כוח חלוץ: הכירו את אוסמה חלאיילה

הנתונים המטורפים במחלקת הנוער של מכבי חיפה, גינוני הכוכב שסכנין ניסתה לעבוד איתו כדי שייעלמו, העניין מהגדולות בישראל המו"מ המהיר עם מכבי ת"א. אוסאמה חלאיילה סומן מגיל צעיר כחלוץ שיגיע רחוק ולכן גם הוצמד לו תג מחיר גבוה. היכרות עם החלוץ הצהוב החדש

יגאל גולדשטיין
יגאל גולדשטיין  22.06.21 - 20:15
תחילת כתבה

החלוץ המוביל הבא בכדורגל הישראלי? אוסמה חלאילה עבר למרכז הבמה בשנה החולפת. הצעה ממכבי חיפה, זימון לנבחרת ישראל ועכשיו מעבר נוצץ למכבי ת"א, אבל האם הוא באמת יצדיק את ההייפ הגדול סביבו? אם תשאלו אנשי מקצוע, הם יגידו לכם שכן. השם של החלוץ נמצא כבר הרבה זמן בפנקסים של הקבוצות הגדולות בליגת העל. חלאילה סומן כבר מגיל צעיר, עוד כששיחק בהפועל מועצה אזורית משגב והתגלה על ידי הסקאוטים של מכבי חיפה.

המספרים שלו במדים הירוקים היו יוצאי דופן. 45 שערים בילדים א', 24 בנערים ג', 38 בנערים ב'. למרות זאת, הוא לא נשאר בחיפה ובגיל 17 הגיע לעיר נעוריו סכנין אחרי עצירת ביניים במכבי נתניה. בעונה הראשונה שלו בנוער שם את הכדור ברשת 18 פעמים, כולל שלושער מול בית"ר ירושלים ובעונה שלאחר מכן השתפר ל-25 גולים וגם רשם את הופעת הבכורה בבוגרים.

אבל, כמו הרבה שחקנים אחרים, המעבר מהנוער לבוגרים לא היה חלק. חלאילה לא קיבל הרבה הזדמנויות (רק שלושה משחקים בהרכב, ללא שער), המועדון סבל מכאוס מקצועי כשלא פחות משישה מאמנים עמדו על הקווים ובסיום העונה אף ירד לליגת המשנה.

לקח את הקבוצה על הגב לליגת העל
ייתכן שמעז יצא מתוק עבור סכנין כי הירידה ללאומית עשתה טוב לחלאילה. גם בלאומית ההתחלה לא היתה קלה. במועדון צירפו שחקני רכש על העמדה שלו (מוטי מלכה, אלי אלבז, אמרי וולשמן ולירון אלימלך) ועד ינואר הוא מצא את הרשת פעמיים בלבד.

ההתפוצצות הגיע אחרי פגרת הקורונה. תחת אלדד שביט לקח חלאילה את סכנין על הגב כל הדרך לליגת העל עם כיבוש בנגיעה הראשונה בכדור מול בית"ר ת"א/בת ים, שערי ניצחון נגד מ.ס. כפר קאסם ומכבי פ"ת. בסך הכל הוא סיים את העונה עם 13 שערי ליגה, רק אחד פחות ממלך השערים של הקבוצה, מוטי מלכה.

חלאילה בן ה-23 אמנם זוכה להשוואות למונאס דאבור, אך מדובר בשחקן שונה לגמרי. לחלאילה יש יותר נוכחות ברחבה, הוא יותר פיזי וגם משחק הראש שלו נחשב איכותי. בכל הקשור ליכולת טכנית, כרגע דאבור עדיף בהרבה.

בסכנין סיפרו שהם עבדו עם חלאילה לא רק בפן המקצועי, אלא גם העירו לו על ההערות שלו לשחקנים ותנועות הידיים לחבריו במהלך. "מניירות של כוכב" הם הגדירו זאת. בנוסף הוצמד לו תזונאי שיסייע לו בקיום אורח חיים מקצועי. "הוא תמיד היה מוכשר, אבל צריך לכוון אותו כדי שיצליח", אמרו בסכנין.

במועדונים הגדולים התחילו להבין כמה פוטנציאל יש ברגליים שלו בעונה שעברה. הפועל באר שבע הביעה בו התעניינות, המנהל הטכני של מכבי ת"א, ברק יצחקי, עקב אחריו וגם הסקאוט של מכבי חיפה, גל אלברמן, הבין שגדל כאן סקורר. יחד עם זאת, הכוונה הראשונה של חלאיילה הייתה לצאת לחו"ל.

בתוך שלושה ימים - העסקה עם מכבי ת"א נסגרה
כשנגמרה העונה, סכנין הבינה שהיא לא תוכל להחזיק בחלאיילה עוד כי הוא רוצה להתקדם. מכבי חיפה הוזכרה כמועמדת לצרפו, אבל מכבי ת"א הייתה זו שהגישה הצעה רשמית ומשמעותית השבוע, כשהמשא ומתן בין הצדדים היה מהיר מאוד.

ביום ראשון מי שיצר את הקשר עם סכנין הוא סוכנו של חלאיילה, דודו דהאן, עוד לפני שנציג של מכבי ת"א בכלל יצר קשר עם הנהלת סכנין. אחרי שנסגרה השאלתו של מופלח שלעטה ממכבי ת"א לבני סכנין, נציגו של חלאיילה נפגש עם אנשי סכנין והבהיר להם: "מכבי ת"א מעוניינת לצרפו".

בסכנין הבהירו שלא יעמדו בדרכו אם יקבלו מיליון יורו תמורת העברתו, והצדדים קבעו להיפגש למחרת. אתמול (שני) תוך כדי הפגישה בין נציגו של חלאיילה להנהלה הצהובה, נוצר קשר עם אנשי בני סכנין, מה שהוביל להתקדמות משמעותית במשא ומתן בין הצדדים. סכנין התגמשה במחיר, וזאת כדי להשאיר 25 אחוזים מכרטיס השחקן שלו לטובת מכירה עתידית שלו. במקביל, אביו של חלאיילה, שמחזיק באחוזים מכרטיסו שוחח עם ראשי בני סכנין וביקש מהם שלא לעמוד בדרכו לרשום קפיצת מדרגה משמעותית בקריירה.

כעת, אוסאמה חלאיילה, אחד מהשחקנים הכי מוכשרים שיצאו ממחלקת הנוער של סכנין יגיע למכבי ת"א כדי להפוך לשחקן משמעותי בקבוצה שרצה לאליפות. אם תשאלו את אנשי סכנין, מכבי ת"א היא רק תחנה בדרך לחלוץ, אבל הוא מצדו יצטרך להוכיח לאנשי מכבי ת"א, שהיה שווה להכניס את היד עמוק לכיס כדי לצרפו.