הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

לא דומה למקרה ערן זהבי: העוול שנעשה לאדי גוטליב

היום זאת הפועל תל אביב, מחר זו בית"ר י-ם: במקום שתהיה התייצבות כללית לצידו, הכדורגל הישראלי הפקיר את הבלם, שהתנהג באלגנטיות בלתי נתפסת וראוי להתנצלות גורפת. הפועל ת"א כמועדון כשלה בתודעת הסיפור באירוע שצריך להדהד לכל אוהד כדורגל בראש. טור דעה

רותם גרוסמן  25.09.21 - 10:10

תגיות: אדי גוטליב

תחילת כתבה

עוד כמה שעות תעלה הפועל תל אביב למשחק מול הפועל חיפה. על הדשא יעלו 11 שחקנים, בעוד אדי גוטליב יישב ביציע כי הוא הורחק בצורה מבזה ע“י עידן לייבה, אחרי שהגן על עצמו מול התפרצות של איזה חוליגן לדשא במשחק מול מכבי פתח תקווה. המצלמות יחפשו את אדי וימצאו אותו מבויש ביציע ליד חבריו שלא בסגל וכך תעבור הסערה, שתשאיר לגוטליב ולחלק גדול מאוהדי הכדורגל בישראל, טעם מר מאוד בפה.

במוצ"ש, מיד לאחר האירוע, מכונת התעמולה והינדוס התודעה החלה לעבוד והשוותה את האירוע במושבה תקיפה הידועה לשמצה של פואד את ערן זהבי בדרבי ההוא. באותו ערב בבלומפילד, הכתבים הפליליים נכנסו לתמונה וסדר היום כולו בימים שלאחר מכן עסק ודש בנושא. לא כך הדבר במקרה הפריצה המשונה של אותו "אוהד" הפועל ת"א, אוהד לא מוכר, שאינו מחזיק מנוי ואין לו כל עבר שקשור במשחקי הקבוצה, אפילו לא באימונים.

למי שלא זוכר, באותו דרבי אלים, קפץ פואד שיכור אל כר הדשא וניסה לתקוף את זהבי. זה היה אירוע מכוער ומביש, שבוודאי שאין לו מקום במגרשי הכדורגל, אירוע שגרם נזק עצום להפועל ת"א, גם כלכלי ובעיקר תדמיתי.

אבל, והנה האבל הגדול, להשוות בין שני האירועים זה הרבה יותר מדי. אדי גוטליב עשה מה שעשה, ספג את הכרטיס האדום, לא פצה פה וירד לחדר ההלבשה.  בשיא הדרמה הוא שמר על איפוק וקיבל את ההחלטה הבזויה בשקט ובקור רוח. כשאני מנסה להעמיד את עצמי בסיטואציה שכזו, בה אי הצדק זועק כל כך לשמיים, אני באמת לא יודע כיצד הייתי מגיב ואז אני נזכר בדרך שבה ערן זהבי הגיב - הוא פשוט איבד את זה.

כל כך איבד את זה עד שהפך את עצמו לסיפור ובגיבוי המנג'ר הספורטיבי האירופאי, ג'ורדי קרויף, קרא לשחקנים ולצוות המקצועי לרדת מהדשא ולפוצץ את המשחק. התוצאה? אוהדי מכבי תל אביב בעידוד שורה אובארוב ואחרים פרצו גם הם אל הדשא והחלו בריצת אמוק לעבר שחקני הפועל המבוהלים. המשחק, פוצץ אחרי מספר דקות.

למי ששכח, אני כאן להזכיר. בסופו של דבר הפועל ומכבי בחרו ללכת לבית הדין המשמעתי יחד ואיחדו את כתבי האישום. למה? כי היועצים המשפטיים של המועדונים דאז, מורן מאירי ועמית פינס, הבינו שאם ינסו להטיל את האשמה כל קבוצה על האחרת, העונש לכל אחת מהן יהיה גדול יותר. אז בבקשה, קצת הגינות לא תזיק.


מעבר לכך, הווטאבאוטיזם הזה, שזלג מהפוליטיקה לספורט עומד להרוס גם את הכדורגל. במקום להתייצב לצד אדי שהותקף ועצר באופן מאוד אלגנטי ולא אלים מתפרע שכבר הפיל שחקן אחר לקרקע, בחרו להעניש אותו. טירוף.

מודה. ציפיתי מהנהלת הפועל ת"א להתנהל אחרת. לדאוג שהנושא לא יירד מהכותרות. ביום ראשון האחרון, אפילו מדורי הספורט בקושי עסקו בזה ובטח שלא מהדורות החדשות, איפה זה ואיפה מקרה זהבי?

שחקני הפועל ת"א צריכים לעלות לחימום הערב בחולצות שחורות וכל האצטדיון צריך להריע לאדי גוטליב, זה המעט שמגיע לו, מעט מדי. כולנו יודעים איך זה היה נראה אם הקבוצה הנענשת הייתה היריבה מעבר לכביש. היה מתחיל פה פסטיבל קיפוח ושמירה על זכויות הפרט. קרנבל שלם. והאמת? ככה צריך, ככה בונים הרתעה שהיא דבר חשוב, על הדשא ובכל האקו סיסטם: בבית הדין, באיגוד השופטים, אפילו בתקשורת.

