"דאג לעמוד בסיכום": ראשי הרגל והסל במכתב לנתניהו

ראשי הענפים פנו לראש הממשלה בקריאה להחריג את הספורט ולאפשר את חזרת הליגות בסופ"ש: "ישראל היא המדינה היחידה בעולם שעצרה פעילות. נודע לנו כי על אף הסיכום אליו הגענו, יש כוונה למנוע את החזרה שלנו. הפסקת הליגות תהווה פגיעה חסרת תקדים"

תומר לוי
תומר לוי  18.01.21 - 21:21
תחילת כתבה

סוף השבוע מתקרב - ועתיד הליגות המקצועניות בכדורגל ובכדורסל עדיין תחת ערפל כבד. במנהלות הליגות  מתכוננים לדיונים קדחתניים מול נציגי משרד הבריאות, זאת במטרה לקבל אישור לחזור למגרשים. "יש פה מלחמה אמיתית", הודה גורם במנהלת הכדורגל.

בתוך כך, ראשי שני הענפים, ארז כלפון מהכדורגל ושמואל פרנקל מהכדורסל, פנו במכתב משותף וחריף לראש הממשלה בנימין נתניהו בו הפצירו בו לעמוד בסיכום ולדאוג כי הספורט הישראלי ישוב לפעילות מלאה כבר בסוף השבוע הקרוב. תוכן המכתב המלא לפניכם:

"לפני שבועיים החליטה ממשלת ישראל על סגירת ליגות הכדורגל והכדורסל המקצועניות. על אף שהדבר יצר קשיים ספורטיביים, כלכליים ופיזיולוגיים משמעותיים פעלנו להתאמת התחרויות ללוחות זמנים כמעט בלתי אפשריים וזאת לאור מחויבויותינו למסגרות הספורט הבינלאומיות ומתוך רצון לאפשר את סיום התחרויות גם בלוחות זמנים צפופים במיוחד.

פעלנו כך לאור התחייבות ראשי משרד הבריאות לפיה כבר בסוף השבוע הנוכחי תתאפשר חזרה לפעילות מלאה בליגות המקצועניות, גם אם יוארך הסגר הכללי. לתדהמתנו, נודע לנו כי על אף הסיכום אליו הגענו עם ראשי משרד הבריאות, יש כוונה למנוע את חזרת הליגות המקצועניות לפעילות.

יודגש: ישראל היא המדינה היחידה בעום אשר עצרה את פעילות הליגות בכדורגל ובכדורסל בעונת משחקים זו עקב נגיף הקורונה על אף העובדה שכל הספורטאים מצויים בבידוד ביתי מלא מזה חודשים ארוכים, והם תחת פיקוח רפואי צמוד ויומיומי של רופאי הקבוצות בהתאם להנחיות משרד הבריאות.

גם היום במדינות רבות בעולם מוטלים סגרים ממושכים ומחמירים כשברקע מיליוני מתים ומוטציות משותללות, אך אף ראש מדינה לא עצר את פעילות הכדורגל או הכדורסל המקצועני - בעוד בישראל, היא הופסקה פעמיים. הספורט בישראל ידע להתגבר על מכשולים קשים לאורך השנים - השלמנו את התחרויות תחת מלחמות, כשנחתו טילים וקסאמים ובימי הפיגועים הקשים, אך כיום - באופן תקדימי והיסטורי - נמנע הדבר מאיתנו.

במצב עניינים זה סיום עונת המשחקים 2020/21 - הן בכדורגל והן בכדורסל - מוטל בספק רב. המשמעויות ברורות: פגיעה חסרת תקדים במישור הבינלאומי כאשר מדינת ישראל תורחק מפעילות בינלאומית, פגיעה קשה בקבוצות המשתתפות בתחרויות אלה, מפח נפש למיליוני אוהדים ופגיעה במעמד ובדימוי ישראל בעולם כולו - שנים רבות ייקח לתקן נזקים אלו!

אנו בטוחים כי לא תיתן יד לפגיעה בספורט בישראל, במיליוני אוהדי ובמעמדנו בעולם ותדאג לעמידה בסיכומים".

כזכור, כשהכדורגל והכדורסל הישראלי הושבתו פעם נוספת בעקבות הסגר במדינה, ההנחה הייתה שהם ישובו כעבור שבועיים - גם אם הסגר יימשך. כעת, כאמור, הקאמבק בסימן שאלה גדול. "שום דבר לא סגור, ונכון לעכשיו אף אחד לא הבטיח לנו שחוזרים בסוף השבוע. אנחנו נלחמים כדי שזה יתאפשר", הוסיף אותו גורם במנהלת.

אותו גורם אף צייר תמונה מדאיגה מאוד במקרה שההשבתה תישאר בעינה: "כרגע מדובר על הארכת הסגר בעשרה ימים. אם לא יחריגו את הכדורגל, זו קטסטרופה ספורטיבית שתחייב את קיצור הליגה או הפסקת הפעילות וסגירת הליגה".

בתוך כך, בארגון האחראי על שתי הליגות הבכירות זועמים על אחי נצרת, שהפרה את ההנחיות בצורה גסה עם קיום משחק אימון מול בני ריינה. "מה שעשתה אחי נצרת זו פגיעה קשה מאוד, שיכולה הייתה להביא לסיום הליגה הלאומית", אמר הגורם. כזכור, אחי נצרת נקנסה על ידי המנהלת ב-20 אלף שקלים בפועל ועוד 20 אלף שקלים על תנאי.

מלשכת שר התרבות והספורט חילי טרופר נמסר על חזרת הליגות: "בכירי משרד הספורט ובהם השר וצוותו מקיימים מאמצים קדחתניים ומצויים בקשר רציף עם גורמים שונים במשרד הבריאות ובממשלה במטרה להחזיר את הליגות לפעילות בסופ"ש הקרוב. אנו משוכנעים כי הליגות צריכות לחזור ונפעל ככל יכולתנו בעניין זה. אנו נמצאים בקשר רציף ופועלים בתיאום עם מינהלות הליגות בדרישה להשיב את המשחקים".