החלק החסר: עומר אצילי הוא מה שמכבי חיפה צריכה לאליפות

הרצון של הירוקים ושלו בשידוך יבטיח את המעטפת שהוא זקוק לה, הכישרון שלו יאפשר לבכר גיוון התקפי, שיהיה קשה מאוד לעצור. אייל לחמן, שאימן את אצילי בתחילת הדרך, עם זווית שלא הכרתם בקשר, והסבר: כך הרכש המשמעותי של ינואר יוביל את חיפה לתואר

אייל לחמן
אייל לחמן  12.01.21 - 20:04

תגיות: עומר אצילי

תחילת כתבה

הצד שלא הכרתם בעומר אצילי
בשנת 2010 הוא קיבל את הבשורה. קבוצת הנוער של מכבי תל אביב אמרה לו 'לא' והוא נאלץ לעזוב את קרית שלום, המקום שהיה לו לבית, קרוב לבית, סמוך למקום מגוריו בצומת חולון. בתוך תחושת האכזבה, משפחת אצילי בחרה בקבוצת הנוער של ראשון לציון ועשתה את העיסקה הכי טובה עבור עומר הצעיר.

את ראשל"צ ניהל אז רביב ספיר והמאמנת המנטלית היתה מירב לוי, שהיום עובדת במכבי תל אביב. אמא של טל וגל, חבריו לקבוצת הנוער, לקחה את הכישרון תחת חסותה, יחד עם יעקב בריהון, מתן עמבר ורז מאיר, והעתיד בראשון לציון נראה ורוד.

בתקופת ההכנה לליגה (יולי 2012) עדיין כשחקן נוער, צירפתי את עומר אצילי למחנה האימונים של קבוצת הבוגרים בטלקי שבהונגריה. רזה, כפוף ולעיתים שפוף, פגשתי כישרון, שעומס האימונים היה קשה לו. על התפקיד התחרו גל לוי, יעקב בריהון, ספוואן זועבי ועומר אצילי, כולם שחקני רגל שמאל.

בחזרה מהמחנה, שקל אצילי לחזור לקבוצת הנוער מתוך טענה כי המאמן לא מחזיק ממנו. זו התחושה שהוא קיבל ממני, אך זו לא היתה התחושה שליוותה אותי. בשבילי הוא היה יהלום, אחד שאיטליה וספרד הן לא חלום רחוק עבורו. צריך היה רק לחשל אותו מנטלית ולעבות אותו פיזית. כדי לעזור לו להתפתח פיזית, צירפנו את אנטוניו האיטלקי של מכבי תל אביב בכדוריד ואת חן כהן הצעיר ממחלקת הנוער והשניים נתנו ליהלום ליטוש ושיוף.

ואכן, ארבעה ימים אחרי החזרה מהמחנה, יצאנו למשחק ראשון, בגביע הטוטו מול בית"ר תל אביב ואצילי פתח בהרכב. שער ובישול נתנו את החותמת לכך שהשקעה בו בעונה הקרובה תוביל אותו ואותנו לפסגה.

חדר ההלבשה אהב אותו. אלירן סיימון, איתי טואף, גיא אבנד, מור שקד וליאור אסולין המנוסים תמכו בו, ולא בכדי הם נותרו חברים עד היום.

אצילי שותף ב-29 משחקי ליגה וגביע, השלים 90 דקות ב-23 מהם, כבש בניצחונות על כפר סבא והכח רמת גן, נעץ צמד מול מכבי פתח תקוה במושבה, הביא גביע טוטו, תואר ראשון אי פעם למועדון וניצח את הפועל תל אביב של דמארי, ורמוט, טוטו תמוז ו-וואליד ובאדיר ברבע גמר הגביע.

לאחר הניצחון על הפועל תל אביב טביב התלהב. לאחר השער בחצי גמר הגביע, ג'קי בן זקן התעניין, ולאחר הצמד במושבה הפועל תל אביב ובני יהודה הצטרפו למירוץ. טביב היה הראשון שרצה באמת ואף הגדיל והופיע לאימונים כדי לחזות בהשקעה לעתיד. תארו לכם בעלים של קבוצה מגיע לאימונים של קבוצה אחרת. אצילי הבהיר לי שהוא רוצה בית"ר וטביב התקבל בברכה במגרש האימונים.

