הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

כולם מנצחים: על המו"מ בין חיפה לאבו פאני

הלחץ של ברק בכר, הרצון של הקשר לצאת לחו"ל, הפגישה בכפר קרע, התפנית עם החתמת סוכן חדש וכל הסכומים של העסקה. כך הירוקים והשחקן הגיעו להבנות. מבט מקיף על כל הסאגה

יגאל גולדשטיין
יגאל גולדשטיין  15.09.21 - 12:35

המו"מ בין מכבי חיפה למוחמד אבו פאני היה בכותרות למשך תקופה ארוכה. מדובר באירוע לא שכיח במונחים של המועדון מהכרמל, כאשר לרוב המו"מים הם קצרים בהרבה. אבו פאני היה מהשחקנים המצטיינים בעונה שעברה. הוא שב מהשאלה בהפועל חדרה ואמור היה להילחם על דקות, אך מהר מאוד התרשם ברק בכר מהלוחם מכפר קרע והוא הפך לבאנקר בהרכב. המו"מ על הארכת חוזה החל כבר לפני יותר משנה, אך כנראה מלבד הקשר ובני משפחתו, אף אחד לא ציפה שהשדרוג המקצועי שלו יהיה כל כך גדול והוא יהפוך לחבר קבע בנבחרת ישראל.

שכרו של אבו פאני בעונה שעברה היה נמוך מאוד בהשוואה לחבריו (כ-10,000 ש"ח בחודש) ולאורך כל המו"מ הוא חשב שמגיעים לו סכומים זהים לשאר השחקנים. בסיום העונה הנוכחית, מכבי חיפה החליטה לשלם לאבו פאני 100,000 דולר כמענק על העונה שעשה.

גורם המעורה במו"מ סיפר: "זה היה מו"מ לא פשוט, הרצונות של השחקן לעומת מה שהמועדון תכנן להציע הובילו לכך שהפערים היו גדולים מאוד. בשלב מסוים זה היה נראה שהעסקה תתפוצץ, אבו פאני יעלה ליציע ויימכר בינואר. ליעקב ואור שחר היה הרבה מאוד סבלנות כלפי אבו פאני".

המו"מ עלה שרטון מספר פעמים ונוצרה מתיחות ואכזבה דו צדדית. אבו פאני חש שאינו מוערך, ומנגד במועדון הייתה תחושה שהוא מושך זמן וכלל לא רוצה לחתום. בכל העת הזו, השחקן נתן לסוכניו, פאלי רמאדני ו-ויקי וקנין, הוראה למצוא לו קבוצה באירופה. הייתה התעניינות, אך הצעה בסכום שיספק את מכבי חיפה לא הגיעה. זו גם הייתה הסיבה שאבו פאני החליט להיפרד מסוכניו, והמהלך הזה כמעט הוביל לפיצוץ עם מכבי חיפה.

לפגישה בבוקר המשחק נגד הפועל חדרה במחזור הראשון של העונה, הגיע אבו פאני מלווה באביו, סמי. השיחה הובילה למבוי סתום ובמועדון דרשו מהקשר למנות סוכן שיוכל לקדם את המו"מ. זה היה האולטימטום להמשך השיחות. סוכנים רבים הפעילו על אבו פאני ובני משפחתו לחץ, חברים מהנבחרת וממכבי חיפה ניסו לשכנע אותו לקחת את הסוכן שלהם. ואז עלה הפור - מוחמד אבו פאני בחר בדודו דהאן.

בלילה שבין שני לשלישי הגיע דהאן לכפר קרע, מקום מגוריו של אבו פאני, על מנת לשמוע את דרישותיו ולהתכונן לפגישה עם מכבי חיפה. לאורך כל המו"מ לחץ ברק בכר על הקשר ועל הנהלת המועדון לסיים את הסאגה. המאמן חשש שאבו פאני לא יעמוד לרשותו במשחקים נגד פיינורד בקונפרנס ליג ונגד מכבי תל אביב בליגה. הפציעות של דולב חזיזה ועומר אצילי לא הוסיפו ללחץ לראות את אבו פאני חותם.

במכבי חיפה הודיעו לשחקני הקבוצה להתייצב בבוקר המשחק נגד פיינורד בבית המלון בשעה 11:00. כולם הגיעו מלבד אצילי, שנסע לבית החולים לעשות צילום בכף הרגל, וכן אבו פאני. באותה עת הקשר נפגש עם סוכנו החדש ועם נציגי הירוקים, פגישה שארכה כשלוש שעות. במועדון רצו שייצא עשן לבן, וכך גם אבו פאני לאחר שראה את חבריו משחקים נגד הפועל חדרה ובני סכנין ורצה לשחק נגד פיינורד. הובהר לו שקמפיין אירופי טוב יסייע לו להגשים את החלום ולצאת לחו"ל.

כעת ניכנס לפרטים קצת יותר קטנים. לאורך הדרך היו פערים בגובה השכר, גובה המענק וכן דרישתו לכלול בחוזה סעיף יציאה לחו"ל. במכבי חיפה ביקשו ממנו לוותר על סעיף היציאה תחילה, ובהמשך נקבו בסכום - 2.5 מיליון יורו. הקשר ביקש 1.5 מיליון, ולבסוף סוכם שסעיף השחרור יעמוד על 2 מיליון יורו.

גם שכרו שודרג: בעונה הראשונה הוא ירוויח 230 אלף דולר, בעונה השנייה 250 אלף דולר ובעונה השלישית 270 אלף דולר. חוזהו החדש הוא לשלוש שנים עם אופציה לשנתיים נוספות, כאשר אם יגיע אליהן, ירוויח 300 אלף דולר. בתום העונה החולפת דרש אבו פאני 300 אלף דולר לעונה, סכום שבמכבי חיפה לא רצו לשלם. גם בנוגע למענק החתימה הצליחו הצדדים להגיע לעמק השווה.

אבו פאני נחשב לשחקן אהוב מאוד בקרב הקהל הירוק, ובשל העובדה שהמו"מ נמשך, כבר החלו לצוץ מתנגדים. אולם, במכבי חיפה ניסו לשמור עליו ולא הסיתו נגדו במהלך המו"מ, למרות הכעס על הסחבת. בסופו של דבר כולם קיבלו את מבוקשם - מכבי חיפה, ברק בכר והאוהדים קיבלו את אחד הקשרים הטובים בישראל, בעוד אבו פאני עצמו קיבל חוזה משודרג לצד הראש השקט לעומת התקופה הסוערת שעבר.

במכבי חיפה סימנו וי, הם לא רצו שמקרה תומר חמד ושון וייסמן ישוב על עצמו וכן ידעו שהגדולות בישראל ממתינות שאבו פאני יהיה חופשי וינסו לעשות מחטף. אלופת ישראל לא ויתרה על השחקן וכעת חובת ההוכחה היא עליו.