"נכשלתי בחיפה, זו הייתה טעות ללכת לבית"ר י-ם"

ליאז' וצ'רלטון ("מכרו את כל השחקנים"), הפועל ("הציעו לי חוזה ל-5 שנים"), חיפה ("אני האשם הבלעדי למרות שמוניוס עזב ושחר הטיל וטו על קינדה") והצהובים ("פיטורים שנבעו מחוסר הבנה של ההנהלה"). וגם: ערן לוי, ג'ו גומז ועוד. גיא לוזון במונולוג נדיר ל"5 באוויר"

מערכת אתר ערוץ הספורט
מערכת אתר ערוץ הספורט  14.07.20 - 15:38
תחילת כתבה

גיא לוזון הגיע לתחילת העונה הזאת בנקודת השפל של הקריירה שלו. אחרי ירידת ליגה, עם הר של ביקורות ושכולם הספידו אותו. למרות ההפסד בגמר הגביע, אפשר לומר שהמאמן סיים את העונה הזאת כמנצח גדול. עם עליית ליגה, קידום צעירים ונגיעה מזכייה בגביע, מאמן מכבי פ"ת חזר לקדמת הבמה, והוא לא מתכוון לעצור שם. בראיון ל"5 באוויר" לוזון סיפר על מה שעבר עליו, השאיפות לעתיד וגם הביקורות ששמע, ועכשיו החליט להגיב אליהן.

"עברתי לילה של אכזבה גדולה. רצינו להניף את הגביע, התאכזבנו מהתוצאה, אבל מהדרך שלנו, יש גאווה גדולה. עמדנו בכל היעדים שהצבנו לעצמנו", גיא לוזון פתח את דבריו, "דור חברון? לא טעיתי איתו. בנקודת הזמן הנוכחית, הוא השוער הטוב ביותר שיש לי בסגל. טעויות של שוערים יכולות לקרות, זה חלק מהמשחק. בלי קשר למשחק שלו וגם אם הוא היה מצטיין, דור חברון סומן אצלי כשוער השני בעונה הבאה, וזה לא קשור לטעות שלו, הוא עוד יתפתח בהמשך ויהיה שוער נהדר".

בפתיחות יוצאת דופן, גיא לוזון עבר תחנה תחנה בקריירה שלו וניסה להסביר לעומק מה לא עבד, מהצד שלו.

סטנרד ליאז': "עשינו עונה הכי טובה של הקבוצה ב-11 השנים האחרונות, הפסדנו את האליפות בגלל הקיזוז. הנשיא החליט למכור את השחקנים הצעירים, אמרתי לנשיא שאין לנו סיכוי לשרוד ככה. מה שקרה זה מה שאמרתי. שחררו את השחקנים וזה היה ברור שנקרוס".

צ'רלטון: "הגעתי לצ'מפיונשיפ שזו אחת מהליגות הטובות בעולם. כשהגעתי לקבוצה, היא הייתה 3 חודשים בלי ניצחון. כל מטרתה של הקבוצה הייתה לשרוד בליגה, עשיתי רצף של תוצאות טובות, שילבתי צעירים, קידמתי את ג'ו גומז, שכולם אמרו לי איך אתה שם ילד בן 17 בלם בצ'מפיונשיפ, ושלושה חודשים לאחר מכן הוא נמכר לליברפול. הנשיא כהרגלו בקודש מכר את הכוכבים, ורצה להביא שחקנים אירופאיים. אני אמרתי לו שצריך להביא שחקנים אנגלים, הוא לא הסכים. הזהרתי וקרסנו".

הפועל ת"א: "הבנתי שהם בקשיים כלכליים ויש כאוס מנהלתי. אמרתי להם שאני אהיה פה עד הרגע האחרון, לא משנה מה יהיה, בתנאי אחד: שאותם שחקנים שנמצאים, יישארו. כי אם אחרי הטראומה שלי בליאז' ובצ'רלטון, אני לא מוכן לעבור שוב טראומה כזאת. חודשיים שלמים נשארתי עם 10 או 12 שחקנים, רק הם ואני. בלי משכורות וכסף, בערב נפגשתי עם קונים פוטנציאליים כדי לנסות לשכנע אותם לקנות את המועדון. הגיעו הניסנובים שהיו ישרים כמו פלס, הם אמרו לי שאין להם את האפשרות להשאיר את השחקנים שבסגל. אמרתי להם שאחרי מה שעברתי, אני לא מסוגל להישאר. הניסנובים הציעו לי חוזה ל-5 שנים בהפועל ת"א, אמרתי להם שנפשית אני לא מסוגל להמשיך. אני לא מכיר מאמן שנכשל ומקבל הצעה לחוזה ל-5 שנים. בהפועל ת"א לא טעיתי, חד משמעי. שילמתי את המחיר על שחרור שחקנים בצ'רלטון ובליאז', לא הייתי מוכן לעבור את זה שוב". 

מכבי חיפה: "חודשיים אחרי הפועל ת"א, ראיתי דרבי חיפאי, והתחננתי שמולנסטיין ינצח. למה? כי ידעתי שיפנו אליי, וידעתי שאני לא יכול לסרב להם, זו הזדמנות בלתי חוזרת. בפגישה עם יענקל'ה שחר אמרתי לו קח מאמן לחצי שנה ואני אתחיל עונה. הובלתי את מכבי חיפה לפלייאוף העליון, ונגמרה העונה. בקיץ, מכבי חיפה ממנה את טוני מוניוס, טסתי למדריד, נפגשתי איתו. בגלל שהוא היה מנהל מקצועית בחטאפה, הוא התחיל לארגן את רשימת הזרים, ואני אחראי על הצד המקצועי במקביל".