הנה, באותו בוקר ראשון אחרי תקיפת גוטליב שלחה מחלקת הכדורסל הצהובה מכתב למערכת ידיעות אחרונות, על כך שבמוסף יום הכיפורים המיוחד, נכתב בחצי הומור והתרסה, כך מובן לכל בר דעת, כי שיר היציעים האלמותי "הגיע הזמן אומרת אימי, הכל כבר מוכן לזיין את מכבי", הוא אחד ממאה השורות היפות במוזיקה העברית. במכתב קבלה מחלקת הכדורסל על הפגיעה במותג ועוד ביום כיפור, אוי ואבוי, מי ישמע? אבל ככה עובדים, ככה משמרים הרתעה. אח"כ תספרו לי שכל התקשורת אדומה וישראל הראשונה ושלטון הפקידים ומה לא?

בפועל, גם אם יש כמה אוהדי הפועל בתקשורת, אבל זה בטח לא מסייע למועדון, אולי להיפך. הרי רק לפני כמה חודשים הפועל ת"א לדעתי נשדדה בגמר גביע המדינה בצורה בלתי תיאמן. גם אז, הפועל שמרה על פאסון והנה תראו כמה זה עוזר לה עכשיו.

 הפועל ת"א כשלה במבחן הזה ולמעשה, מבלי להיות אובר דרמטיים, הפקירה את אדי לבדו לגורלו בבירוקרטיה ובתודעת הסיפור. הוא הפך לקופי קאט של זהבי, בזמן שהוא, לפחות לדעתי, בדיוק ההיפך.

גוטליב ראוי להתנצלות כנה מהשופט לייבה ומכל צוות השיפוט, מרונית תירוש יו"ר איגוד השופטים, מבית הדין שדחה את הערעור ומהשופט סטרשנוב, שדחה את הערעור בבית הדין העליון ללא דיון אפילו מפאת שמירה על קידוש החלטות שופט. גם אם שגויות לגמרי על פי הודעת איגוד השופטים. סליחה? למה אתם קיימים אם לא לתקן עוולות שצועקות לשמיים? על מי אתם מגוננים?

האבסורד הוא שאפילו מכבי פ"ת ככל הנראה לא תעמוד לדין, לפחות לא כרגע. זה נשקל מחדש רק לאחר שמישהו התעורר שם בהתאחדות והבין שאי אפשר להעביר את זה ככה ואפילו לא לזמן את מכבי פ"ת לתת הסברים על מה בדיוק הוביל לכך שאוהד פרץ מהיציע, מה זה משנה מאיזה יציע, ותקף ככה שחקנים, מה זה משנה אלו שחקנים?

זה לא שמכבי פ"ת אשמה, אי אפשר תמיד לסכל "טרור יחידים", אבל אם תרבות ה"אשם אבל לא אחראי" שהנחיל באלף אלפי הבדלות השר לשעבר, אמיר אוחנה, באסון מירון, מחלחלת כעת גם אצל התובע, ניר רשף, אזי זה צריך להדליק נורה אדומה, אין אחראים ואפשר לעשות כמעט הכל.

אם רוצים, אפשר להכריז לגמרי על ביטול סעיף האחריות השילוחית, אבל לעשות זאת באופן פומבי וחגיגי, וכולם יריעו לזה. מה שאי אפשר, זה להחיל את זה באופן בררני, או לא להחיל את האחריות השילוחית ולעשות זאת כמו במחטף בחושך.

אי אפשר להיצמד לתקנון על המגרש, להשיל מעצמך את הערכים הבסיסיים של בני האדם והחברה המתורבתת, ולתת לאדם לתקוף אדם על ולהעניש את הקורבן מצד אחד, ומהצד השני להפוך לאולטרא פרוגרסיבי ולהשליך את התקנון הבסיסי שקובע שעל המארחת האחריות על האבטחה ועל שלום השחקנים והאוהדים. מכבי פ"ת חייבת להגיע לבית הדין ולפחות לייצר פה סוג של הליך בירור ולהפסיק את הטאטוא הזה מתחת לשטיח.
 
כדאי שכל אוהד כדורגל יחשוב האירוע הזה, רגע לפני שריקת הפתיחה של המשחק של קבוצתו. היום זו הפועל, מחר זו בית"ר וכך הלאה. ככל שהווטאבאוטיזם יתפשט בשיח הספורטיבי, כך נתרחק לאט לאט מערכי הספורט הבסיסי ואסור שזה יקרה, ואם בא לכם אז תקומו ותמחאו כפיים לאדי גוטליב.
 
הכותב הוא יועץ תקשורת, דובר הפועל ת"א לשעבר וממגישי הפודקאסט "צבע אדום" ברדיו ת"א.