הכניסה לטדי לא היתה רכה ולמזלו של עומר היתה לו את התמיכה מטביב ואת מכבי פתח תקווה, מולה הוא תמיד כובש. זה היה שערו היחיד בעונה זו. עונה לאחר מכן הגיעה הפריצה הגדולה. יום חורף סגרירי, 8 לדצמבר, אצילי עדיין ללא שער ובית"ר י-ם מגיעה להתארח אצל מכבי תל אביב. אצילי נגד מכבי ת"א, זו שחלם ואהד, זו ששיחררה אותו ועכשיו הוא על הספסל.

ערן זהבי העלה את מכבי ל-0:1 בדקה ה-62 וכעבור דקותיים אצילי נקרא לחימום. דקה 72 נכנס ובדקה ה-90 זה קרה. שער השיוויון של אצילי הרעיד לבבות, הביא לבית"ר ירושלים נקודה יקרה ובעיקר אמונה שזה האיש להוביל את האימפריה מבית וגן בשנים הקרובות.

מאז אותו משחק אצילי פתח ב-20 משחקים בהרכב הראשון של המנורה, כבש חמישה שערים נוספים, כשהאחרון באותה עונה, מחזור אחד לפני הסיום, שוב נגד, איך לא, מכבי פתח תקווה. עוד מעט קודם לכן באותה עונה נערך הגומלין מול מכבי תל אביב. טדי, 9 במארס, אצילי בהרכב בית"ר, שוב נגד מכבי מולה השווה בסיבוב הקודם בדקה ה-90.

במשחק הזה שימשתי כפרשן, עמדתי ליד שרון פרי. סמוך לדקה ה 44, בית"ר ניהלה התקפה מצד שמאל. אצילי ניצב בקו ימין הנגדי, מתחתינו, מתחיל לעשות את הצעד הראשון לכיוון פינת ה -16. סימנתי לשרון, זה גול. הכדור הוגבה, אצילי נע בתנועה המפורסמת אותה עשה עשרות פעמים באימונים בסופר לנד, ניתר ופגש בכדור ליד הקורה הרחוקה ונעץ עם הראש ברחוק את גול הניצחון. תשאלו את שרון שנותרה המומה.

13 כיבושים תרם הרכש מראשון לציון בעונה שלאחר מכן ובפתיחת זו שלאחריה. נגד הקזחים (אורבדסי) ונגד הבלגים (שרלרואה), מול הבוסנים (טוזלה) ומול הקפריסאים (אומוניה) ובתווך עוד שער ליגה ב-2:2 מול מכבי ת"א. המהפך הושלם, החותמת הושמה, הנער הפך לכוכב.

ה-0:0 בחוץ מול סט. אטיין היה המשחק האחרון בבית"ר. גרנאדה קראה לו אל עיר יפייפיה. לטעמו של טביב זה היה מוקדם וגם לטעמי. הבהרתי לאצילי את עמדתי, שאכן הערכתי שהקריירה תנסוק עד איטליה, אך לדעתי זה מעט מוקדם.

החברים מראשון לציון ביקרו אותו בגרנאדה ולא אהבו, בלשון המעטה. האימונים לא הלהיבו, אצילי לא זהר והדרך לארץ היתה לכיוון אחד, ליד הבית בצומת חולון. מקרית שלום באתי ואל קרית שלום אשוב. רק שבדרך מיץ' שילם 1.5 מיליון יורו כדי להביא את הכישרון, שהיה לו בידיים 6 שנים קודם

איך הוא ישתלב במכבי חיפה?
החברים יספרו על אצילי שהוא נער שקיבל תמיכה בלתי מסוייגת מהמשפחה. כישרון על עם מוטיבצית שיא. הגלות לקפריסין לא היטיבה איתו. אימנתי באי השכן ואני יודע כי מ-17 זרים בקבוצה קשה לבנות חמימות וגיבוש. אצילי במצבו העדין היה זקוק לחדר הלבשה מגובש ולמועדון חם, שדווקא בעונה הזו קרס.