"שבוע לפני תחילת האימונים, מוניוס הודיע שהוא לא יכול להצטרף, ואז נשארתי עם בניית הסגל - הוא סגר עם זרים שרצו לבוא בגללו, והם לא רצו להצטרף ברגע שהוא עזב. מפה לשם, אני טעיתי בבניית הסגל, באיזון של הסגל, כל האחריות על הכישלון של מכבי חיפה - זה אני אשם. בין היתר, מוניוס סימן את אצילי כמנהיג של מכבי חיפה - והוא  לא רצה לשמוע ממכבי חיפה, אלא רק מכבי ת"א. רצינו גם את גדי קינדה, אבל יענקל'ה שחר לא רצה. מפה לשם, הייתה בחירת שחקנים רעה ואיזון רע בסגל. אני האשם הבלעדי. נכשלתי".

בית"ר ירושלים: "אחרי שנכשלתי במכבי חיפה, הייתה טעות פטאלית לבחור להצטרף לבית"ר ירושלים. ידעתי שיש כאוס ניהולי וכלכלי בין טביב לבין הקהל. בעקבות כך שוחררו איתי שכטר, חן עזרא, קלאודמיר פריירה ושחקנים בכירים אחרים, ויותר מזה, הייתה סיטואציה שרצינו לצרף את גבי קניקובסקי, זה אמור היה להיות קל להביא אותו מהפועל עכו. בגלל הכאוס הניהולי בבית"ר ירושלים, קניקובסקי ששיחק בהפועל עכו, לא רצה להצטרף לבית"ר ירושלים, עד כדי כך חמור היה המצב".

"באותה תקופה, שום שחקן בכיר שהיה בהרכב שנה לפני כן, רצה לברוח מבית"ר ירושלים, זרים וישראלים כאחד", לוזון המשיך, "האמנתי בסוג של תמימות שיהיה גישור בין הקהל לטביב והכל יחזור לקדמותו. לא האמנתי שהמצב בקבוצה הוא רע כל כך".

"שבוע לפני פתיחת העונה, משה חוגג רכש את הקבוצה. חוגג בפגישה אמר לי שהוא רוצה קבוצה שתגיע לאירופה, שתקרא תיגר על ב"ש ומכבי ת"א", הוא סיפר, "אמרתי לו שזה בלתי אפשרי לעשות הוקוס פוקוס שבוע לפני פתיחת הליגה. לקחת מכל הבא ליד לא היה נכון, בטח אחרי שכל השחקנים שכל הקבוצות רצו, כבר חתמו קבוצות. לעשות החתמות פופוליסטיות כדי למכור מינויים, לא תוביל אותנו להצלחה. הרימו את רף הציפיות, טענו תחת כל עץ רענן שיש כאן קבוצה למקומות 2-3. בשיחת הפיטורין שלי, אמרו לי שיש סגל מקום 2 שבמקרה הרע יסיים במקום הרביעי. אמרתי להם שאין שום סיכוי, בינואר הם החתימו את פלומן, קינדה, בניון ועוד שחקנים, ובסוף נשארו בליגה במחזורים האחרונים".

"זה היה פיטורין של חוסר הבנה. אם אתה מפנטז בשבוע לבנות קבוצה מהשאריות של חלון העברות ולהפוך את הקבוצה הזאת תוך חודשיים לקבוצה מלהיבה, כובשת ומנצחת שקוראת תיגר על מכבי ת"א וב"ש, זה על גבול ההזיה"

"האמירה על ערן לוי שדיברתי על עודף המשקל שלו? אמרתי את זה גם לו שמבחינתי הוא לא כשיר לשחק. לא היה צריך להיאמר בצורה שאמרתי, אבל לזה התכוונתי.

מכבי פ"ת: "אחרי מכבי חיפה ובית"ר ירושלים לא רציתי לאמן בכלל. היו לי 3 פניות מליגת העל באותו זמן וגם הצעה מקפריסין. אמרתי להם שאני לא חוזר העונה, אלא רק בתחילת השנה הבאה. מהרגע שפוטרתי מבית"ר ירושלים, אבי לוזון אמר לי שהוא רוצה. אמרתי לו שאני לא אבוא ולא רוצה. יחד עם זאת, אז הגיע מצב שמכבי פ"ת הייתה על סף ירידה, הוא אמר לי שאני חייב לעזור לי. ידעתי שאם הוא ייקח מאמן אחר והקבוצה תרד ליגה, לא אוכל לסלוח לעצמי שלא ניסיתי לעזור. ידעתי לפני שחתמתי שהמצב של הקבוצה לא טוב. לקחתי בחשבון שיכול מאוד להיות שארד ליגה, ואם זה יקרה אני ארד לליגה הלאומית ואעלה את הקבוצה חזרה. בנינו העונה בסיס מצוין שתוביל את הקבוצה לליגת העל ותוכל להעלות אותה, וזה מה שהיה".

עתיד: "חייתי בתחושת פספוס שיכולתי להישאר באירופה וזה תיסכל אותי שחזרתי לישראל מסיבות משפחתיות. אני כרגע יודע שגם אם תבוא הצעה כזאת או אחרת, אני לא יכול לעזוב את המדינה. הילדים שלי בבית ספר, ככה שלא ריאלי לחשוב על זה. המטרות לעונה הבאה? בהתאם לסגל אנחנו נחליט מה היעדים, קשה לי להגיד עכשיו פלייאוף עליון. אני מאמין מאוד בסגל".