"ספרטה? זו הייתה עסקה רעה מבחינת שני הצדדים"

הפצעים מצ'כיה ("זה היה כישלון, אבל אני לא מתחרט על זה"); הקאמבק למכבי ת"א ("זה המקום היחיד שנהניתי בו. התרגשתי כמו במשחק הראשון שלי בבוגרים") ודור מיכה ("כמו אח שלי, מאוד רציתי שהוא יהיה פה"). אחרי הבכורה המחודשת, טל בן חיים מדבר על הכל

מוטי פשכצקי
מוטי פשכצקי  14.08.20 - 10:20

תגיות: ליגת העל

תחילת כתבה

שלוש שנים עברו מאז שלבש את החולצה הצהובה של מכבי תל אביב בפעם האחרונה, ואחרי שלא שיחק במשחק רשמי מאז יולי 2018, למעלה משנתיים בגלל פציעה קשה ומצב מקצועי מסובך בספרטה פראג, טל בן חיים חזר אתמול לחייך. בדקה ה-71 לאחר שעודד לאורך כל המשחק מהספסל את חבריו החדשים/ישנים, החלוץ חזר לכר הדשא וב-19 דקות, הוכיח שהוא לא שכח לשחק כדורגל, היה קרוב לשער ראשון והצהובים עוד יהנו ממנו מאוד.

בן חיים הוא מסוג השחקנים שאוהבים לראיין. הוא לא פוליטיקאי, לא מדבר בקלישאות, אומר בדיוק את מה שהוא חושב, גם אם זה נשמע פחות טוב. "זה היה רגע מאוד מרגש עבורי כי לא שיחקתי כדורגל למעלה משנתיים", אמר אחרי הניצחון באלוף האלופים והודה שהתרגש מהסיטואציה: "ההופעה הזו הייתה לא פחות מרגשת מההופעה הראשונה שלי בבוגרים אי שם ב-2007 אם לא יותר. אני שמח שנגמר בכמה דקות טובות ותואר ראשון השנה. לא ככה זכרתי את בלומפילד, אבל מקווה מאוד שהקורונה תעבור ובקרוב נוכל לשחק מול הקהל שלנו".

שחקנים אחרים שהיו עוברים את מה שעברת, אולי היו חושבים על פרישה
"אין לנו מספיק זמן בראיון הזה כדי להגיד איך התמודדתי עם זה ומה עבר עליי, אבל אני רוצה להסתכל קדימה וזה שאני עומד פה היום כששחקן מכבי ת"א מאוד משמח אותי. כולם ידעו, כל הקרובים אליי, ומכבי ת"א, שזו הייתה השאיפה שלי תמיד, אם לא לשחק בחו"ל אז לחזור לשחק רק פה. אני שמח שהמועדון האמין בי, אחרי תקופה מקצועית לא פשוטה זה לא דבר של מה בכך".

מעבר לפן הכספי אולי בדיעבד זו הייתה טעות לצאת להרפתקה בפראג
"אני לא מצטער בכלל, אם לא הייתי יוצא לחו"ל בנקודת הזמן ההיא בגיל 28 סביר להניח שלא הייתי יוצא לחו"ל בכלל. היה לי טוב במכבי ת"א, היה לי נוח, תמיד טענתי את זה, ואמרתי את זה שלאורך כל הקריירה שלי - זה המקום היחיד שנהניתי בו והיה לי טוב לאורך כל הדרך, אבל רציתי לצאת מאזור הנוחות שלי וללכת להגשים חלום".

אז מי אשם במה שקרה?
"ספרטה הייתה עסקה רעה בשבילי ואני הייתי עסקה רעה בשבילם, זה חלק מהחיים וזה קורה בכדורגל. יש לי ביקורת עצמית, אני יודע לקחת אחריות, אני לא בורח מזה שזה היה כישלון, אבל אני ממש לא מצטער על זה".

כמה חברים שהיו איתך כאן כבר לא נמצאים, אחד מהם הוא דור מיכה
"כולם יודעים שדור הוא כמו אח שלי ואפילו דם שלי, מאוד רציתי שהוא יהיה פה, בסופו של דבר אני בורג בארגון שנקרא מכבי ת"א, יש מקבלי החלטות, זו ההחלטה שהם קיבלו ואנחנו כמו כולם נצטרך לכבד אותה. מפה אני מאחל לו ולעומר אצילי בהצלחה איפה שלא יחתמו בכדורגל ובחיים האישיים, ואני בטוח שהם יצאו מהתקופה הזו מחוזקים".

אוטוטו אירופה, איך גורמים לכך שלא יהיה פנצ'ר כמו בעונה הקודמת?
"בשביל לעלות לשלב בתים אירופי, צריך להיות קבוצה טובה, ממושמעת ובכושר ושהכל יתחבר. הצבנו מטרה לזכות באלוף האלופים ואנחנו לא מתכחשים לזה שהמטרה שלנו היא להעפיל לשלב בתים אירופי. נלך בכל הכח על מוקדמות ליגת האלופות, בתקווה שנצליח ואם לא אז נלך בכל הכח על מוקדמות הליגה האירופית כי אנחנו רוצים שלב בתים אירופי, נעשה הכל בשביל זה ואני מקווה שנצליח".

יורגוס דוניס מכיר אותך כשעוד אימן באפואל ניקוסיה ופגש את מכבי ת"א בשלב הבתים של הליגה האירופית ב-2013/14. מה הבנתם ממנו באימונים המעטים שהיה איתכם?
"עשינו אסיפה וחצי ומה שראינו ממנו זה שהוא מאמן שאוהב כדורגל, זה טוב לנו כקבוצה, זה טוב לקהל של מכבי ולארגון הזה. רואים שהוא מאמן מצוין ואני בטוח שהוא יעשה אותנו קבוצה טובה יותר".