לא יכול יותר: למה ולדימיר איביץ' עזב את מכבי ת"א?

תחושת המיצוי, השחקנים הבולטים שיעזבו ויאלצו אותו לבנות את הקבוצה מחדש, הפייר פליי והחלום האישי: לאמן בליגה בכירה יותר. בקריית שלום רצו לשמור על המאמן שניפץ כל שיא בליגת העל, אבל הוא מצידו הבין שמפה אפשר רק לרדת. הפרטים מאחורי הפרידה

תומר לוי
תומר לוי  06.07.20 - 18:42
תחילת כתבה

כשבוע וחצי אחרי שהבטיחה זכייה באליפות שנייה ברציפות, ואחרי תקופה ארוכה של חוסר ודאות, מכבי תל אביב הפילה הערב (שני) את הפצצה: ולדימיר איביץ' עוזב את המועדון. צריך לומר זאת בבירור: אם זה היה תלוי אך ורק במכבי ת"א, הרי שהמאמן הסרבי היה ממשיך לעונה שלישית, ללא צל של ספק. איביץ' הוא זה שקיבל את ההחלטה לסיים את תפקידו בקריית שלום. אז מה הוביל אותו לכך? הפרטים החל בפסקה הבאה.

למעשה, כבר בסוף חודש אפריל, כשאיביץ' הודיע כי הוא מוותר על האופציה בחוזה להישאר, הבינו במכבי ת"א לאן נושבת הרוח. איביץ', שהוביל את הצהובים לשתי אליפויות סופר-מרשימות, ולפני כן גם זכה בגביע היווני עם פאוק סלוניקי, בחר בניסיון למצוא קבוצה בליגה גדולה יותר, גם אם זה אומר שבשלב הראשון הוא לא יאמן כלל. נכון לעכשיו, חשוב לציין, לאיביץ' אין חוזה חתום באף מועדון אחר.

על פי הערכות, אחד השיקולים המרכזיים בעזיבה של המאמן הסרבי הוא נושא הפייר-פליי הפיננסי שחל על מכבי ת"א, ושעלול למנוע מהקבוצה להתחזק באופן ראוי לקראת מאבקיה בזירה האירופית. איביץ' הבין כי ז'איר אמאדור ואנדרה ג'ראלדש צפויים לעזוב, כאשר גם אנריק סאבוריט מעוניין לחזור לספרד. עזיבה של השלושה, באופן טבעי, הייתה פוגעת בקו ההגנה - לפחות בשלב הראשון - ומקשה על הצהובים לרשום הצלחות באירופה, דבר שאיביץ' רוצה בו מאוד.

בזמן הקצר יחסית שנותר עד לפתיחת משחקי המוקדמות בליגת האלופות, ולאור נושא הפייר-פליי כאמור וכן הספק סביב עתידם של דור מיכה ועומר אצילי, ספק אם מכבי תל אביב הייתה מצליחה להעמיד סגל שיכול היה להתחרות על מקום בשלב הבתים. כל אלה, על פי הערכות כאמור, גרמו לאיביץ' לקבל את ההחלטה לעזוב את ישראל.

בתוך כך, איביץ' לא הסתיר לאורך כל השנה האחרונה את הרצון שלו להתקדם למועדונים גדולים יותר ואף בדק את האופציות שלו בחודשים האחרונים. בימים האחרונים הוא שוחח עם הבעלים, מיץ' גולדהאר, וסיפר לו על ההחלטה לסיים את עבודתו במכבי ת"א. לאן מועדות כעת פניו של הסרבי? ויותר חשוב מכך, מי יהיה המאמן הבא של האלופה הישראלית? ראשית, וליקו פאונוביץ', שאימן את שיקגו פייר מה-MLS בארה"ב, הוזכר לאחרונה כמועמד להגיע למכבי. לגבי עתידו של איביץ', פאוק סלוניקי, קבוצתו הקודמת, הוזכרה כמועמדת לקלוט אותו.