הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

מחמוד ג'אבר: היכרות עם הכישרון הבא במכבי חיפה

גדל במשפחת כדורגל, שיחק לצד מנור סולומון בכפ"ס ועבר לאקדמיה של חיפה בגיל 12. מחמוד ג'אבר לא היה מתוכנן להיות חלק מהסגל העונה, אבל הפך לדמות קבועה ב-11 של בכר. פרופיל

יגאל גולדשטיין
יגאל גולדשטיין  25.10.21 - 14:39
תחילת כתבה

מחמוד ג'אבר כבר היה בדרך החוצה ממכבי חיפה בקיץ האחרון. במועדון חשבו שהקשר הצעיר עוד צריך להתבשל וקרית שמונה היתה קרובה לסגור עמו, כשגם נוף הגליל קיימה מגעים עם המנכ"ל אסף בן דב במטרה להשאילו לעונה שלישית ברציפות. הפציעה של נטע לביא נגד קייראט אלמטי והקשיים במו"מ מול מוחמד אבו פאני על חוזה חדש השהו את החתימה הסופית. ג'אבר לא נספר ע"י ברק בכר תחילה, אך הקשר, שיחגוג בקרוב 22 עבד קשה, המתין להזדמנות שלו בסבלנות וגם ניצל אותה כדי להפוך לדמות קבועה ב-11 של האלופה. השיא הגיע עם צמד שערים נגד הפועל ירושלים, הראשונים שלו בליגת העל. ג'אבר הכריז סופית: אני כאן כדי להישאר.

ג'אבר נולד בטייבה למשפחה שחיה ונושמת כדורגל. סבו עבדאללה ג'אבר היה השחקן הגדול ביותר בהיסטוריה של טייבה ובדומה לנכדו, שיחק בכל תפקיד על המגרש, כולל כבלם. אביו נביל שיחק גם הוא בטייבה ותופקד בעיקר כמגן ימני או קשר. משם המסורת המשיכה, כאשר האבא דוחף לדשא. עבדאללה, הגדול מבין האחים, משחק כיום בבני סכנין ובעבר שימש כקפטן נבחרת פלסטין. מוחמד נחשב לכשרון, אך פרש והפך להיות ספר מצליח בטייבה. מחמוד, לעומתו בדרך הנכונה, להמשיך את השושלת. עבדאללה מספר: "מאז שהיינו קטנים חונכנו על משמעת ועבודה קשה מאוד בשעות נוספות. זה הרבה בזכות אבא שלנו. עד עכשיו אנחנו הולכים בדרך הזו".

את צעדיו הראשונים עשה מחמוד במחלקת הנוער של הפועל כפ"ס. הוא כדרר באגף אחד וממולו, באגף השני, שיחק לא אחר מאשר מנור סולומון, כוכבה של שחטאר דונייצק היום. האחרון עבר למכבי פ"ת וג'אבר עזב בגיל 12 לאקדמיה של מכבי חיפה על מנת להגשים את החלום שלו. במשפחה מודים עד היום לעו"ד נדיר בראנסי, חבר של המשפחה, שמלווה את האחים ג'אבר מתחילת הקריירה.

בחיפה מעידים שג'אבר אחד השחקנים בעלי הכושר הגופני הטוב בקבוצה, וגם כאן לאביו יש חלק. נביל בנה עבורו מכון כושר בבית, כדי שיוכל להתאמן מתי שירצה. "הוא על ההליכון יותר מאשר הוא ישן", מעיד עבדאללה. בסביבתו מוסיפים כי אין לו הרבה תחביבים ואת חייו הקדיש לכדורגל. עבדאללה: "הוא תמיד היה ילד טוב ומקצוען על ברמות הכי גבוהות. מאז שהיה קטן כולם היו מודעים לכשרון שלו והנכונות שלו לעבוד קשה כדי להשיג את המטרות. הוא ילד מיוחד מאוד שחי את הכדורגל בכל שניה וממוקד מאוד במטרה שלו. הוא לא אוהב לצאת מהבית בכלל, ולא מבלה".

