הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

אף אחד לא יוצא נקי: משמעות סאגת כהן על הדרך של מכבי ת"א

אחרי אובדן האליפות, היה מצופה מהכוכב לקחת פיקוד, אבל ההחלטה שלו להוציא את הכביסה המלוכלכת החוצה מראה יותר מכל על כישלון המערכת הצהובה ואיבוד האמון שלו בה. רז זהבי משוכנע שהחלוץ חצה כל גבול, שהשיטה של גולדהאר לא עובדת ושחיפה צריכה לחשוש מב"ש יותר

רז זהבי
רז זהבי  03.08.21 - 19:50

בעולם ספורטיבי מתוקן וערכי, יונתן כהן היה צריך להתנהל אחרת. הרי אף אחד לא הכריח אותו לחתום על חוזה ארוך טווח בלי תג מחיר ליציאה. לאחר עונה בינונית מינוס מינוס שלו ואובדן תואר האליפות, הייתה קיימת ציפיה לגיטימית ממנו לקחת מנהיגות, להיכנס לנעליים של דור פרץ הנפלא, לחפות על החלל המנהיגותי שנפער בעזיבתם של איתן טיבי ואיתי שכטר ולנסות להחזיר למכבי תל אביב את תואר האליפות. העניין הוא, שאנחנו מזמן לא חיים בעולם ספורטיבי מתוקן וערכי, אלא בעולם אינטרסנטי וחומרי.

יונתן כהן הוא חלק מהעולם הזה, שבמרכזו התועלת האישית על חשבון נאמנות ספורטיבית וסמלים, רק הייתי מציע ליונתן כהן להפסיק לכבס מילים בפוסטים ולהאשים את מכבי ת"א, כי בראש ובראשונה - יונתן כהן אוהב את יונתן כהן. אין בכך שום פסול, רק שהדרך שלו ושל מכבי ת"א אל האושר (שלו לעזוב את הקבוצה, ושל הקבוצה למקסם כלכלית את העזיבה) לא ראויה ומפרקת כל חלקה תדמיתית טובה שעוד נותרה במועדון.

שנים שכביסה מלוכלכת לא הוצגה ככה בפני הציבור. הימים האחרונים כללו פרצופים על פרצופים מצידו של יונתן כהן, הימנעות מלחיצת ידו של המאמן, השעיה מאימון, יצירת אנדרלמוסיה סביבתית, רעש תקשורתי ושאר ירקות. כשנזכרים בעבר של יונתן כהן, לרבות בסדרות החינוך שעבר אצל איביץ', תנועת השיסוף ומאבקי האגו שהודבקו לו לאורך השנים, מתקבל הרושם של "טרבל מייקר" לא קטן ולא פשוט.

היום (שלישי) החליט הבחור לחצות את הקווים האדומים, להכאיב ולהצליף במועדון דרך פוסט זועם ביקורתי וחריף ברשתות החברתיות. רק מי שמאבד לחלוטין אמון במערכת שלו בוחר את הרשתות החברתיות כפלטפורמה להתנהלות מולה.

יונתן כהן יעזוב בסוף את מכבי ת"א, הוא פשוט לא רוצה כבר לשחק בשורותיה ומעוניין בהתקדמות מקצועית וכלכלית מעבר לים. התקדמות, שלטענתו בפוסט, מכבי ת"א כבר לא תוכל לספק לו. מנגד, מכבי ת"א תאבד עוד שחקן משמעותי מתור הזהב שלה. אחרי דור פרץ, איתי שכטר, איתן טיבי, דור מיכה ועומר אצילי, עכשיו גם יונתן כהן בדרך החוצה ממערכת שחיה על העבר, אבל גורמת בהווה לתסכול מצטבר אצל אוהדיה.

עם זאת, בפרשת העזיבה הצפויה של יונתן כהן יש סוגיה מרכזית ומשמעותית מעבר לעזיבה של שחקן מרכזי כזה או אחר - סוגיית מכבי ת"א ולאן היא מכוונת. כרגע, עושה רושם שברמה הניהולית מכבי ת"א איבדה את זה לחלוטין וחזרה 15 שנים אחורה. עצם העובדה ששחקן בוחר להתנהל באינסטגרם דרך המועדון מעידה על סדק במערכת על סף שבר בלתי ניתן לאיחוי.

בפוסט שפרסם מדגיש יונתן כהן שעדיין יש דברים שהוא שומר לעצמו בהתנהלות מולו ומעדיף עדיין לא לפרסם. עצם זה ששחקן מכבי ת"א מבטן ומלידה בוחר לעשות שיימינג כזה למועדון, גם אם מדובר ברגעי לחץ ומצוקה, מוכיח ששרון תמם, ששודרגה לדרגת המנכ"ל וברק יצחקי ששודרג לעמדת המנהל המקצועי, טעו קשות בדרך ועדיין לא זוכים לכבוד שאולי יהיו ראויים לו בעתיד בתפקידם החדש, שכולל הפעם גם סמכות וגם סופר אחריות.

