מהאוצר. וגם הטוטו צריך להתגייס: יש להם כסף, והרבה. הטוטו צריך לקדם את הספורט בישראל. הרזרבות נועדו ליום שחור, והיום השחור הגיע". יו"ר ההתאחדות, אורן חסון, הדהד את אותו המסר: "המדינה לקחה מיליארד ומאה ש"ח ששייכים לספורט, והכסף הזה צריך לחזור לספורט. יש פה קבוצות שלא יוכלו לפתוח את העונה. אנחנו צריכים לדאוג לעצמנו".