הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

רומן פץ, מודל 2021: התלות של מכבי חיפה בבוגדן פלאניץ'

הוא מנהיג בחדר ההלבשה, ווינר על המגרש ובחיפה כבר משווים אותו לאגדת העבר. לאט לאט, בוגדן פלאניץ' הפך לעוגן של האלופה - אבל האם מדובר בתלות? המספרים מדברים בעד עצמם

יגאל גולדשטיין
יגאל גולדשטיין  23.09.21 - 12:24
תחילת כתבה

רבות דובר העונה על התלות שמפתחת מכבי חיפה בעומר אצילי, אבל אמש (חמישי), במשחק הניצחון מול הפועל ב"ש בגמר גביע הטוטו, קיבלנו הוכחה נוספת לכך שאולי דווקא בוגדן פלאניץ' הוא העוגן של האלופה.

ביום בו ההתקפה של ברק בכר לא הייתה במיטבה, פלאניץ' תפס את המושכות והוביל את מכבי חיפה בלא מעט אספקטים מול הדרומיים: הוא רשם 6 תיקולים מדוייקים ב-6 ניסיונות, הוסיף 12 חילוצי כדור וניצח 13 מ-16 המאבקים אליהם נכנס. אם לא די בכך, הוא דייק ב-91% מהמסירות שמסר. המשחק הנהדר של פלאניץ' מצטרף למשחק המצוין שרשם מול פיינורד, אז רשם 100% הצלחה במאבקי הקרקע, הכי הרבה חטיפות במגרש (5) והכי מעט פעמים ששחקני היריבה עברו אותו (0).

כשרק הגיע לישראל, פלאניץ' ספג ביקורות בתקשורת וסיפר לחבריו לקבוצה שהוא לא אוהב את זה. בראיון הראשון הוא עקץ את התקשורת. הוא נחשב לאחד שאומר כל הזמן מה שהוא חושב, מרבה לשוחח עם עופרי ארד ואורי דהן שמשחקים לצידו ונותן בטחון לסאן מנחם ורז מאיר לסייע להתקפה. גם את המזג החם של פלאניץ' אי אפשר להסתיר. הוא מתחמם מהר ואפשר לראות אותו מדי משחק בעימותים מילוליים עם שחקני היריבה ועם צוות השופטים, אך הוא יודע את הגבול ונזהר מהרחקות. במכבי חיפה מספרים על ווינר, שחקן שלא אוהב להפסיד גם במשחקונים באימונים.

המהירות והחוכמה שלו הם הפרמטרים הבולטים, כאשר בכרמל מעידים על שחקן שמעטים השחקנים בליגת העל שיכולים לעבור אותו באחד על אחד, אם בכלל. במהלך המשחקים הצוות מרבה לשוחח עמו והוא נחשב מנהיג על כר הדשא, לא רק של חוליית ההגנה. בגלל פלאניץ' מכבי חיפה יכולה ללחוץ גבוה, כי הוא יסגור כל מתפרצת של היריבה. הוא מושך את הקבוצה קדימה וכל משחק יש לו כמה כדרורים שפותחים את המשחק. במכבי חיפה משווים אותו לרומן פץ ובצוות המקצועי עדיין בהלם שהצליחו להנחית בלם בסדר גודל כזה בישראל.

אז עד כמה התלות של חיפה בפלאניץ' ניכרת בראייה עונתית? ובכן, הסרבי מוביל את הקבוצה ורביעי בליגה המסירות מדוייקות (170), במאבקי גובה מוצלחים (13) ובחילוצי כדור (28). בנוסף, פלאניץ' מקבל הכי הרבה דקות מברק בכר עד כה העונה (270 דקות) יחד עם עומר אצילי, צ'ארון שרי וג'וש כהן.

אם אתם אוהדי מכבי חיפה ואתם חוששים משחיקה, אזי שבמועדון מעידים על שחקן שלא רוצה לנוח ושומר על הגוף בצורה טובה. גם כשהצוות רוצה להעניק לו מנוחה, הוא מעדיף לשחק. כשהוא עולה על המגרש הוא לא מרגיש כאב, הרבה פעמים הוא נפצע במהלך משחק ומסרב לצאת. עם זאת, בחיפה יש מעטפת רחבה של צוות רפואי ושומרים עליו בידיעה שהוא היחיד שאין לו תחליף בקבוצה.

כך או אחרת, עושה רושם שפלאניץ' נהנה מאוד בישראל. חבריו הקרובים הם חוסה רודריגס וצ'ארון שרי, כשבמקביל הוא מקפיד לשמור על קשר גם עם ניקיטה רוקאביצה שעזב לטובת הפועל ב"ש. הוא זוכה להערכה רבה במכבי חיפה, מהקודקודים ועד אחרון השחקנים, ונראה שהאלופה מצאה לעצמה בלם שלא ילך לשום מקום בזמן הקרוב.