אתלט מלידה: מה ראיין סטריין יביא לחיפה?

למרות שאמו ספורטאית אולימפית וסבו כדורגלן בינלאומי, הדרך של המגן המיועד של הירוקים לספורט היתה מקרית. הניצחון על יונייטד בנוער, החזרה לאדלייד וסגנון המשחק ההתקפי. פרופיל

מערכת אתר ערוץ הספורט
מערכת אתר ערוץ הספורט  26.06.21 - 20:42
תחילת כתבה

יש אנשים שמגיעים ממשפחה ספורטיבית, ויש את ראיין סטריין, מי שהפך למגן הימני החדש של מכבי חיפה. נראה אם תוכלו לעקוב. אמו, לוריין בייקר, ייצגה את בריטניה במשחקים האולימפיים בלוס אנג'לס ב-1984 וסיימה במקום החמישי בריצה ל-800 מטרים. סבו, גרי בייקר, היה שחקן נבחרת ארה"ב בכדורגל ורשם הופעות בסקוטלנד ובפרמייר-ליג במשך קריירה שנמשכה 20 שנים.

וזו רק ההתחלה. אולי הנציג הבכיר של המשפחה הוא אחיו של גרי, ג'ו בייקר, שהיה השחקן הסקוטי ראשון שעבר לאיטליה כשחתם בטורינו ב-1961. מלבד קריירה מוצלחת, היו לו גם 8 הופעות במדי נבחרת אנגליה והוא פספס ברגע האחרון מקום בסגל של אלופת העולם ב-1966. וזה עוד לפני שהזכרנו את אחותה של לוריין, קארן, שהיתה אתלטית גם כן וגם הסבתא, אן. אה, ואחיו של ראיין, תום, גם כן כדורגלן.

עם כל הרקע הזה, טבעי לחשוב שראיין פשוט המשיך את המסורת של המשפח ו ניסה כל ספורט אפשרי, אבל הדרך לכדורגל היתה מקרית. הוא נולד בקובנטרי, בגיל 11 היגר יחד עם משפחתו לאדלייד, אך חופשה באנגליה ב-2012 שינתה את חייו. הוא פגש שם חבר ילדות בשם דניאל קראולי, שהיה חלק מצוות האימון של אסטון וילה, והוא הציע לו ולאחיו, על הדרך, להתאמן עם הקבוצה.

זה התחיל באימון אחד, המשיך בשבוע, בחודש וזה נגמר בחוזה עבור ראיין ותום באקדמיה של אסטון וילה, אחת הטובות ביותר באנגליה, וזו שגידלה את כוכב הנבחרת הנוכחי, ג'ק גריליש. השניים הפכו לכוכבים בקבוצת הנוער של אסטון וילה, כולל ניצחון מפורסם 1:3 על מנצ'סטר יונייטד של שוער נבחרת אנגליה, דין הנדרסון, ושחקן נבחרת סקוטלנד, סקוט מקטומיניי מצמד של תום ועוד אחד של ראיין. השניים שיתפו פעולה עם שמות כמו כריסטיאן בנטקה ודארן בנט בקבוצת המילואים, אבל פציעות ומיעוט הזדמנויות הביאו להחלטה לחזור לאוסטרליה.

בעוד הקריירה של תום דעכה, זו של ראיין דווקא המריאה. הוא הפך לשחקן הרכב קבוע במדי הקבוצה הביתית אדלייד ובארבע שנים רשם מעל 80 הופעות ליגה וזכה פעמיים בגביע האוסטרלי ב-2018 וב-2019. המספרים שלו לא מרשימים (שני בישולים לעונה בארבע העונות האחרונות) בליגה ובגביע, אבל הוא מסומן על ידי כל האתרים באוסטרליה כאחד הכוכבים העולים, מה שהביא איתו זימון למחנה אימונים של הנבחרת האולימפית ואולי גם למשחקים בטוקיו. בנבחרת הבוגרת הוא עדיין לא רשם הופעה.

"הוא מגן סביר. הוא משחק באופן קבוע בהרכב של אדלייד", מספר העיתונאי האוסטרלי ג'ון דייוידסון, "אני חושב שיש לו סיכוי להצליח באירופה. הוא שיחק לפני כן באנגליה. אמנם מדובר בנוער, אבל הוא יודע מול מה הוא עומד. מבחינת התכונות שלו, הוא חזק פיזית, מהיר ואוהד להתקיף ולצאת קדימה".

אמנם גיל 24 זה גיל די מבוגר להתחיל קריירה אירופית, אבל נראה שסטריין מוכל לאתגר, ואם הוא יוכל לשחזר את היציאות קדימה כפי שעשה באדלייד, חיפה הרוויחה שחקן שיעזוב לה במשחק הלחץ וגם מספיק צעיר כדי לתת לה כמה שנים טובות. אם לא, אדלייד תמיד תשמח לקלוט אותו בחזרה