"האוהדים מקטינים את סיכויי חזרת הקהל"

טרופר הזהיר, במנהלת ביקרו את המשטרה. צפו באוהדי מכבי ת"א פורצים לבלומפילד

תומר לוי ושירי אלג'ם  04.06.20 - 08:30
תחילת כתבה

למרות האזהרות, אוהדי מכבי ת"א לא התאפקו. כ-100 אוהדי אלופת המדינה התקהלו אמש (רביעי) מחוץ לבלומפילד, לפני משחק העונה בין מכבי ת"א למכבי חיפה. המשטרה אמנם חסמה את הגישה שלהם לאיזור האצטדיון והרחיקה אותם, אך כחצי שעה לפני הפתיחה - כ-50 איש פרצו את מנעול שער 11 ונכנסו לבלומפילד, עד שאנשי כוחות האבטחה פיזרו את הפורעים.

כאמור, כוחות משטרה רבים הגיעו לבלומפילד במיוחד לאחר ההתקהלות של אוהדי הפועל ת"א במשחק מול בית"ר אתמול באותו אצטדיון. יש לציין כי במכבי ת"א הוציאו הודעה רשמית הקוראת לאוהדים שלא להגיע לאצטדיון ולשמור על הנחיות משרד הבריאות.

שר הספורט החדש, חילי טורפר, התייחס להתנהגות הקהל במשחקי הליגה האחרונים והזהיר: "התקהלות האוהדים מחוץ למגרשי הכדורגל היא הפרה חמורה של ההנחיות ועלולה לסכן את חייהם של רבים. אנחנו פועלים עם משרד הבריאות כדי לבחון אפשרות להשבת הקהל בהמשך, בצורה מסודרת ובהתאם להנחיות. מקרים אלה של התקהלות מחוץ למגרשים פוגעים בסיכוי שמהלך החזרה למגרשים יצליח".

"אני יודע עד כמה האוהדים רוצים לחזור למגרשים ומבין לליבם", המשיך טרופר בהודעה שהוציא לתקשורת. "אבל ידעו אותם אוהדים כי במעשיהם הם מסכנים חיים ומקטינים את הסיכוי כי הקהל ישוב למגרשים".

במנהלת הליגות רואים בחומרה את מה שקרה אתמול, דווקא אחרי שהמנהלת הזהירה את כל הקבוצות. למעשה, ארז כלפון כבר שוחח עם ממלא מקום מפכ"ל המשטרה, מוטי כהן, על המתרחש. "למה הגיע כח משטרה גדול, אם לא לפזר התקהלות לא חוקית על פי משרד הבריאות?", שאלו הבוקר במנהלת. "הם אפילו לא חילקו דו"חות, איך אפשר להתקדם ככה?". בנוסף, במנהלת שוקלים להפעיל סנקציות ולתת קנסות כספיים למכבי ת"א, שנדגיש שוב, ביקשה מאוהדיה לא להגיע.

שניים מאוהדי מכבי ת"א שנצערו, אגב, נשלחו לביתם בתנאים מגבילים. השניים יורחקו מהמגרשים עד לסיום העונה, במידה שיחזור הקהל, ובמקביל נפתח נגדם תיק פלילי. במשטרה אף שוקלים להגיש כתבי אישום, מאחר ואחד מהם הוא האוהד שפרץ את המנעול ממנו נכנסו האוהדים לשער 11. "אנחנו רואים בחומרה את כל מי שתרם לעבירה על תקנות משרד הבריאות", אמרו במרחב יפתח. "נדע להעמיד לדין את מי שצריך, גם מאוהדי מכבי ת"א וגם מאוהדי הפועל ת"א. אנחנו עם יד על הדופק ופועלים בעניין במלוא הנחישות, נדע להיערך בהתאם גם לפעמים הבאות".

מוקדם יותר, לפני ההתמודדות, במנהלת גינו את התנהגות אוהדי הפועל ת"א: "בעקבות האירועים באצטדיון בלומפילד, שוחח הבוקר המשנה למנכ"ל משרד הבריאות פרופסור איתמר גרוטו עם יו"ר מנהלת הליגות ארז כלפון. משרד הבריאות בוחן את האירועים ורואה בחומרה התנהגות זו, כשהשחקנים עצמם התגודדו והתחבקו בניגוד מוחלט להנחיות ואף יצאו לקהל וחגגו בסמוך אליו. אי שמירת הכללים, תוך הפרה גסה של הנחיות משרד הבריאות, מסכנת את בריאות השחקנים ועשויה לגרום להידבקות ולעצירת פעילות הקבוצה".

"הגעת האוהדים לאיזור האצטדיון וההתקהלות ההמונית שנוצרה בעקבות קיום המשחק, עשויה להוביל למקרי הידבקויות באוכלוסיה ולהשלכות קשות על התמודדות מדינת ישראל עם מגיפת הקורונה. התנהלות מסוג זה, פוגעת בסיכויי חזרת האוהדים למגרשים. ככל שהתנהלות מסוג זה תחזור, ינקטו צעדים משמעתיים".