הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

"בושה וחרפה": זעם בעולם הכדורגל על העונש

הקהל מאירועי בלומפילד בהלם. כלפון: "אפנה לשר המשפטים", בית"ר: "יריקה בפניהם של כלל אוהדי הכדורגל בישראל"

תומר לוי
תומר לוי  21.10.21 - 12:54
תחילת כתבה

תגובות קשות בכדורגל הישראלי בעקבות העונש המכעיס אותו קיבלו אוהדי בית"ר ירושלים שהיו מעורבים בקטטה האלימה בבלומפילד במחזור האחרון. כזכור, שני החשודים שנעצרו הורחקו ל-90 יום בלבד מהמגרשים, בעוד האוהד שהכה את האשה קיבל צו הרחקה ממנה ל-90 יום.

מבית"ר ירושלים נמסר: "העונש שניתן היום הוא יריקה בפניהם של אוהדי בית"ר ירושלים שנפצעו בבלומפילד ולכלל אוהדי הכדורגל בישראל, ועומד בניגוד גמור לכל ההצהרות וההבטחות שפוזרו בימים האחרונים. בית"ר ירושלים קוראת לשר לביטחון פנים, לשר התרבות והספורט, לשר המשפטים ולכל הגופים הרלוונטיים לפעול באופן מהיר ונחרץ על מנת להחמיר את הענישה ולמנוע את התקיפה הבאה לטובת תרבות הספורט והחברה הישראלית. אם הגישה הזאת תימשך, התקיפה הבאה היא עניין של זמן".

ג' שנכח באירוע בבלומפילד אמר: ״אנחנו זועמים על היד המקלה שנוקטים בהם, זו בושה וחרפה. המעשים שלהם בשני בערב היו מזעזעים בכל קנה מידה, לא בכדי הם הגיעו לכל כלי תקשורת ספורט בעולם, ועדיין רשויות האכיפה לא מנצלות את ההזדמנות כדי לשים לארגון הזה סוף אחת ולתמיד. שאף אחד לא יופתע בפעם הבאה שאירוע כזה יחזור על עצמו, זו כבר ממש נהייתה בדיחה. נותנים לגיטימיציה להתנהגויות פרועות ואלימות״

תגובת יו"ר מנהלת הליגות, ארז כלפון: "אדם שהיה מתחיל קטטה בבית קפה או מדליק אבוקה בתיאטרון מעולם לא היה מקבל ענישה כל כך קלה. הכדורגל הישראלי, כספורט הפופולרי בישראל, חייב להיות מוגן ע"י מערכת בתי המשפט במטרה ליצור תקדים משפטי אגרסיבי ולמנוע את התפשטות מחלת האלימות במדינה שלנו. לעונשים אותם מערכת בתי המשפט תטיל יש חשיבות מכרעת בהמשך קיום משחקי הכדורגל כמקום חווייתי ובטוח למשפחות ולילדים. בכוונתי לפנות לשר המשפטים ולנשיאת בית המשפט העליון במטרה להחמיר עונשים עתידיים ולהבהיר את החשיבות שבמלחמה בעבריינים במגרשי הספורט".

מטעם קבוצת האוהדים "הרוב כבר לא דומם" נמסר בתגובה: "העונש המגוחך שהוטל היום על החשודים בתקיפה של אוהדי בית"ר מעיד יותר מכול על זלזול של גורמי האכיפה ובראשם מערכת המשפט בכל אוהדי הכדורגל באשר הם. מצער לראות ששלומם של אוהדי הכדורגל בכלל ואוהדי בית"ר בפרט אינו מספיק חשוב מבחינתו של בית-המשפט - שבהחלטתו בעיקר מסכן את האוהדים. גם צו האיסור על שמם הוא בושה, ואנו מצפים מכלי התקשורת להגיש עתירה נגד פרסום שמם. ולסיום: אנו דורשים מכל מי שמיהרו לתפוס כותרות על-ידי גינוי המעשים האלימים שבוצעו באוהדים שהעזו לעודד שחקן מקבוצתם - כמו שר הספורט, יו"ר המנהלת ואמצעי התקשורת השונים - לפעול באופן מיידי לשינוי המציאות בשטח, לפני שהדבר יעלה בחיי אדם".

חילי טרופר, שר התרבות והספורט, אמר בתגובה: "אחד הכלים המשמעותיים במאבק באלימות זו ענישה כבדה וקשה שתייצר הרתעה. אני מצפה שמערכת החוק כולה תתגייס להיאבק ביד קשה במקרי האלימות, בין השאר על ידי עונשים כבדים ומרתיעים. אני מתכוון להמשיך לפעול מול הגורמים הרלוונטיים כדי לדאוג לכך שייתחסו בחומרה רבה יותר לעבירות ויטילו עונשים כבדים יותר. ללא ענישה משמעותית לא נצליח למגר את תופעת האלימות הקשה שמקלקלת ופוגעת בספורט הישראלי".