$(document).ready(function () { setTimeout(function () { $('#Haim_L').remove(); }, 2500); // Remove the element after 3000 milliseconds (3 seconds), you can adjust this value as needed });
הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

ייבוא מקביל: עלילות הפועל ת"א באפריקה

מעקב אחרי נבחרת גיניאה בתחרות יבשתית, הנחתת 4 שחקנים למבחנים מסיירה לאון וחיפוש אחרי מציאות. האדומים לא יכולים להתחרות בכסף של מכבי ת"א וחיפה, אז החלו לפעול בשוק האפריקאי. היכרות עם טראורה ואלפא קונטה שהגיעו בקיץ ועם התהליך שעומד מאחורי צירופם

אור אבולעפיה
אור אבולעפיה  15.08.21 - 12:55

בשנות התשעים והאלפיים המוקדמות אחד מהשווקים האהובים על הכדורגל הישראלי היה השוק האפריקאי. כשרונות מגאנה (ג'ון פנסטיל, סמואל יבואה ועוד) וניגרים (איגביני יעקובו ו-וינסנט אניימה) נחתו כשחקנים אנונימיים במחירים זולים והפכו מהר מאוד לכוכבים, עליהם קבוצות מישראל עשו אקזיט כשנמכרו לאירופה.

הפיזיות והאתלטיות בשילוב העובדה שהשוק האפריקאי לא היה מספיק מוכר באירופה עזר לישראלים לנצל הזדמנויות, אולם בשנים האחרונות הסקאוטינג הגיע גם לשם, וגם המועדונים הגדולים באירופה יודעים לאתר את הכישרונות הצעירים מאפריקה, מה שגרם לקבוצות מישראל לחזור ולהתמקד בשחקנים ותיקים מאירופה.

המציאות הכלכלית של הפועל ת"א עם האחים ניסנוב היא שונה ממה שהורגלו אליה משל קבוצות שיכולות להרשות לעצמן לרכוש זרים במיליון יורו. הבעלים לא מתביישים להצהיר שהם לא מתכוונים לחרוג מהתקציב, ולכן הם מחפשים דרכים להפוך את הקבוצה לבעלת הכנסות טבעיות גבוהות יותר, במה שיאפשר את הגדלת התקציב. אחת מהדרכים היא פיתוח מחלקת הנוער (כשרונות כמו אושר דוידה ודורון ליידנר), ודרך נוספת, כמו שאפשר לראות בחלון הנוכחי, היא חזרה לשווקים האפריקאים, חיפוש אחר כישרונות צעירים ולא מוכרים, שאולי יתחשלו בארץ בדרך למכירה בכסף גדול.

פורץ הדרך בעניין הזה היה עמנואל בואטנג, שהגיע בגיל 21 כשחקן אנונימי בתקווה שיימכר בכסף גדול. בואטנג הראה ניצוצות, הפועל ת"א עדיין מקווה שיימכר בכסף גדול, אבל ההימור הזה היה מחושב. קצת אחרי בואטנג, הגיע בלם אנונימי בשם אולריש מלקה מנבחרת חוף השנהב הצעירה, שעבר בהשאלה לבני לוד, לא השתלב חזרה בהפועל ת"א וכעת נחשב לאחד מהבלמים הטובים ביותר בליגה הרומנית ונרכש על ידי קלוז' תמורת 150 אלף יורו רק הקיץ.

אחרי הפסקה של כמה שנים, הפועל ת"א חזרה הקיץ למדיניות החיפוש אחרי יהלומים באפריקה והנחיתה שני שמות, ששיטוט קצר בגוגל לא ממש יביא הרבה תוצאות: הבלם מוחמד קליל טראורה, בן 21 מגיניאה, ושחקן האגף מסיירה לאון, אלפא קונטה.

אז איך הפועל ת"א מצאה את צמד האפריקאים, האם זה סימן לבאות ומה ניתן לצפות מהשניים? ננסה להסביר.

"טראורה? לכל הפחות ברמה של מוחמד עלי קמארה, שנמכר מרעננה ליאנג בויז ב-1.6 מיליון יורו"
נתחיל עם מי שעשוי להפוך לשחקן משמעותי כבר העונה, הבלם מוחמד קליל טראורה. הגינאי ששיחק בקמסאר מהליגה המקומית ואף קיבל זימון לנבחרת הבוגרת במולדתו, בה רשם 5 הופעות.

"אני מכיר אותו מצוין", מספר לערוץ הספורט השוער הגינאי של בני סכנין בעבר, קומוקו קמארה, "למעשה, הוא היה הבלם הכי טוב בליגה המקומית בגיניאה, לכולם היה ברור שהוא הולך לצאת לאירופה. יש לו משחק ראש טוב, מיקום טוב והוא מאוד חזק".