גם בחיפה ציינו את התשוקה וכוח הרצון שלו: "הוא מגיע לאימון עם התלהבות כאילו מדובר במשחק. הוא צנוע, כל כך שונה מהכדורגלן הממוצע. ניכר שהוא מעריך את ההזדמנות שניתנת לו". ואכן במכבי חיפה האריכו את חוזהו עד 2024 לאחר שזיהו את הפוטנציאל הטמון בו.

את ההזדמנות הראשונה בבוגרים העניק לו רועי כהן, בעבר המנהל המקצועי של הפועל נוף הגליל וכיום בהפועל כפ"ס, שבמסגרת שיתוף הפעולה של הקבוצה הצפונית עם מכבי חיפה צירף אותו בהשאלה כאשר היתה בלאומית. כהן מספר: "הכרתי את יכולותיו ממשחקים רבים שראיתי בנוער של הירוקים וכבר אז ראיתי שחקן חרוץ, שמשחק בקצב גבוה מאוד, נמצא בכל מקום במגרש, עם טכניקה טובה. ידעתי שזה שחקן שארצה להביא כחלק מהשיתוף פעולה בין מכבי חיפה לנוף הגליל".

"את ההזדמנות הראשונה כשחקן בוגרים קיבל אצלנו ועשה שנתיים נפלאות בהן התקדם והפך לפקטור רציני בהצלחה של נוף הגליל ולכן אני לא מופתע", המשיך כהן, "כמנג'ר של מועדון, לילה לפני משחק אני תמיד מדבר עם השחקנים, מרגיש אותם, נותן להם מילה טובה ותמיד זכור לי מג'אבר שיחות עם מישהו בוגר, עם מלא בטחון. תמיד טוב שיש לך אחד כזה בקבוצה. בשיחות עם הנהלת המועדון החיפאי החמאתי לו לא מעט אצל המנכ"ל אסף בן דב והמנהל הספורטיבי גל אלברמן. ההצלחה שלו זה דבר הכי טבעי. שמח לראות אותו פורח, אני בקשר איתו ועם משפחתו ומאמין שהוא יגיע לטופ".

לצידו של הקשר בנוף הגליל שיחק דובב גבאי הוותיק, שמסביר מי זה בשבילו מחמוד ג'אבר: "באחד המשחקים הניצחון כבר היה בידיים שלנו והוא רץ 70 מטרים להגנה, חילץ את הכדור ועשה דריבל עד שהגיע למצב בעיטה בצד השני. הוא מוכשר ברמות, יש לו כושר גופני אדיר. מגיעה לו כל ההצלחה של העולם. במהלך העונה שעברה פניתי לגורם בכיר בקבוצה בליגת העל ואמרתי שמשחק איתי שחקן צעיר שבקלות יכול לשחק בליגת העל, אותו גורם עשה את הבדיקות שלו וגילה כי נותרה לו שנה אחרונה בחוזה, אך ידע שתהיה זו משימה קשה להוציא אותו ממכבי חיפה. כנראה שלא טעיתי".

אחיו, עבדאללה מספר על המשבר היחיד של אחיו בקריירת הבוגרים עד כה: "בעונת ההשאלה הראשונה שלו בנוף הגליל, שחקן מקבוצתו ירד אליו בגליץ' פראי והשבית אותו לחודשיים. מחמוד לא נשבר, הוא חזר אחרי חודשיים כמו גדול". עבדאללה, שמשחק כאמור בבני סכנין, רואה את אחיו הצעיר כובש את ליגת העל, אבל קנאה לא תמצאו בסיפור הזה: "אם אני מפרגן לו? איזו שאלה, אני מת עליו. אני מוכן להקריב כל דבר בשבילו. אני מתפלל שיצליח כי אני יודע שממכבי חיפה הוא שואף לשחק בליגות הבכירות בעולם. הוא לא מסתפק בזה".