חילי טרופר: "מאבק חשוב. העולם שייך לעקשנים"

שר התרבות והספורט בראיון על המאבק מול משרד הבריאות ("הם לא היו מוכנים בשום אופן שהספורט יחזור. זו פרנסה של אנשים"), חזרת הקהל ("יש מתווה שנדחק עקב העלייה בתחלואה") והמכה הכלכלית ("כולם צריכים להיכנס מתחת לאלונקה. נכנסים לשנים רזות")

מערכת אתר ערוץ הספורט
מערכת אתר ערוץ הספורט  15.09.20 - 11:00

תגיות: ליגת העל

תחילת כתבה

הספורט הישראלי ממשיך כרגיל. אחרי מאבק ממושך עקב הסגר שהטיל בספק את המשך ליגת העל תחת המגבלות, שר התרבות והספורט חילי טרופר הגיע לסיכום עם משרד הבריאות כי הכדורגל והכדורסל יוחרגו תוך הקפדה על בידוד השחקנים.

"היו יום וחצי קשוחים. היום האחרון נפתח בזה שאנשי משרד הבריאות לא היו מוכנים בשום אופן שהספורט יחזור ובכל שעה הצלחנו לכרסם קצת", אמר טרופר לערוץ הספורט, "אמרו שיש בעיית הדבקה, יש רוק ומגע, שחקנים מתחככים. התעקשתי שנמשיך מכל הסיבות".

"זה מקום עבודה, פרנסה של אנשים. הרבה אנשים מבחוץ לא מבינים את זה", המשיך השר טרופר, "מדובר גם בענף שגם כך פגוע, הוא התחיל את העונה מאוחר, סיים מאוחר, הוא בלי קהל ועם נזק כספי גדול. כל משחק שלא ישוחק זה עוד מכה קשה לפרנסה של אנשים. מעבר לזה, זו אמירה ערכית חשובה לחברה שנמצאת בתקופה קשה. תנו לאנשים נחמה, שלפחות יוכלו לראות ספורט ישראלי. היה חשוב להחזיר את הספורט, תחת תנאים והוראות בטיחות. אני לא רוצה לשבור את הסגר או לפגוע במישהו. שמח שהצלחנו".

"משרד הבריאות היה בכיוון של אישור המשחקים הבינלאומיים בגלל שבעבר העיפו אותנו מהמקומות האלה", סיפר שר התרבות והספורט, "אנחנו לא יכולים לקחת את הסיכון שיוציאו אותנו משם. בכל העולם משחקים, לא יכול להיות שאצלנו לא. אני בטוח שהשחקנים והקבוצות יבינו מה יושב על כף המאזניים, יקפידו על ההנחיות ויתנו לנו רגעים טובים בתקופה הזאת".

כמו כן, טרופר סיפר על המאבק מול משרד הבריאות: "אין בספורט התקהלות ולכן הצעתי שנחזור למתווה של בידוד כדי שיהיה אפשר להראות לציבור שהסגר לא נשבר כי אנחנו מקפידים על ההנחיות. בסוף, העולם שייך לעקשנים וכל חצי שעה הייתה התקדמות. זה היה מאבק חשוב מדי בשביל שנרים ידיים מוקדם מדי".

על הבידוד אמר השר: "מדובר בתקופה מוגבלת של שלושה שבועות, שגם ככה המדינה בסגר. זה לא כמו בפעם הקודמת. זה יקשה עליהם לבצע את הדברים הקטנים שגם אנחנו מצמצמים בהם בסגר, אבל זה מחיר שלגמרי שווה לקיים כדי שיהיו אימונים רצופים, שהרמה תישמר ושיהיו משחקים בינלאומיים".

בנוסף, טרופר התייחס להיעדר הקהל במגרשים: "מה אנחנו שווים בלי תקווה, אני מאמין שהוא יחזור. הצגנו למשרד הבריאות מתווה לחזרת הקהל, על פי מספר כניסות, הצבת כמה וכמה אנשים ביציע וכולי. המתווה כבר שם, אבל עם העלייה בתחלואה זה נדחק. זה מבאס כי זה זרק אותנו אחורה, אבל המדינה צריכה לרדת במספרים. כשזה יקרה, נציג את הטענות שלנו שוב. קשה לי להגיד מתי, אבל נהיה שם כדי להזכיר את נושא הקהל".

ומה עם רשת הביטחון? "הקיצוץ הדרוש יהיה בין 20 ל-25 אחוזים, תלוי בגודל הקבוצה. קבוצות גדולות יותר יצטרכו קיצוץ גדול יותר", המשיך טרופר, "כולם צריכים להיכנס מתחת לאלונקה. אנחנו נכנסים לשנים רזות יותר ויכול להיות שזה משהו טוב לספורט הישראלי. הקורונה היא טריגר טוב להיות טיפה יותר צנועים ורזים ולחזור לפרופורציות".