לכן, דווקא במצבו, השיבה לארץ חשובה לו, הוא זקוק לו וברק בכר יתאים לו כי הוא אחד, שיודע לגבש שחקן לתוך חדר הלבשה ולעזור לו להשתלב, וכך היה במחנה האימון בסרביה מוקדם יותר העונה.

לזכותו של ברק ייאמר שהוא זיהה את העובדה שאצילי לא רק כוכב, אלא גם בחור שכדי לבלוט מקצועית זקוק לחדר הלבשה מחבק כמו זה של יענקל'ה שחר ועוזי מור, כזה שיאפשר לו השתלבות חלקה ומהירה.

השילוב יהיה קל בעיקר בגלל ששני הצדדים רצו בעסקה - אצילי היה נחוש לחתום במכבי חיפה, בה בחר ללא היסוס, ומכבי חיפה חיפשה רכש שובר שוויון במאבק האליפות, ולא היססה למרות הסערה שכרוכה בכך.

הרעב של אצילי לכדורגל הישראלי יתרום להשתלבות המהירה ובעיקר הסגנון של מכבי חיפה. בניגוד לפטריק ואן לוון, ברק בכר וגל אלברמן אוהבים להציב בקווים שחקנים עם רגל הפוכה, ולכן הוא יתופקד בצד ימין. משחק האגפים הפעיל של חיפה יעזור לאצילי, מה עוד שעל קו ימין, הוא יפגוש חבר מימי הנוער בראשל"צ, רז מאיר, שנמצא בתקופה הטובה בקריירה.

הצירוף של אצילי, יאפשר לצוות המקצועי לבחור לא רק בשיטה, אלא בשתי גישות ושינויים תוך כדי משחק. בהנחה שבכר יבחר לפתוח במערך זהיר עם שלושה קשרים אחוריים, הוא יוכל להציב את אצילי (צד ימין) ושרי (צד שמאל) בקווים, אבל הכוח של אצילי יוכל לבוא לידי ביטוי בעיקר בגישה התקפית.

אם בכר יבחר בשיטה התקפית מול קבוצה מתגוננת, הוא יוכל לפתוח עם קשר אחורי אחד, כשחזיזה ושרי יתופקדו כקשרי 50-50, בעוד אצילי, רוקאביצה ו-ווילדסחוט ירכיבו את השלישייה ההתקפית.

בשיטה כזאת התקפית, דולב חזיזה יוכל לפרוח. בכדורי רוחב משמאל, של סאן מנחם/טאלב טוואטחה, ניקיטה רוקאביצה ועומר אצילי ינועו יחד לקצר, ודולב חזיזה יוכל להסתנן לרחוק.

כך, למעשה יש עכשיו לברק בכר גיוון התקפי, והוא יכול להחליט באיזו גישה הוא ישחק מול כל יריב, כשיהיה קשה מאוד לעצור את מכבי חיפה עם כלים כאלה.

שני שליש משערי חיפה עד כה נכבשו ע"י שני שחקנים, רוקאביצה ושרי, שניהם שחקני רגל שמאל. אצילי יהיה הצלע השלישית במשולש כשרון עם רגל שמאל, מה שיכול לאפשר לשרי לחזור לעיתים למרכז המגרש, מקום שמחמיא לו מאוד.

כמו שכבר הבנתם, אצילי הופך את משחק ההתקפה של מכבי חיפה למגוון, וכזה שיכול להחליף תבניות תוך כדי משחק ובהתאם ליריבה, מה שיקשה מאוד להגיב לחלק קדמי עם כשרון כזה. אם ראינו התקפה עוצמתית מפתיחת העונה, אז עומר אצילי הוא בדיוק התוסף לדלק בדרך לאליפות המיוחלת אחרי עשור.