"היחידה בה לא השפעתי זו מכבי. הלכתי שם אחורה"

"כל מקום שאני נמצא הוא הברצלונה שלי", "גורדנה אחד השחקנים הטובים בישראל", "אם ירצו אותי בנבחרת, אני מוכן לשמוע", "לא מקבל את הדעה של ברקו בנושא נאתכו וההמנון". רגע לפני גיל 50, בן שמעון מסתכל לאחור ודי מרוצה. וגם: השחקן המפתיע שהשפיע עליו

מערכת אתר ערוץ הספורט
מערכת אתר ערוץ הספורט  12.09.20 - 13:25

תגיות: ליגת העל

תחילת כתבה

בעוד קצת פחות משלושה חודשים, כאשר יחגוג 50, יוכל רן בן שמעון להסתכל אחורה בגאווה. בארון התארים שלו אמנם רק שתי אליפויות, אבל השתיים המרגשות ביותר שהיו בשנים האחרונות. הראשונה והיחידה בהיסטוריה של הפועל חיפה כשחקן והראשונה והיחידה של קרית שמונה כמאמן. מהאחרונה כבר חלפו שמונה שנים, אבל למרות כמה ניסיונות במועדונים הגדולים, נדמה שבן שמעון עדיין לא הפך לקונצנזוס שציפו ממנו להיות בתחילת דרכו.

את העונה הנוכחית הוא התחיל במ.ס. אשדוד אחרי שלוש שנים כמאמן נבחרת קפריסין, בתקווה, כמו בקרית שמונה, להוציא יותר מסך החלקים. בראיון ל"חמש באוויר" סיפר בן שמעון על הדרך שעבר עם גיא חיימוב, שפרש לאחרונה, וגם הסתכל אחורה על הקריירה שלו בדרכו הייחודית.

"חיימוב היה פצוע בשנים האחרונות וזה מנע ממנו להראות את היכולות המדהימות שלו", אמר בן שמעון על השוער, ששיחק תחתיו בנוער של מכבי ת"א, בא.א.ק לרנקה ובקרית שמונה, "הוא עשה קריירה מדהימה. הוא התחיל אותה בצורה איטית קצת, לא מצא את המקום שלו בהתחלה. בסוף הוא מצא את האיזון ועשה קריירה מדהימה חוץ מזה שהוא בחור מקסים. בשנה-שנתיים האחרונות הוא היה מאוד מאוזן. קשה לעזוב קריירה, גם מבחינת ריגושים וגם מבחינה כלכלית. הוא הכין את עצמו בשנים האחרונות והתעסק בעוד כמה דברים".

"המטרה כרגע היא פלייאוף עליון"
בחזרה להווה, בן שמעון מיישם העונה כדורגל התקפי באשדוד, ולפיו יש לכך גיבוי של הבעלים: "יש בעלים שקובע את האסטרטגיה שדל המועדון ובוודאי שאני מסונכרן איתו. אנחנו רוצים לשחק כדורגל טוב וחיובי. זה לא סותר את עניין התוצאות. אנחנו מאוד רוצים תוצאות, אבל גם רוצים לשחק כדורגל. אני יכול לעמוד מאחורה ולסגור משחקים. עשיתי את זה בתקופות של החיים שלי שלא היה לי כלים התקפיים. באשדוד יש כלים התקפיים יוצאים מן הכלל. יקח זמן ללמד אותם קצת איזון הגנתי".

"בשנה שעברה היינו במקום השלישי בספיגה ובכיבוש", המשיך בן שמעון, "צריך לראות איך משאירים את כיבוש השערים וסופגים פחות. ג'קי רוצה לנצח ואין ספק שאני גם רוצה להביא תוצאות, זה ברור, אבל לא נראה שיש במקרה הספציפי הזה בעיה של סבלנות. נותנים לי לעבוד ואני עובד בתנאי העבודה הטובים ביותר. אשדוד משחקת כדורגל טוב, יפה, מודרני. אני רוצה לחבר את זה לתוצאות. מדי פעם יש לנו פאנצ'ר קטן. לאורך זמן זה יביא תוצאות. זו קבוצה שתבקיע גולים, לא יעזור כלום. בכל המשחקים בגביע הטוטו היינו יותר טובים. לאורך הזמן הסטטיסטיקה הזו מתיישרת. המטרה כרגע היא פלייאוף עליון. אם זה יתפקשש עם כדורגל מצוין, אני אראה בזה הצלחה".

בן שמעון היה מלא שבחים לשחקנים בקבוצה שלו, ובמיוחד לאחד מהם: "משחק אצלנו אחד הקשרים האחוריים הטובים ביותר במדינת ישראל - רועי גורדנה. הוא אחד השחקנים הטובים במדינת ישראל. זו דעתי. אגדיל ואגיד שכל קבוצה שאאמן בה, ארצה לקחת את רועי גורדנה, לא משנה מה רמתה. לשלומי אזולאי יש פוטנציאל אדיר ולשגיב יחזקאל יש פוטנציאל אדיר והוא מתחיל להראות את זה יום יום. מדובר בבחור שעובד קשה בשביל ההצלחה שלו. כמובן דין דוד, סמואל אלאבי. יש לנו בחור צעיר בשם חמודי כנעאן מהנבחרת האולימפית שהוא פוטנציאל אדיר".

אחרי שעבד במועדונים כמו מכבי ת"א, בית"ר ירושלים והפועל ת"א, בן שמעון לא רואה באשדוד צעד לאחור: "כל מקום שאני נמצא, זה הברצלונה שלי, זה המקום הטוב ביותר להימצא בו. אני נהנה מהדברים הקטנים והגדולים ואני לא מסתכל האם ניצחון פה או ניצחון שם היה לוקח אותי למועדון שלכאורה מבחוץ נראה יותר גדול. אני מנסה להיות כל חיי במועדונים בריאים. הדרך היא זו שקובעת. ברגע שאתה נהנה מהדרך, זה מה שחשוב בסופו של דבר".

