ללכת אחריו: גולדהאר קיבל החלטה אמיצה עבור מכבי תל אביב

למרות הכעס של חלק מאוהדי מכבי תל אביב, פרימו חושב שמדובר בפרשה הכי טראגית - ספורטיבית בתולדות המועדון ובטוח שהבעלים פעל נכון עם שחרורם של דור מיכה ועומר אצילי, גם אם זה יעלה באובדן אליפות. חבל שהשניים לא חשבו לפני שקבעו עם הנערות

משה פרימו
משה פרימו  02.08.20 - 20:58

תגיות: ליגת העל

תחילת כתבה

במשך 32 שנות עבודתי בתקשורת הספורט, לא נתקלתי בסיפור כזה טראגי-ספורטיבי. עומר אצילי ודור מיכה הם שני כוכבי כדורגל מהטובים במדינה, במועדון הגדול בישראל, שותפים לאליפויות עם עשרות אלפי מעריצים, נזרקים מהמועדון. ולמה? כי המועדון הגדול מכבי ת"א, הוא קודם כל ערכי ומוסרי, והרבה לפני ההצלחות על המגרש, הוא רוצה להיות מחנך ומקור הערצה לכל כך הרבה אוהדים, בהם ילדים וילדות רבים, נערות ונערים רבים, אלפי ילדים בבתי הספר לכדורגל ולכולם יש הורים שמחנכים ולמיץ' גולדהאר זה ברור, המעשים שעשו השניים, ללא קשר למישור הפלילי, לא יכולים להיות במועדון כזה.

היו סיפורים גדולים במכבי ת"א. אי אפשר להשוות את הסיפור הזה לסיפור אבי נימני וטל בנין, שנזרקו ממכבי ת"א או לפרשת האפדרין שגרמה לזעזוע אצל הצהובים. כאן מדובר במועדון שבניגוד גמור לאהבת הקהל הגדול שרצה בחזרתם לקבוצה של מיכה ואצילי, קבע: זה מקרה שאי אפשר לעבור עליו לסדר היום, בלי קשר להחלטת משטרת ישראל או פרקליטות המדינה. מיכה ואצילי שילמו מחיר כבד ביותר על כך שניצלו את כוכבותם, את יהירותם, כשחקני כדורגל מפורסמים מאד, עשירים מאד, שחשבו שבמעמדם אפשר לעשות הכל. באמת שליבי עם השניים, סה"כ נחמדים, חייכנים, שחקנים מצוינים והכדורגל הוא כל עולמם. חבל שלא הפעילו עוד מחשבה, לפני שקבעו עם הצעירות ובכך חרצו את גורלם במכבי ת"א הגדולה.

אני יותר מבטוח, שרוב רובם של אוהדי מכבי ת"א לא אוהבים את ההחלטה. אני שומע אותם אומרים "הבנות הטעו אותם", "המשטרה לא תגיש כתבי אישום". אבל אלה אוהדים קנאים לקבוצה. מהצד השני, אלה שלא אוהדים את מכבי ת"א מבינים שהעולם השתנה. כל אדם מפורסם, שינצל את כוחו ומעמדו ויעשה דבר כזה, הציבור יוקיע אותו. בישראל ובעולם כולו יש ארגוני נשים חזקים מאד, הורים שחוששים לגורל בנותיהם, אנשי ציבור רבים שמקרים מהסוג הזה לא יעברו אצלם בשקט.

מיץ' גולדהאר יודע את הדברים היטב, הוא לא יעז להכנס לתמרור של אין כניסה. גולדהאר ואנגלידיס, שמנהלים ביד רמה את מכבי ת"א בכל המישורים, יודעים טוב מכולם שמכבי ת"א נחלשה מקצועית היום. היא איבדה מאמן מצוין ושחקנים טובים, אבל כל זה לא השפיע עליהם להגיע להחלטה כל כך אמיצה. אני מודה שבפגישותי הרבות עם לא מעט אנשים הדעות היו חלוקות. כמובן שחלקם הגדול אמר שצריך לוותר להם אחרי התנצלותם, גם איזי שירצקי הבעלים של ק"ש צידד בכך ולעומתם, חלק לא קטן גם כן, שחושב שזה מקרה קיצוני שאין מקום למחילה.

הדעות כמובן ימשיכו להיות חלוקות, אבל דבר אחד אי אפשר להסתיר, הבעלים מיץ' גולדהאר בנה בישראל מועדון כדורגל עוצמתי שאין שני לו, כמעט כל החלטה שלו הייתה בינגו עבור המועדון, וכשיש אדם כזה, למרות הצער והכעסים של אוהדי מכבי ת"א, חייבים ללכת אחריו גם במחיר שמכבי ת"א תהיה פחות טובה בעונה הבאה ואולי אפילו תאבד את תואר האליפות.

כבר בתחילת הפרשה הבעתי את דעתי שתהיה בעיה גדולה לעומר אצילי ודור מיכה למצוא קבוצה חדשה. אני שואל את עצמי כל הזמן: אם מכבי ת"א משחררת את השניים בגלל הסיפור הזה, למה תהיה קבוצה אחרת שתיקח אותם? מה, יתר הקבוצות לא ערכיות ומוסריות? במגרשי מכבי חיפה מקדם אותך שלט ענק "האדם לפני השחקן", אז איך יעקב שחר יקח אותם? ולביתר ירושלים והפועל ב"ש אין אוהדים ילדים וילדות? נערים ונערות? בתי ספר לכדורגל? הורים ומחנכים. בעיה קשה מאד. לדעתי לסוכניהם של השניים תהיה בעיה למצוא קבוצה אלא רק מעבר לים.

לא הזכרתי בטור זה במילה את הצד המקצועי. ברור לכל בר דעת, שאין מאמן בכדורגל הישראלי שהיה אומר "לא" לשני תותחים כאלה. אבל אנחנו הרבה מעבר למישור המקצועי, אנחנו מזמן במישור הערכי מוסרי ושם הייתה הנפילה של מיכה ואצילי. החלטה קשה אבל נכונה של מיץ' גולדהאר, או יותר נכון במקרה זה, "החלטה אצילית". כזאת שלא מקבלים בכל דור.