הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

המושכים בחוטים: שני המאמנים החשובים במכבי ת"א

מאמנים במכבי ת"א באים והולכים, אבל פטריק ואן לוון ואורי דוד אחראים על עיצוב פני העתיד של המועדון. עד שיגיע דוניס, הם גם מקבלים צ'אנס להיות קצת באור הזרקורים

סהר דיין
סהר דיין  08.08.20 - 15:00

תגיות: ליגת העל

הגנרל הלך. מי שהכניס את ליגת העל לסרט אימה בלוקיישן של מגרש כדורגל, האיש הקשוח, ולדימיר איביץ', עזב עם שתי אליפויות והחיילים הצהובים יקבלו מנהיג חדש, וזה יהיה ככל הנראה יורגוס דוניס. עד שיושלם התהליך עם היווני, עונת 2020/21 של מכבי תל אביב תיפתח הערב (שבת) מול הפועל באר שבע עם פטריק ואן לוון ואורי דוד על הקווים. אז מי המפקדים הזמניים? שילוב הולנדי-ישראלי, כשבפרונט נמצא המנהל הביצועי של אקדמיית הנוער, שמקבל את כל ההחלטות יחד עם האיש שאחראי על פרויקט הדגל של קריית שלום - קבוצת העילית. הכירו את הצמד הצהוב.

פריק קונטרול
ואן לוון סוגר 4 שנים במכבי ועשה מהפכה במחלקת הנוער של המועדון. מספר השחקנים באקדמייה ירד, המיקוד אישי יותר והסינון חד וחותך. ההולנדי לא רואה את מכבי כמרכז קהילתי או בית ספר, התפיסה שלו היא שמי שלובש את החולצה הצהובה צריך להיות בטופ של הטופ, כבר מגיל קטן. ההולנדי, שזכה בתארים כמנהל ספורטיבי של קאיראט מקזחסטן ועבד 7 שנים כמנהל מחלקת הנוער של שחטאר דונייצק, מוביל את האקדמייה ולקח אותה צעד קדימה. איש סודו בקריית שלום הוא דוד, שנמצא 12 שנה במועדון ומאמן את קבוצת נערים א'.

המטרה של ואן לוון היא לחבר את כל המאמנים לשיטה אחת, דרך אחת ופילוסופיה אחת. מאמן לא יקרא לקבוצה שלו "הקבוצה שלי", זו קבוצה של המועדון. כל המאמנים עובדים באקדמיה בשביל כל הקבוצות, המאמן עד גיל 15 מגיע לעזור למאמן עד גיל 17 באימוני בוקר, הוא עוזר לנוער וכן הלאה. כולם עובדים כמקשה אחת ויוצרים שפת כדורגל אחידה.

שינויים יוצרים גם בעיות והדרך של ההולנדי במכבי גרמה לשחקנים ומאמנים לעזוב. אנשי המקצוע וההורים רצו ללכת בדרך שלהם ומי שסטה מהפורמט החדש כבר לא נמצא במועדון. הצהובים העדיפו לאבד שחקן או שניים בדרך ולהרוויח עתידית. בכלל, הקשר ההורים מוגדר ומסודר. ואן לוון לא מאפשר להם להיכנס למתחם האימונים וסביבת העבודה סטרילית לחלוטין. שיתוף הפעולה עובד על ידי פגישות אישיות בנוכחות השחקן. הכל מסודר ומאורגן בתאריכים קבועים. מכבי עשתה קאט למעורבות ההורים וכולם התיישרו. אי אפשר לדבר עם מאמן ואין דרך לזלוג מזה.

המאמן הנבחר
החיבור עם דוד נוצר מהרגע הראשון בו ואן לוון נחת בקריית שלום. ההולנדי, דרך ברק יצחקי ויואב זיו, ביקש מאמן ממחלקת הנוער שיעבוד עם שחקני הבוגרים הנמצאים לפני מכירה (אליאל פרץ ואלי דסה בזמנו), אלו שנשארים בארץ ולא יוצאים למשחקים באירופה וכאלה שממש לפני חתימה (ניק בלקמן בקיץ שעבר).