נטע לביא זכה להצעה טובה ומפתה יותר מאירופה ורצה לעזוב הרבה יותר ממה שיונתן כהן רוצה לעזוב את מכבי תל אביב. לעומתו, בחר קפטן מכבי חיפה בסולידיות, ג'נטלמניות ובכבוד של יעקב שחר ו-ויתר על האפשרויות של שביתה איטלקית ופוסטים קשים נגד המערכת למרות שגם אותו סבבו יועצי אחיתופל. במידה שיונתן כהן הגיע למסקנה שאם זה לא הולך בכוח בפרצופים ובעיות מול המערכת, אז כדאי לשדרג את השימוש בכח עד כדי מתן פומביות מוזרה לחילוקי הדעות הפנימיים בין הצדדים. מכבי ת"א בצרה צרורה כי יש מצב שזה סימן לבאות ועוד שחקנים שירצו לברוח מכהן ילמדו וכך יעשו.

המסקנות מהפרשה הזאת ברורות: 1. אין מלאכים נסיכים וכאלה שכתבו את ספרי הערכים וראויים לסגידה מגוחכת. לראיה, במבחן הערכים שלה, מכבי ת"א ומיץ' גולדהאר כשלו, כששחקן מתוך המערכת עם חוזה לעוד שלוש שנים בחר לפרוץ את ה"בונקר התקשורתי" ולנהל את הלחצים והמו"מ עם המועדון ברשתות החברתיות.

2. עידן השלט הרחוק של גולדהאר מתרסק פעם אחר פעם. זה הקיץ השני ברציפות שמכבי ת"א לא מתפקדת ורק עסוקה בלכבות שריפות. כולם במערכת רוצים לרצות את גולדהאר ולפיכך כולם שם נראים כאילו מדקלמים מדף מסרים. רובם בתוך עצמם מבינים שמשהו כבר מעבר לחורק והשבור ועל סף הרקוב באימפריה הצהובה.

3. ליונתן כהן נמאס ממכבי ת"א. אי אפשר להחזיק שחקן בכוח מה גם שאין שחקן מעל המועדון. אם גולדהאר היה נגיש יותר, יתכן וכהן היה נמנע מפרסום פוסט שמבאיש את ריח הניהול במכבי ת"א. אפשר להבין את הלחץ של כהן לעלות כבר על הטיסה לאיטליה והחשש שלו שבסופו של דבר באיטליה פשוט לא יחכו לו, אבל בכל זאת יכול היה למצוא דרך אחרת זולת יצירת תסיסה ובלגן במכבי ת"א ערב משחק אירופי חשוב.

4. היו וישנם רבים כמו יונתן כהן שרוצים לעבור לקבוצה באירופה, אבל מנהלים את עניינם בצורה שקטה וראויה מול המועדון. כהן כשל בדרך, אבל גם אם תמקסם את סכום המכירה, מכבי ת"א כשלה בגדול בצורה שהדברים נוהלו בשבועות האחרונים ושהובילו שחקן לצאת נגד המערכת.

5. בשלב זה, מכבי ת"א שוב לא מוכנה לתחילת העונה בהשוואה למכבי חיפה. כרגע במכבי חיפה חוששים הרבה יותר מהפועל באר שבע.

גולדהאר חייב להתעורר ומהר. הוא הכניס מספיק כסף מאירופה בעונה שעברה בכדי להשקיע הרבה יותר ולהתחזק באופן דחוף והגיע הזמן גם להפסיק לגנוב דעת על הקושי בהבאת זרים. כל הקבוצות הביאו ומביאות זרים, חלקם טובים מאוד. גולדהאר איבד קרדיט רב בתקופה האחרונה במיוחד אצל האוהדים הצהובים והם צודקים.

מכבי ת"א זו אליפות, מכבי ת"א זו מצוינות, מכבי ת"א זו זרים ברמה גבוהה, מכבי ת"א זו התנהלות ברמות גבוהות ובסטנדרטים גבוהים ולא אובדן שליטה, שכונתיות, ומאמן שחושב שבית"ר ת"א/בת ים ועקשנות מוזרה ומשעממת סביב מערך ה-4-3-3 יצעידו אותו לאליפות. עוד חסר למכבי ת"א שגם לטל בן חיים באמת ימאס כי אדוארדו גררו, אילון אלמוג ומתן חוזז לא יביאו אליפות, שלא לדבר שגם במכבי תל אביב עצמה אף אחד לא חותם על כשירותם לאורך כל העונה של דן גלזר ואייל גולסה.

פרשת יונתן כהן חייבת להיות קו פרשת המים עבור מכבי ת"א. נמוך מזה כבר אי אפשר לרדת. לגולדהאר אין זכות לעונה פיננסית, יש לו חובה כלפי האוהדים להחזיר את תואר האליפות. לא בדיבורים וברשתות החברתיות, אלא במגרש, בחיזוק ובמעשים.