"לא כל סיטואציה שהייתי בה בחיים היתה מתאימה בשביל לזכות באליפות", הוסיף בן שמעון בנוגע לעבר, "זה שלפעמים הגעתי למועדונים והתקשורת קבעה איזה רף של אליפות... אני לא מאשים פה אף אחד, זה בסדר גמור לנפח ציפיות כדי שאחרי זה יהיו גם חומרים. אם מועדון לא מוכן לאליפות, לא משנה מי המאמן שיבוא. אני לא קוסם, אני מאמן כדורגל. בכל מועדון שהייתי בו הצלחתי להשפיע בצורה כזו או אחרת. יש מועדונים שהיו יותר מוכנים להצלחה ויש שפחות. קובי בראיינט אמר שהכישלון היחיד בעולם זה אם אתה מפסיק".

"בכל תחנה שהייתי בחיים הצלחתי להשפיע על אנשים מסוימים שעד היום אני בקשר עם חלק גדול מהם. גם בבית"ר ירושלים וגם בהפועל ת"א, עד היום יש הרבה קישורים בין בני אדם שהצלחתי להניע. אולי המקום היחיד שבו לא הצלחתי להשפיע, ולא רק לא הצלחתי להשפיע, אלא הוא השפיע עליי לרעה ולקח אותי אחורה זה מכבי ת"א, שם לא היתה לי השפעה על שום דבר. הגעתי בגיל צעיר מאוד ולא מתאים. הגעתי גם להישגים לא רעים. הגענו עם הפועל ת"א לאירופה, עשינו מסע מדהים באירופה עם בית"ר. כשעזבתי את המועדון היינו במקום הרביעי ושיחקנו את הכדורגל הכי טוב במדינה".

"כל השחקנים בצעירה אלה שחקנים שהייתי לוקח לקבוצות שלי"
כשנשאל על השחקן עליו השפיע בצורה הגדולה ביותר, לבן שמעון היתה תשובה מפתיעה: "השפעתי על הרבה שחקנים בימי חיי. מאיתן טיבי שלקחתי אותו במצב מאוד לא טוב והוא לקח איתי אליפות, שיר צדק... הרבה מאוד שחקנים שעשו קריירה מדהימה. שרן ייני, שהיום הוא קפטן מכבי ת"א 20 שנה וכשהגעתי לנוער של מכבי ת"א הוא אפילו לא היה בדף של הסגל שלי. הוא היה שחקן מספר 22 או 23".

"אני מאמין שהשפעתי על הרבה שחקנים, אבל יש שחקן אחד שהשפעתי עליו הרבה מאוד, אבל הוא השפיע עליי הרבה יותר כי הוא שם את רף המקצוענות הגדול ביותר. בחור בשם בראיין גרזיץ'. הוא היה קשר אחורי. הפועל חיפה הביאה אותו ולקחתי אותו לקרית שמונה. באליפות שם, אם הייתי יכול לחלק את העוגה בנתח של השחקנים, הוא היה מקבל את החלק הגדול ביותר. הוא עונה להגדרה של יותר מחוייב מאי פעם שאני אצליח כמאמן לחייב שחקן. הוא היה מקצוען ברמה הגבוהה ביותר, מעולם לא היו לו אימונים פחות טובים. לא השפיעו עליו התוצאות, שופטים, מגרש, מצב הדשא, אם המאמן צועק עליו. הוא היה בא נקי וטהור לכל אימון ואימון".

שמו של בן שמעון תמיד מוזכר כאשר מדובר בנבחרת הלאומית, אך נראה שהוא מעוניין להמשיך לאמן קבוצות בזמן הקרוב: "מאמן נבחרת זה משהו שצריך להיות מוכן אליו ולהבין שחוסר האינטנסיביות באימון זה משהו שהוא לא קל. אם ירצו אותי, אהיה מוכן לשבת ולשמוע".

בינתיים, דווקא הנבחרת הצעירה היא זו שלוקחת אותנו לאחור עם הפסדים לאיי פארו ולקזחסטן, אך בן שמעון דווקא לא רואה שחורות: "בשני המשחקים היינו צריכים לנצח בתוצאה גבוהה. הפסדנו בגלל טעויות בהגנה וקלות דעת. זה משהו שמלווה אותנו. את הפוטנציאל של הדור הצעיר שהרבה מאיתנו מבקרים, אני רואה. יש לנו פוטנציאל גבוה של שחקנים. גם הנבחרת הלאומית היא נבחרת טובה. יש לנו שחקנים לא רעים. אפשר לעשות דברים יפים. כל השחקנים בצעירה אלה שחקנים שהייתי לוקח לקבוצות שלי".

לסיום, התייחס המאמן לביקורת של אייל ברקוביץ' על כך שקפטן הנבחרת, ביברס נאתכו, לא שר את ההמנון הלאומי: "אני מאוד אוהב את אייל ברקוביץ', אבל בעניין של ביברס נאתכו, אני לא מקבל. אני כ"כ מעריך את ביברס ומבחינתי הוא שווה זכויות לכל אדם שחי במדינה שלנו ואני מבין אותו לחלוטין על כך שהוא לא אומר 'נפש יהודי הומיה'. מבחינתי לא רק שהוא ראוי להיות קפטן נבחרת ישראל, הוא גם קפטן יוצא מן הכלל. אני מאוד אוהב את האישיות שלו".