מנהלת הליגות: משכורות עד 15 א' ש"ח לא ייפגעו

פרסמה המלצות למתווה קיצוץ. הסעיפים להם קברניטי הכדורגל הישראלי הסכימו, הדרך בה התקציב יועבר וההחלטה שהתמיכה תיפסק ברגע שהקהל יחזור. הפרטים המלאים מהשיחות עם משרד האוצר פה

תומר לוי
תומר לוי  15.07.20 - 20:52
תחילת כתבה

מגעים ארוכים ופגישות קשות הגיעו לסיומן, ובסופו של דבר הגיעה הבשורה: הכדורגל הישראלי יתוגמל על ידי משרד האוצר ב-75 מיליון ש"ח כפיצוי על הנזק שנגרם ממשבר נגיף הקורונה. על פי מתווה הקיצוץ שהמנהלת ממליצה עליו, שחקן שמסתכר עד 15 אלף ש"ח ברוטו לא יידרש לקיצוץ, בעוד מי שמרוויח בין 15 אלף ל-20 אלף ש"ח ברוטו יקצץ  20%, ומשכורות של 25 אלף ש"ח ברוטו ומעלה יידרשו לקיצוץ של 25%.

אז כיצד המו"מ התנהל מאחורי הקלעים ואיך הכספים יתחלקו? סדר בבלאגן. נתחיל מכך שהשיחות לגיבוש המתווה במשרד האוצר היו לא פשוטות בהתחלה ובעלי קבוצות ליגת העל שמו דגש על החשיבות הכוללת של התקצוב. "זה לא רק בוגרים, יש לנו גם מחלקות נוער שלמות", הצביע בעלי בני יהודה ברק אברמוב. "אם לא יהיה כסף, אנחנו נסגור את המחלקות ומאות ילדים יסתובבו ברחובות. צריך לקחת אחריות על זה". גם בעלי בית"ר ירושלים משה חוגג הזכיר את מחלקות הנוער והסביר שתהיה פגיעה לא רק במינויים ובכרטיסים אלא גם בספונסרים של הקבוצות.

ומה עם הפיצוי על סוף העונה שעברה? לפגישה נכנסו ראשי הקבוצות עם הבטחה של 55 מיליון ש"ח, אבל בפגישה הפיצוי גדל ל-75 מיליון. מבחינתם, סכום זה הוא הישג גדול, אבל עדיין לא מכסה על ההפסד מהעונה שעברה ולא מכסה במאה אחוז את המינויים והכרטיסים. משרד האוצר הציע בנוסף להעביר חלק מהפיצוי של העונה שעברה דרך רשות המיסים ויבדוק כיצד ניתן לבצע את התהליך.

אחרי שיקבלו את התשלום שמגיע ממשרד האוצר, המועדונים יידרשו לקצץ 30 אחוזים משכר השחקנים - דבר אשר ראשי המועדונים הסכימו לו. עוד נושא שעלה על הפרק הוא ההלוואות לקבוצות שינתנו ע"י הבנקים, אולי בתיווך של משרד האוצר (זאת מלבד ל-75 מיליון השקלים).

חלוקת הכספים תתבצע לפי ההכנסות ממינויים וכרטיסים בשנתיים האחרונות, וזה אומר שכנראה מכבי חיפה ומכבי תל אביב יקבלו סכום שווה והגבוה ביותר מבין קבוצות ליגת העל. האלופה מכרה אומנם יותר מנויים העונה, אבל בעונה שקדמה לה שיחקה באצטדיון נתניה ולכן ההכנסות היו קטנות יותר. הפועל באר שבע, בית"ר ירושלים והפועל תל אביב יקבלו פחות מהן זאת לפי חלוקת ההכנסות. ראשי הקבוצות שיבחו את יו"ר המנהלת ארז כלפון והכריזו: "הוא עשה עבודה גדולה בחודשים האחרונים ובפירוש הציל את הכדורגל".

בסופו של דבר, עונת 2020/21 אמורה להיפתח כרגיל, אלא אם למשרד הבריאות תהיינה השגות בעניין, בגלל הגידול בתחלואה. מעבר לזה, הכסף אמור להגיע בפעימות כל חודש, כשברגע שהקהל יחזור למגרשים, ההקצבה תיפסק.