איביץ': "מרגיש מוכן לצעד הבא. אני לא אמהר לעזוב"

העונה שעברה עליו ("המחסור בשחקנים יצירתיים הכריחו אותי לשנות שיטה"), והמבט קדימה ("אולי אשאר, לא פוסל לקחת הפסקה"). מאמן מכבי תל אביב דיבר בראיון בסרביה

מערכת אתר ערוץ הספורט
מערכת אתר ערוץ הספורט  04.07.20 - 10:20
תחילת כתבה

אחד המפתחות המרכזיים להצלחה האדירה של מכבי תל אביב העונה הוא האיש על הקווים שלה - ולדימיר איביץ'. עם קריירה יחסית קצרה אך עד כה די מוצלחת, הסרבי עלה לכותרות לא מעט בתור מי שאמור לעזוב את אלופת ישראל הטרייה ואולי למצוא יעד חדש על מנת לקדם את הקריירה שלו יותר. בראיון לכלי התקשורת בארץ מולדתו הוא דיבר על העונה שעבר, על המבט קדימה ועל הפילוסופיה האישית.

"אני לא יכול שלא להיות מרוצה ממה שעשיתי בזמן כל כך קצר - שלוש וחצי שנים בלבד של אימון קבוצות בוגרים. אני חושב לעצמי שאני עדיין בהתחלה של הקריירה האמיתית שלי במקצוע הזה. אני לא אגיד שכל ההצלחות האלה הן לא אינדיקציה לעבודה שלי, אבל אני מעדיף להסתכל קדימה מאשר אחורה. יש לי תשוקה להמשיך ללמוד כל הזמן ולהתקדם".

המאמן התייחס לקושי להגן על תואר מאשר לזכות בו בפעם הראשונה: "עובדה שבעונה שעברה הפער מהמקום הראשון לשני עמד על 31 נקודות, והשנה אנחנו על 12 ממכבי חיפה ויש לנו עוד משחק מולם. זה ברור שהיינו טובים יותר, עקביים יותר. היריבה (חיפה) השתפרה בינתיים, שום דבר לא היה באמת קל כפי שזה נראה מהצד. היה חיוני לשמור על אווירה של עבודה קשה ולהמשיך לחשוב על האליפות".

איביץ' תיאר את הליגה הישראלית מנקודת המבט שלו: "האיכות של הליגה פה יותר גבוהה מהסרבית, אבל מעט יותר חלשה מהיוונית. ממה שאני יודע, השחקן שמרוויח את המשכורת הכי גבוהה מרוויח שלוש פעמים פחות מהמקביל שלו ביוון. רק 2-3 קבוצות מתוך ה-4-5 שנאבקות על תארים יכולות להציע חוזים כאלה. מכבי שלי, לדוגמא, סבלה מענייני פייר פליי פיננסי למשך כמה שנים. אמרו לי שאני לא אוכל לבזבז על רכש, אז זכיתי בתארים בעיקר עם שחקנים מקומיים טובים. אני גאה שחלקם עשו התקדמות כל כך גדולה שהם מוכנים להגיע לאירופה, והתקציב של המועדון יגדל כך".

בהמשך הוא הוסיף על השיטה המועדפת עליו ועל אילוצי הסגל: "רוב המאמנים מעדיפים להגן על השער שלהם, העיקר שיהיה קשה לפרוץ את המחסום בפעם הראשונה. אלו קבוצות עם חמישה שחקני הגנה וחלוץ אחד. אישית, אני מעדיף כדורגל התקפי ואגרסיבי, עם לחץ גבוה. אני יודע להתאים את השיטה לנסיבות ולאילוצים. רוב העונה למשל שיחקנו במערך של 4-2-3-1, אבל אחרי הסיבוב השני היה לי מחסור בחמשת השחקנים הכי יצירתיים, וזה אילץ אותי לשנות שיטה. פציעות, חוסר היכולת לחזור ממדינת המולדת, בעיות אישיות... הכל קרה. אז שיניתי ל-3-5-2".

על הרעש בתקשורת הישראלית לגבי האפשרות שהוא יעזוב את מכבי, אמר: "החוזה שלי נגמר ב-8 ביולי, יום אחרי המשחק האחרון של העונה. לא הפעלנו את הסעיף להארכה בעונה נוספת. עדיין לא סיכמנו על כלום, ואני לא יודע אם נסכם. אולי אשאר, ואולי אהיה חופשי בתאריך הזה. אני אף פעם לא ממהר עם ההחלטה שלי, אז גם הפעם לא אהיה. אני תמיד חושב טוב טוב על הצעד הבא, לא מהסס לקחת הפסקה אם זה מתאים לי. אפילו עכשיו אני לא פוסל שום דבר, אפילו לקחת פסק זמן מאימון. לא רוצה לעבוד בכל מחיר".

איביץ' נשאל מה גורם לו לבחור את היעד הבא: "אני צריך לתפוס אתגר. במקרה של מכבי, הייתה בצורת של שלוש עונות בלי תארים, וזה דבר בלתי רגיל עבור מועדון עם מוניטין כזה, ומסורת כזו וכל כך הרבה אוהדים. אני והצוות שלי באנו עם מוטיבציה גבוהה כדי לשנות את המסלול הזה. ליגה בכירה באירופה? צריך להיות ריאליסטי. מצד אחד, אני יודע כמה עדיין יש לי ללמוד במקצוע הזה. אני חושב שאני מוכן לצעד אחד קדימה, אבל לא יודע עדיין באיזו ליגה אירופית חזקה יותר אצטרך לעבור כרגע. אני יודע שזה קשה להגיע ישר מישראל לאחת מחמש הליגות הבכירות".

כשנשאל אם יסכים להצעה גדולה מקבוצה מהמזרח התיכון או המזרח הרחוק, אמר: "לעולם לא אומרים לעולם לא. אף אחד לא יודע מה יבוא מחר. קשה לי לדבר על משהו שעדיין לא קרה, אבל לא אסרב לשום דבר ישר מבלי לשקול את הכל לפני כן. דבר אחד בטוח, המטרה העיקרית שלי היא לנסות להגיע לאירופה".