"אני מכיר את הליגה הישראלית, אני חושב שהוא יכול להתאים מאוד לשם", קמארה הביע ביטחון, "יש לו אופי מאוד נוח. הוא צנוע, אבל מאוד משפחתי. יהיה מעניין לראות איך הוא משתלב בארץ חדשה רחוק מהבית. אני מאמין גדול בו, הוא שחקן מאוד בכיר בלגיה המקומית ולדעתי הוא אפילו יצא לאירופה קצת מאוחר".

"מדובר בשחקן מאוד אתלטי, הוא טוב מאוד במשחק הגובה ובמיקום שלו, לא סתם הוא שיחק בכל הנבחרות הצעירות של גיניאה", מסביר לערוץ הספורט מד סאסי, מה-sportguineen.com, "מה שאני אוהב אצלו זה שהוא מאוד רגוע, גם על המגרש וגם מחוץ אליו. זו תכונה חשובה מאוד לבלם שעוזרת לכל ההגנה. לי הוא מזכיר לכל הפחות את מוחמד עלי קמארה, ששיחק בישראל ברעננה ועבר ליאנג בויז והיום כבר מקשרים את השם שלו לפרמייר ליג. הוא לכל הפחות ברמה שלו, ברמת הפוטנציאל. אני חושב שיש לו עוד במה להשתפר, אבל הוא מאוד רגוע וזו תכונה מצוינת. אני מעריך את קמארה, אבל לקאליל טראורה יש כישרון שאותי אישית מדהים. הרבה אנשים כאן משווים אותו לקמארה, לדעתי הוא מגיע לישראל כשחקן בשל מאוד".

האם ידוע לך איך נוצר הקשר בין הפועל ת"א לטראורה?
"הוא שיחק עם נבחרת גיניאה באליפות ה-CHAN2020 בקמרון. לפי מה שאני יודע, סקאוט של הפועל ת"א בא לראות שחקן התקפה בכלל (מורלאיי סילה. א.א), אבל צפה בטראורה במשחקים שם, ואז התחילו שיחות במשך תקופה כדי להביא אותו לישראל. המשפחה של טראורה היא משפחה של כדורגל, אבא שלו מאוד רצה שהוא ייצא לאירופה וגם מוחמד רצה והפועל ת"א הייתה הזדמנות טובה".

היו לו עוד הצעות לפני שהגיע לישראל?
"ממה שאני יודע, הוא בכלל היה אמור לעבור לקבוצות בצרפת ואפילו נאפולי דיברה עם הנציגים שלו בעבר, כך שהוא בהחלט שחקן שסומן בגיניאה ובכדורגל כאן מכירים אותו מצוין. בקיץ האחרון מונאקו הזמינה אותו למבחנים, אבל הם סירבו להעניק לו חוזה מובטח, והוא העדיף מקום שהוא יודע שהוא ישחק בו. אותי אישית זה הפתיע שמכל היעדים הוא בחר דווקא בישראל, אבל זו התחלה טובה בשבילו. הכי חשוב בשבילו זה לשחק ולהכיר את הכדורגל האירופי. אם הוא ישחק הרבה, אתם תראו גרף השתפרות אצלו".

אם בהתחלה תוכנן היה לצרף את טראורה בהשאלה ושיחזור בשל יותר, נראה שהאדומים דווקא בונים על טראורה להפועל ת"א כבר העונה, כך לפחות על פי גורמים בקבוצה. הבלם הגינאי לא אמור לצאת בהשאלה, אלא להילחם על מקומו עם סיאנדה קולו, אדי גוטליב וג'ורג' דיבה.

עדיין לא ברור האם טראורה יהיה הגינאי היחיד בהפועל ת"א, שכן כפי שדווח בגיניאה, האדומים הגישו הצעה של 150 אלף יורו כדי לצרף את הקשר מורלאיי סילה, ששיתף פעולה עם טראורה בנבחרת, אבל כרגע קבוצתו מסרבת. אם וכאשר יחתום, מדובר בשחקן המרשים ביותר מבין השלושה, עם רזומה של "כוכב" בליגה המקומית, אבל לכן זה יהיה מורכב יותר להחתימו.

צפו בביצועיו של מוחמד קאליל טראורה

זריז, דריבליסט, אבל עדיין יש לו לאן להשתפר: הכירו את אלפא קונטה
הסיפור של הזר מסיירה לאון הוא דומה לשל טראורה. גם כאן, העיתונאים ממולדתו מספרים על סקאוט מהפועל ת"א, שנמצא בקשר עם סוכן, שהנחית שחקנים בישראל. בשונה מטראורה, כאן מגיע שחקן פחות בשל, בן 18 בלבד, מאוד כשרוני אבל לפחות על פי עיתונאים מקומיים, יש לו עוד דרך לעבור.

"ממה שאני יודע, איש קשר של הפועל ת"א שוחח עם סוכן שהנחית את אלפא קונטה בישראל", מספר לערוץ הספורט מוחמד בנסון בהאו, עיתונאי מסיירה לאון, "רק לפני חצי שנה הגיע שחקן מסיירה לאון למבחנים בהפועל ת"א בשם עמנואל סמאדיה, שבסוף הפועל אום אל פאחם החתימה".

