רק אל תקראו לו יעקובו: אגאדה מגיע לליגת העל

מכבי חיפה היססה והפועל חיפה עטה על החלוץ שמיועד לכבוש את ליגת העל. החיבור לקטמון, הבכי לפני המעבר למכבי ת"א וההשוואה לאקס הירוקים. על הסקורר הניגרי

יגאל גולדשטיין
יגאל גולדשטיין  01.08.20 - 16:24

תגיות: ליגת העל

תחילת כתבה

אחרי 23 שערים בשתי עונות בלאומית, לכולם היה ברור שוויליאם אגאדה (20) ישחק העונה בליגת העל. הפועל קטמון סיכמה עם מכבי חיפה, החלוץ עבר את הבדיקות הרפואיות, אך לא רצה לצאת להשאלה. מאמן הפועל חיפה חיים סילבס קפץ על המציאה, צלצל, הסביר שהוא בונה עליו כחלוץ מוביל וכך נרקמה העסקה ואגאדה הגיע לקריית חיים לעונת אחת עם אופציית רכישה.

העונה הבאה תהיה הראשונה של אגאדה בליגת העל, אבל לא בישראל. הוא נחת לפני שלוש שנים בישראל היישר לנוער של קטמון והיה לזר הראשון של קבוצת האוהדים, שהיו מגיעים לראות את הפלא מפרק את הליגה. המאמן הראשון שראה אותו, גדי כרמלי, לא היה זקוק לזמן רב כדי להתרשם: "הגיע שחקן אדיר, מפלצת".

עם הבוגרים הוא התחיל להתאמן כבר בגיל 17. ליאור זדה, מאמנו הראשון אחרי העלייה מהנוער: "הוא לא הרשים בהתחלה. אחרי חודש וחצי, היה משחק אימון ראשון נוער נגד בוגרים. פעם ראשונה שראינו אותו על מגרש כדורגל גדול. הוא היה מצוין. כולם היו מופתעים. לא היינו יכולים לצרף אותו לבוגרים, היינו סגורים עם שלושה זרים".

מהר מאוד מכבי תל אביב זיהתה את הפוטנציאל וצירפה אותו לשורותיה. הוא הרשים גם במדיה, אך בשל חוקי הפייר פליי הוחלט לא לממש את האופציה עליו והוא שב לקטמון. במועדון מהבירה מספרים כי המעבר לצהובים לא עבר חלק. המנהל המקצועי שי אהרון והמנכ"ל אורי שרצקי זימנו את החלוץ לשיחה שכמעט הסתיימה בפיצוץ. אגאדה לא רצה לעזוב והיה קרוב לבכי, הוא רצה להישאר בקטמון וחשב שמוותרים עליו. בקטמון שקלו להפיל את העסקה, אך לבסוף הוא השתכנע.

לאחר חצי עונה במכבי תל אביב הוא שב לקטמון, והפעם לבוגרים. "בנינו את הקבוצה עליו", אמר זדה, "הוא עשה סיבוב ראשון אדיר עד הפציעה. היינו שש נקודות מהמקום השני. הוא עשה ניתוח ועם החזרה נעצר המומנטום. אם אגאדה לא היה נפצע, אין לי ספק שהיינו עולים ליגה. ניסינו לחפות על הפציעה שלו עם הצירוף של ערן לוי, אבל זה לא היה זה".

אגאדה התחבר להנהלת קטמון והיה חביב הקהל. הסלטות שלו הלהיבו והפכו אותו לדמות מבוקשת בסרטונים. בכל שישי הוא הוזמן לארוחה אצל אחד אוהד אחר יחד עם השותף שלו לריקודים בחדר ההלבשה אדליי אדבאיו. בהפועל חיפה הוא יצטרך למצוא שותף חדש.

זדה מנסה לנתח איך הוא ישתלב בליגת העל: "אין לי ספק שהוא יצליח, הוא כל הזמן עובד. הוא צריך חיבוק וביטחון כל הזמן. הוא חזק, גוף ברזל, שומר עם הגב נהדר, יציאה מצוינת מהמקום. הוא טכני מאוד לחלוץ, הוא מגיע להרבה מצבים. עם זאת, הוא עדיין שחקן צעיר ואם הוא סובל מבצורת, הוא מאבד ביטחון. עם הניסיון והגיל זה יתאזן. נוח לו לשחק כחלוץ 9 עם שני שחקני כנף, יש לו תנועות לעומק, הוא יודע לזוז".

מאמן רמה"ש בעונה הקרובה תומך במהלך של החלוץ לבחור בצד האדום של חיפה: "אני יכול להבין את המהלך שלו, הוא אוהב להרגיש בית חם. הוא בכה כשהוא עזב את קטמון למכבי תל אביב, בקטמון הוא הרגיש בטוח. הוא רוצה להרגיש שבונים עליו".

המנהל המקצועי שי אהרון בטוח בסיכוייו להצליח בליגה הבכירה: "מבחינה מקצועית, הוא יכול לפרוח בליגת העל, הכוח שלו בשליש האחרון. ברגע שמתפנים שטחים, הרבה יותר קל לו ובטח אם יש מוסרים טובים. יש לו מוסר עבודה גבוה, הוא חזק, סקורר בנשמה. אישיות חיובית בחדר ההלבשה".

אגאדה היה בן טיפוחיו של אהרון, מגדולי החלוצים של הפועל ירושלים בכל הזמנים: "הייתה לנו תקשורת טובה, כי הוא חלוץ. נתתי לו טיפים. הוא מאוד אינטליגנטי, מאוד מחובר למשפחה בניגריה. המאפיין הכי משמעותי הוא שמהרגע הראשון עטפנו אותו ביחס אישי ותכנים מקצועיים. בשנתיים הראשונות לא הבאנו זרים, שאלו אותי למה. הסברתי שבלי מערך סקאוטינג ומערך שיודע לקבל זרים, אז אני לא מביא".

כמובן שההשוואה המתבקשת היא לאיגביני יעקובו, שהגיע מליגת העל לפרמייר-ליג, אבל זדה מצנן: "יעקובו יותר איכותי, אני לא חושב שהקריירה של אגאדה תלך לכיוון הזה. הוא חלוץ שיכול להגיע לקבוצות הגדולות בישראל ולא לליגה הראשונה באנגליה. אני צופה לאגאדה עתיד ורוד. הבחירה שלו הייתה נכונה".

הסטנדרטים בקטמון דומים למועדונים הגדולים בארץ ואגאדה הוא רק הסנונית הראשונה. סוכנו של החלוץ, עו"ד שחר גרינברג הסביר: "הקבוצה הצנועה מהלאומית מתנהלת באופן מעורר השראה בכל הנוגע לקליטת זרים במועדון. החום, המשפחתיות, האופן המקצועי והנכון שבו קטמון מתנהלת יכול רק להוות דוגמא ללא מעט קבוצות בליגת על, כולל הגדולות ביותר, בכל הנוגע לטיפול וקליטת שחקנים זרים".