ברק בכר, לטיפולך: המשימות של המאמן בחיפה

לטפל בפחד ממכבי ת"א, להביא תואמי ויטור, אוגו ו-וואקמה, לתת עוד צ'אנס לשועה ולקבל עזרה משחר. פרימו ממליץ: כך המאמן יימנע מגורל דומה לבלבול, ראובן עטר ואריק בנאדו

משה פרימו
משה פרימו  08.07.20 - 15:26
תחילת כתבה

ברק בכר למכבי חיפה - בזמן הנכון ובמקום הנכון. לאחר לא מעט החלטות לא נכונות של הנשיא יעקב שחר, הפעם, אף אחד לא יכול לבוא בטענות. החלטה מבריקה של הבוס וכן, אני לוקח סיכון שאני כותב זאת עוד לפני האימון הראשון של בכר במכבי חיפה. ולמה "סיכון"? משני טעמים. האחד, בעשור האחרון לא מעט מאמנים כשלו בצורה מחפירה במועדון מס' 2 בישראל. ושני, אני רואה מה כותבים ברשתות החברתיות. שם כבר מהמרים באיזה מחזור בכר ילך הביתה.

בשבוע שעבר שוחחתי עם ברק בכר והמשפט שהתחברתי אליו ובכר חזר עליו שוב ושוב היה: "אני מת כבר לחזור לאמן". השילוב הזה בין מאמן שרעב לחזור למועדון ענק כמו מכבי חיפה, הוא שילוב מעולה. כבר אומר, אם במקרה, שוב, לא יהיה קהל ביציעים, והקבוצה לא תצליח בגדול, לא אשפוט את בכר בחומרה. אם יש משהו במכבי חיפה שאין עליו ויכוח, זה הקהל המצוין והנאמן. לא רק סמי עופר המפוצץ, גם במשחקי החוץ מגיעה הכמות הכי גדולה בישראל. מכבי חיפה ללא האוהדים שלה, היא לא מכבי חיפה ה"אורגינלית".

למזלו של ברק בכר, יש לו סגל שחקנים מצוין, בטח לליגת העל שלנו. אבל לפני השינויים שהוא יצטרך לעשות, יש משהו שהוא חייב לתת עליו את הדעת. שחקני מכבי חיפה שעולים לשחק מול היריבה העיקרית לאליפות, מכבי ת"א, מאבדים את זה לגמרי. מכבי ת"א , בכל הרכב ובכל שיטה, גם בבלומפילד וגם בסמי עופר, שולטת במשחק בכל הפרמטרים. שחקני מכבי חיפה נותנים כבוד גדול, מפחדים ולא מתפקדים כשהם רואים צהוב. הלו, מדובר במכבי ת"א ועם כל הכבוד לשליטה בצהוב בליגה שלנו, לא מדובר בליברפול. אפשר לנצח את מכבי ת"א, מה אתם פוחדים? בכר לטיפולך.

בכר מגיע פעם שנייה למועדון בו הקבוצה מוכנה ב-70 אחוז. לא צריך לבנות מהיסוד, רק תיקונים. כך היה גם בב"ש. הבעיה שהמאמן הצעיר, עם 3 אליפויות בב"ש וגביע בק"ש, נפל עם לא מעט זרים. במכבי חיפה העכשווית, הוא לא יכול ליפול עם חיזוק.

מה צריך בכר? בראש ובראשונה שני שחקני מפתח, בלם מס' 5 וקשר אחורי מס' 6. באליפויות שלו בב"ש, לבכר היה את מיגל ויטור בשיאו וג'ון אוגו. אין אותם למכבי חיפה. פגיעה מצוינת בשני תפקידים אלה והוא חזק על הסוס. אם אפשר גם שחקן כמו וואקמה, בכלל טוב. עם שלושה כאלה, אין סיבה שמכבי חיפה לא תתמודד על האליפות ראש בראש מול מכבי ת"א עד הסוף ולא תחמיא לבלבול שסיים מקום שני. עבור מועדון גדול כמו מכבי חיפה, עשור ללא אליפות זה כישלון. חד וחלק.

ויש דבר נוסף, יעקב שחר הוא הבעלים הכי דומיננטי בכדורגל הישראלי, הכי ותיק, הוא יודע כמעט הכל בכדורגל הישראלי. למה אני כותב כמעט? כי שחר לא הביא מאמנים מתאימים ולא תמיד נתן למאמניו את מבוקשם. למשל, צעק לשמים שצריך להביא קשר אחורי בחלון ינואר וכשזה לא הגיע, כל פעם שנטע לביא נעדר, צעקו בחיפה "הרכב חסר". אין דבר כזה. לכן חשוב לראות את הדינמיקה בין שחר לבכר בנושא החיזוק לקבוצה.

בכר גם בא ממקום טוב, הוא צוטט שאמר "החיבור שלי למועדון מגיל צעיר". זה יפה לציטוט. יכול להיות שאכן ברק בכר אהד את מכבי חיפה בילדותו. אבל, אם אני לוקח שלושה שחקני עבר של מכבי חיפה שזה היה חלומם לאמן את מכבי חיפה, ראובן עטר ואריק בנאדו כשלו ומרקו בלבול לא עמד בציפיות, כך שאהבת ילדות עדיין לא נותנת נקודות.

מעניין גם מה ברק בכר יחליט לגבי ירדן שועה. אם הוא מתכוון לטפל ולדאוג לו כמו יוסי אבוקסיס, כולם ירוויחו. צריך לתת לשועה צ'אנס נוסף. אם יראה בכר שהתנהלותו של השחקן לא משתנה, צריך לשחררו עוד לפני פתיחת הליגה. אני הייתי נותן צ'אנס נוסף. מכבי חיפה עם ירדן שועה במיטבו היא מכבי חיפה טובה יותר. האם הברק יכה פעמיים? ימים יגידו.