הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

מי לא יבוא? מאבק הכח של מכבי חיפה עם מכבי תל אביב

לא עוד מסע שכנועים כמו בעשור הקודם. שחקנים רוצים להגיע לחיפה ולהתאמן אצל בכר. יכול להיות שמאבק הכח מול מכבי ת"א כבר הוכרע. קניאס על הקיץ הירוק והוויתור על רוקאביצה

ניסן קניאס
ניסן קניאס  01.07.21 - 16:00
תחילת כתבה

קיץ 2021, קיץ לוהט וער בשוק ההעברות הישראלי, ומכבי חיפה מככבת. ברק בכר מצליח לסחוף את יענקל'ה שחר ועוזי מור לעשות מה שלא עשו יותר מעשרים שנה - לשלוט בכדורגל הישראלי ולהפגין עוצמה. זה התחיל עם צירופו של עלי מוחמד, שחתם בקול תרועה לאחר מאבק עם מכבי תל אביב. בכר, שאולי מבין מוחמד אבו פאני יעזוב לחו"ל, רוצה לשמור על טריו חזק במרכז המגרש ובמצב הנוכחי יש לחיפה שלו עוצמות במרכז המגרש שאני לא זוכר שנים ארוכות בכדורגל.

בכר גם קיבל את המסר מיענקל'ה שחר עוד מינואר שניקיטה רוקביצה לא ימשיך בירוק. במכבי חיפה הגיעו למסקנה שהוא אחרי השיא והיו מוכנים לקחת את הסיכון שמכבי תל אביב תזכה בו. מינואר רוקאביצה בקושי התאמן, עבר פציעה קשה בגיד האכילס ומשחק עם מדרסים מותאמים להפחית כאבים. בנוסף, לפי מה שאני יודע, החלוץ ביקש סכומים גבוהים משמעותית משכרו (קרוב לפי 2) ובכר החליט לא להמתין. הוא לא יכול להגיע לאירופה בלי חלוץ ולכן התקדם הלאה. נכון, יש בזה הימור מסוים אם אכן ניקיטה רוקאביצה יגיע למכבי ת"א, אבל זה סיכון שאין מנוס מלקחת במקרה הזה.

ההחלטה השניה של בכר היתה שאת "ניקי" לא יחליף שחקן אחד. בן שהר הוחתם רגע לפני סיכום בהפועל תל אביב. הוא רצה להגיע למכבי חיפה כמו שחקן שעולה מהנוער וחולם לשחק בבוגרים. התשוקה שלו הזיזה משהו אצל בכר, שפעל במהירות. אין מציאות בכדורגל הישראלי ושהר שחקן ששווה מספר שערים דו ספרתי ברוב הקריירה. בכר מכיר את האיכויות שלו ומאמן אותו בשנית אחרי קדנציה משותפת ואדירה בבאר שבע, שהניבה שלוש אליפויות.

אך כאן זה לא תם. דין דוד, שבכר מעריך מקצועית ומאוד רצה אותו, אולי יותר מכל שחקן שחתם בקיץ זה עד עכשיו, הצטרף. דוד, שיכול לשחק בכנף וגם כחלוץ, אמור להוביל את התקפת מכבי חיפה ולהיכנס לנעליו הגדולות של רוקאביצה.

מעבר לכך, בכר החליט עוד מהעונה שעברה - "אני אשדרג את ההגנה", למרות האליפות. שון גולדברג הוחתם כדי לעבות את עמדת המגן השמאלי. לא מדובר בכוכב כדורגל, אבל כן שחקן טוב לסגל, שגם משחק בעמדת הבלם השמאלי בקו של שלושה בלמים, מערך שבכר מרבה לשחק.

ראיין סטריין האוסטרלי הוחתם במקומו של ארנסט מאבוקה, שסיים את חוזהו. האוסטרלי, אחריו עקבו במועדון, ובמיוחד גל אלברמן שהעביר רשמים טובים, ישדרג את ההגנה. נדבך נוסף בחלק ההגנתי הוא אורי דהן, עוד שחקן שסומן ע"י בכר. הבלם הבהיר לאיזי שרצקי את רצונו לשחק במכבי חיפה, למרות הצעה טובה מקרית שמונה. זה מעיד על שינוי מגמה בכדורגל הישראלי - שחקנים רוצים להגיע למכבי חיפה ולהתאמן אצל ברק בכר. לא עוד מסע שכנועים להחתים שחקנים כמו בעשור הקודם. כיף להחתים שחקן שרוצה לשחק אצלך ונחוש לעשות זאת. את המגמה הזאת מנצל יענקל'ה שחר עד תום.

לפני עשור מכבי חיפה העפילה לליגת האלופות ושחקני החיזוק שקיבל אלישע לוי בשביל להסתער על המפעל היו טיאגו דוטרה ואייל שטרכמן, שכל אוהד מכבי חיפה זוכר לרעה. ברק בכר קיבל את עומר אצילי בינואר, בן שהר, דין דוד, אורי דהן, עלי מוחמד וראיין סטריין בקיץ בשביל להעפיל לשלב בתים באירופה ולעשות אליפות שניה ברציפות. שחר ומכבי חיפה בשיאם. את מאבק הכח מול מכבי תל אביב ייתכן והכריעו כבר בקיץ. מכבי חיפה מודל 2021 עוצמתית, חזקה, נחושה לזכות באליפות, גביע ולהעפיל לשלב בתים באירופה.

אנקטודה קטנה. בעונה שעברה שיחקה מכבי חיפה בקיץ מול קייראט וניצחה. בהרכב שלה היו ג'וש כהן, ארנסט מאבוקה, עופרי ארד, עאיד חבשי, סאן מנחם, יובל אשכנזי, נטע לביא, מוחמד אבו פאני, יאניק וילדסחוט, צ'ארון שרי וניקיטה רוקאביצה.

ההרכב מול קייראט העונה עשוי להיות ג'וש כהן, ראיין סטריין, בוגדן פלאניץ', אורי דהן, סאן מנחם, עלי מוחמד, נטע לביא או חוסה רודריגס, צ'ארון שרי, עומר אצילי, דולב חזיזה, דין דוד או בן שהר או דוניו. הבדל משמעותי, ובמיוחד בעומק של מכבי חיפה שהוא בלתי נגמר בכל עמדה במגרש.