איביץ': "אני פרפקציוניסט. קשה לעמוד בדרישות שלי"

הסיבות לעזיבה ("הבנתי שיהיה קשה להגיע להישגים באירופה), התדמית הקשוחה ("אני לא שחקן תיאטרון"), הפספוס ("לא הכנתי שיעורי בית"), אלירן עטר ("השחקן הטוב באליפות הראשונה"), אצילי ומיכה ("למה שלא יחזרו?") ועוד. אחרי הפרידה, הסרבי מסכם קדנציה

תומר לוי
תומר לוי  10.07.20 - 16:00
תחילת כתבה

ולדימיר איביץ' עוזב את הכדורגל הישראלי עם חותם. שתי עונות (כמעט) מושלמות בהן הפסיד פעמיים בלבד בליגה והטיל אימה ביריבות הפכו אותו לאחד המאמנים הזרים הגדולים שדרכו פה, אם לא הגדול שבהם. השחקנים שלו זכו לכינוי "החיילים של איביץ'", מה שהוסיף עוד מימד להילה סביב הרס"ר הסרבי.

אחרי הודעת הרשמית של מכבי ת"א, איביץ' צפוי לעזוב את הארץ בעוד מספר ימים ובינתיים הוא מנצל את הזמן להיפרד מאנשים שהיו קרובים אליו בשנתיים האחרונות. "ההחלטה לעזוב לא הייתה קלה", הוא מספר בראיון שנערך עמו ברביעי, "היו הרבה סיבות. התייעצתי עם אשתי והמשפחה והחלטנו שזה הזמן הנכון. הבנתי שיהיה קשה להגיע להישגים באירופה בגלל מגבלות הפייר-פליי הפיננסי. בשיחה האחרונה עם מיץ' הוא הבין ישר שהגיע הזמן שלי לעבור הלאה. הייתה שיחה טובה, אני מעריך אותו".

את התדמית הקשוחה של איביץ' פגש הקהל בעיקר על הקווים ובראיונות מול התקשורת. שחקני מכבי ת"א פגשו אותה יום-יום באימונים. נראה שהוא נהנה מהתיוג הזה: "אני לא שחקן תאטרון, אני מאמן כדורגל. יש לי דרישות. אני פרפקציוניסט ואני יודע שלא קל לעמוד בדרישות שלי לאורך עונה שלמה. אני דורש 120 אחוז מכולם בכל אימון ובכל דקה. לא אשתנה, זה אני".

"יאמר לזכותם של השחקנים שהם מילאו אחאי ההוראות בצורה טובה מאוד ואני מעריך אותם על כך. זו היתה זכות לעבוד איתם . הם נתנו את הכל ולכן גם התוצאות הגיעו. נכון, היו הפסדים כואבים בגביע, אבל אי אפשר שלא יהיו תקלות לאורך עונה שלמה. לסיים עם 10 שערי חובה בעונה ושני הפסדי ליגה בשנתיים? לא חושב שיש משהו שמתקרב לזה בשום מקום".

למרות שהחליט לעזוב, איביץ' מאמין בסגל הנוכחי של מכבי ת"א: "מישהו האמין כשהגעתי בזמן הפייר פליי שניקח שתי אליפויות כאלה מרשימות? הכל יכול להיות. מכבי ת"א הוא ארגון חזק מאוד וזה חלק מההצלחה שלו".

אם יש סדק אחד בשריון של איביץ' זה הכישלון באירופה. פעמיים הוא ניסה להגיע לשלב בתים עם מכבי ת"א ופעמיים הוא נכשל, כולל הפסד מביך לסודובה מליטא. "קודם כל, הכל באחריותי. אין ספק שהייתי צריך להפעיל יותר לחץ על ההנהלה כדי לקבל את מה שרציתי ולא עשיתי את זה. לא הכנתי את שיעורי הבית כמו שצריך לאירופה. בנוסף, היו הרבה שחקנים פצועים כמו אצילי, גולסה, ייני, עטר וסבוריט. זו נקודה מאוד כואבת כי ידעתי שהיינו יכולים להיות מוכנים יותר".

במהלך הראיון היה לאיביץ' חשוב לדבר על העזיבה של אלירן עטר "מבחינתי הוא השחקן הטוב ביותר שהיה באליפות הראשונה. הוא עבד טוב והיה לו יחס טוב למקצוע ואני הייתי מאוד מרוצה ממנו. בתחילת העונה השנייה הוא נפצע, ההרכב רץ והיה לו קשה להיכנס. הייתי מרוצה ממנו, מהעבודה והגישה שלו, אבל מבחינה מקצועית ההרכב רץ חזק".

"שמחתי בינואר שהוא מצא קבוצה טובה כמו בית"ר והראה את היכולות שלו שם. אחרי העונה הראשונה, הגיע לו שיאריכו לו את החוזה. מבחינתי, הוא אחד השחקנים הטובים ביותר בכדורגל הישראלי ודעתי עליו לא השתנתה".

למרות שהוא עוזב, איביץ' שומר אמונים לשחקנים שלו ולא מוכן לציין שחקן שבלט יותר מכולם ("זה מאמץ קבוצה, כולם ראויים לתשבוחות"), אבל כן התייחס לחשיבות של אייל גולסה: "הכרתי אותו כשהייתי בפאוק בשלושת החודשים האחרונים הוא היה פצוע ולא שיחק. הוא אחד השחקנים המוכשרים והטובים בליגה ואני שמח בשבילו שהוא בריא ומשחק. אצל כל המאמנים, גם לפניי, ברגע שהיה כשיר הוא שיחק. יש לו יכולות גבוהות מאוד שאין להרבה שחקנים בארץ".

לגבי מיכה ואצילי, דעתו של איביץ' הייתה ברורה מהרגע הראשון. אם אין כתב אישום, אין שום סיבה לא להחזירם לקבוצה: "הם שניים מהשחקנים הטובים בליגה ומכבי ת"א צריכה אותם. אם אין עבירה פלילית, אז למה שלא יחזרו? הייתי איתם בקשר ואני מאוד מעריך את התרומה שלהם לקבוצה".

ולאן פניו מועדות עכשיו? "לא אמרתי שאני אקח פסק זמן. אם תבוא מחר ההצעה הנכונה, אחזור לאמן. אני פשוט רוצה לבחור נכון ולעשות התקדמות מקצועית כמו שכולם רוצים לעשות. זו היתה תקופה מדהימה עבורי".