דוד בן ה-40 נבחר על ידי ההולנדי ואף קיבל את המשרה היוקרתית במחלקה - קבוצת העילית. הפורמט הזה היה קיים גם בימיו של ניר לוין במועדון, אך תחת פטריק הוא עבר שדרוג. העונה הצטרפו לצוות של המאמן שלושה שחקני עבר, שעובדים עם השחקנים לפי תפקידם על הדשא. מאמן הגנה - דדי בן דיין, מאמן קישור - דוד רביבו ומאמן התקפה - קרלוס צ'קאנה.

בנוסף, המצטיינים מכל שנתון בגיל 15 ומעלה שנמצאים בפרוייקט (כ-35 שחקנים) עוברים אימונים מנטליים, כאשר האנליסטים במחלקה עובדים איתם באופן צמוד ובצורה פרטנית. המאמנים צריכים ללמוד את השחקנים לפי קטעי הווידאו האישיים שלהם ולפי המשחקים בשבת. משם נבנית תכנית אימונים שבועית המותאמת לכל שחקן לפי הקטגוריות שהוא צריך לשפר. שחקן שנמצא בתקופה פחות טובה יגיע למאמן המנטלי, שחקן שצריך הבנה מעמיקה בעמדה שלו יעבוד באספקט הטקטי וכן הלאה. הכל על פי התורה של פטריק.

מבחינה טכנולוגית השחקנים מחוברים ל-GPS ולתכנת 'פליימייקר', שמודדת את הנגיעות בכדור, באיזה רגל נוגעים יותר, באיזה מהירות הם עוצרים ומוסרים את הכדור, המרחקים שהם עושים והספרינטים הקצרים והארוכים. בנוסף, תזונאית עובדת איתם באחד על אחד והם עוברים בדיקות דם כדי לוודא שלא ייחסר להם שום דבר בגוף. הכוורת של המנהל הביצועי ירדה לפרטים הכי קטנים. במחלקה הצהובה סימנו את עידו שחר, בר כהן, נדב נידם, רונן חנציס והתאומים עמית ותמיר גלזר כניצנים הראשונים של המודל החדש, שמקבל משמעות גדולה בקבוצת הבת של המועדון - בית"ר ת"א בת ים.

הפילוסופיה הצהובה
מודל קבוצת הבת התחיל אצל ג'ורדי קרויף, אך כיום הוא שונה לחלוטין. בעונה שעברה 16 שחקנים של מכבי ת"א שיחקו בבית"ר ת"א וגם המאמן היה של המועדון (ריימונד אטפלד, שעבר למכבי נתניה). האלופה יצרה מערכת בה שחקן מגיל 6 עד גיל 21 עובד באותה תבנית ואותה פילוסופיה שהמועדון מכתיב לו, מתוך הבנה כי הדבר הכי חשוב לשחקן נוער אלו היציבות וההתקדמות. המושאלים נמצאים תחת פיקוח מלא של אנשי המערכת בקריית שלום. אם בתקופה הקודמת המטרה הייתה רק לצבור דקות בבוגרים, היום ההתנהלות הרבה יותר מעמיקה. הכל בשליטה של מכבי. תזונה, יכולת מקצועית, מה קרה באימון, מי בונה אותם.

עם זאת, ואן לוון אף פעם לא נח. ההולנדי מקפיד לחדש ומאתגר את הצוות המקצועי. הוא מתעניין בכל דבר ושואל שאלות ספציפיות על ילדים בגילאים הקטנים. הוא מכניס מערכים חדשים ומקפיד על סיעור מוחות בין כל המאמנים. הכוורת שלו בבוגרים כוללת את ישראל קקון האנליסט, יוסי זיגדון מאמן הבניה הגופנית, שורה אובארוב מאמן השוערים, וכמובן דוד, המאמן הישראלי הראשון שנמצא בבוגרים מאז עונת 2012.

ללא ספק, מכבי עוברת את הקיץ הקשה והמטלטל ביותר שלה בעידן מיץ' גולדהאר. הפרידה מדור מיכה ועומר אצילי, הקושי בהחתמת זרים בשל הקורונה וסימן השאלה סביב אייל גולסה מטילים ספק במידת המוכנות של הצהובים לאירופה. לפחות מבחינה מקצועית, שני האנשים שמובילים אותה עד שיגיע דוניס נראים מוכנים למשימה. הערב ייערך ניסוי כלים ראשון מול יוסי אבוקסיס וב"ש בקרב על התואר הראשון של העונה.