הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

הולך לאיבוד: האלתור של קלינגר עולה ביוקר

על הפער בין הרעיונות של מאמן הפועל למציאות. דעה

יניב פרנקו
יניב פרנקו  04.12.21 - 10:10
(דני מרון)
(דני מרון)

לניר קליגנר היה רעיון יפה לעונה הקרובה: הוא רצה לשחק 4-3-3 עם מוסר מחונן כמו שלומי אזולאי הקשר בקצה של המשולש המרכזי וחלוץ מאסיבי כמו לוסיו בקצה של המשולש הקדמי.

לוסיו ושלומי אזולאי היו אמורים להיות האקס פקטור של העונה. בכל שאר החלקים להפועל היה סגל די מלא, בעיקר בגזרת הבלמים, קשרי האמצע ושחקני האגף. זה היה רעיון כל כך טוב שהוא דחק החוצה את הקפטן, עמרי אלטמן.

אבל הפציעות והאכזבות מהיכולת לצד ההבנה שליידנר מתקשה למלא את תפקיד המגן השמאלי במערך של 4 בהגנה הובילו לרעיון חדש, כזה שכל הליגה מאמצת, אבל במקרה של הפועל זה היה יותר מאופנה: מערך 3 בלמים שמפנה את בן ביטון וליידנר, צמד המגינים התוקפים הטוב בליגה (לפחות בין הטובים), הופמייסטר כמספר 6 מפנה את איינבינדר להיות קשר 50-50 מצוין, בעוד דוידה ובעיקר רוסה נותנים איכות התקפית שלא הייתה בהפועל הרבה זמן. הרעיון השני גם לא רע.

אבל רעיונות מחד ומציאות מצד שני, והנה הגיעו פציעות והרחקות וסדרת משחקים קשוחה שדחקה את הרעיונות האלה ל"מישמש" יצירתי: הופמסייטר ואליאס עברו לשחק בלמים (מה קשור בלמים, חבר'ה?), ליידנר בכלל פצוע וגרופר, שהוא מגן שמאלי טוב מאוד הגנתית, עבר לשחק מגן שמאל במערך שנועד להחביא אותו בהגנה ולאפשר לו לנצוץ התקפית (רעיון שהתאים לליידנר, אבל לא לגרופר). בעקבות כך, הפועל נתקעה ובמקום לבנות רעיון שלישי וחדש, ניסה קלינגר להתאים שחקנים לא מתאימים לרעיון.

במחזור ה-12 אני כבר מצפה לראות קבוצה עם רעיון מגובש: עם הרכב ברור, שיטה, ולא אוסף של אלתורים ולכן ניסיתי לעזור לקלינגר לצמצם את הדילמה ל-2 הרעיונות המרכזיים, בהתאמה למה שראינו מהסגל עד עכשיו.

הרעיון הראשון של 4-3-3 יכול לעבוד עם גרופר כמגן, שני בלמים שהם בלמים (כלומר כאלה ששיחקו בלמים גם לפני החודש האחרון), הופמייסטר כמספר 6, שלומי אזולאי בקצה המשולש האמצעי, רוסה באנקר בהרכב, דוידה כחלוץ והשאר כבר לשיקולו של ניר (אם הוא מתעקש לשמוע לעצתי, הייתי מרכיב שם את שלומי אזולאי החלוץ).

הרעיון השני הוא לחזור לשלושה בלמים עם גרופר כבלם שלישי מצד שמאל, ליידנר כמגן השמאלי התוקף ובשלישיית האמצע הייתי מוסיף את אליאס או אופק ביטון במקום שלומי אזולאי ויורד לשחק עם 2 שחקני התקפה כמו דוידה ורוסה. להרכב הזה יש יכולת להביא הרבה מאוד כוח אש מהאגפים, לשלוט במרכז השדה ולחפות על בעיית ההגנה של המגינים. אשרינו שיש לנו אופציה לשחק עם 2 רעיונות טובים.

אבל אני לחלוטין לא רוצה להמשיך לראות את האלתורים האלה שמובילים לטעויות, את הקשרים כבלמים, את המערכים שמביאים חצי רעיון מפה וחצי רעיון משם, אלתור אינו תכנית עבודה ורעיונות הופכים למציאות מוצלחת כאשר שומרים על העקרונות המחשבתיים מאחורי כל רעיון.

הפועל שרפה 4 משחקים קשים ולקחה נקודה אחת בגלל זה והעונה יכולה להפוך לסיוט, אם לא נחזור לנצח. בשביל נקודות, צריך לחזור לרעיונות. חוץ מזה, חברים, עוד מעט ינואר: לא הגיע הזמן שנדע מה הרעיון המרכזי לעונה כדי שאפשר יהיה לעשות מהלכים נכונים בהתאם לאותם רעיונות? טוב זה כבר מוגזם, זו בכל זאת הפועל.

הכותב הינו חבר פאנל בפודקאסט צבע אדום, פודקאסט אוהדי הפועל ת"א