למעשה, אלפא קונטה הוא השחקן הרביעי שמגיע להפועל ת"א מסיירה לאון בשנה האחרונה. גם הקשר איברהימה טוריי והחלוץ בהימבה ססאי, שנחשב לשחקן מאוד דומיננטי בליגה המקומית, היו בינואר במשך חודש במבחנים בהפועל ת"א, שלבסוף בחרה לא להחתים אותם.

לערוץ הספורט נודע שמי שמנחית את השחקנים הוא סקאוט/סוכן שמתמחה בשוק האפריקאי, ישראלי-צרפתי בשם אורן סעדה, שעבד ביחד עם עומר דמארי, כשזה עוד שקל קריירה כסוכן. לאחר תקופה קצרה יחד בעונה שעברה, דמארי החליט להתמקד בקריירת אימון וקיבל תפקיד במחלקת הנוער, אך קשריו של סעדה במועדון המשיכו והוא ממשיך להציע שחקנים לניר קלינגר, והקיץ הנחית שניים כאלה בישראל.

"לכם זה אולי חדש, אבל אנחנו יודעים שהפועל ת"א מאוד דומיננטית ומתעניינת בשוק כאן", העיתונאי המקומי, בנסון בהאו, מספר, "יש כאן הרבה כישרון שאפשר לצרף במחירים נוחים וקבוצות באירופה לא כל כך מכירות את השחקנים בסיירה לאון. אני חושב שלהפועל ת"א יש יתרון בצירוף שחקנים מכאן, גם כי היא יכולה לצרף באמת את השחקנים הכי טובים מפה, ואותם שחקנים יכולים להצליח בישראל".

מה גרם להפועל לדעתך לבחור באלפא קונטה ולא בשחקנים אחרים שנבחנו?
"הוא אומנם נראה קטן, אבל אלפא קונטה שחקן מאוד חזק, מהיר ויש לו יכולת בעיטה טובה מאוד. אני חושב שהיתרון שלו זה הקרוסים שלו - הוא יודע לפרוץ ולהעביר כדורי רוחב שיוצרים מצבים נהדרים לחלוצים. הוא מאוד זריז, ולכן קשה לשמור עליו. אני חושב שהוא יכול להתפתח להיות שחקן נהדר".

צפו באלפא קונטה כובש שני שערים מרהיבים

עיתונאי מקומי אחר, סאר מוריס ג׳וניור, סיפר יותר על אלפא קונטה: "לפי מה שאני יודע, יש סוכן שמקשר בין סקאוט של הפועל ת"א לבין המועדון. לפני שהגיע לישראל, אלפא שיחק שנתיים בסנטרל פארייד במשך 2 עונות. הוא עלה לבוגרים בגיל 16. קונטה מצוין באחד על אחד, יודע לנוע לשטחים מתים ומאוד כשרוני. הוא חוצפן, במובן הטוב, ותמיד מנסה לעבור שחקנים. הכוח שלו זה בכנפיים - לשחק בימין או בשמאל, שם הוא בא לידי ביטוי. הוא יכול לכבוש וגם לבשל הרבה. בסגנון המשחק, הוא מזכיר את עוסמאן דמבלה מברצלונה, כמובן שהוא הרבה פחות כשרוני, אבל אפשר לצפות ממנו לפריצות נהדרות באגף וגם הבקעת שערים".

ובכל זאת, אם הוא היה שחקן שלם, הוא לא היה מגיע לישראל
"לדעתי הוא לא יודע לשחרר את הכדור זמן. הוא לפעמים עושה יותר מדי דריבלים וטועה בקבלת ההחלטות. בעיה נוספת זה העזרה להגנה, היום מצופה משחקן אגף לעזור למגנים, והוא צריך להשתפר במובן הזה. אני חושב שהוא צריך עדיין להתחשל, אבל ברמת הפוטנציאל הוא יכול להצליח בישראל".

אז נכון, בכלל לא בטוח ששני השחקנים החדשים של הפועל ת"א יובילו את הקבוצה בשנים הבאות. טראורה צפוי להישאר, בעוד קונטה עשוי לצאת בהשאלה. יחד עם זאת, מהשיחות עם העיתונאים מגיניאה ומסיירה לאון אפשר ללמוד שגם אם המהלך הספציפי עם שני השחקנים הללו לא יצלח, הפועל ת"א מנסה לחשוב מחוץ לקופסא ולייצר לעצמה יתרון יחסי בשוק העברות.

כשאי אפשר להתחרות בסכומי הכסף של מכבי ת"א ומכבי חיפה, אפשר לייצר מערך סקאוטינג שמוצא את הכישרונות במקומות שהגדולות של אירופה לא נמצאים בהם. גם במקרה בואטנג וגם כאן, אפשר לראות שהאדומים מנסים להמר על כשרונות בסכום נמוך, בתקווה שיניבו להם הכנסה גבוהה בעתיד ועל הדרך ישדרגו את הקבוצה מקצועית. האם זה יצליח הפעם? נחכה ונראה.