הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

כרוניקה של כישלון: איך מכבי ת"א התרסקה?

הנורות שנדלקו בפלייאוף שעבר, השאננות בקיץ, הבעיות שצצו במחנה, הרכש שלא הצליח להיכנס לנעלי העוזבים ורשימת המועמדים שנגרסה. זו עונה שניה שהצהובים יורדים לשפל חדש בפתיחה. כך זה קרה

תומר לוי
תומר לוי  05.12.21 - 13:25

קשה להאמין, אבל רק לפני שנה וחצי מכבי ת"א סיימה עוד עונה מזהירה בדרך לאליפות שניה ברציפות בפער גדול מהדולקת אחריה. הדומיננטיות של הצהובים היה בלתי ניתנת לערעור ונדמה היה שהפער מהיריבות רק גדל. כמה חודשים חלפו והקבוצה רושמת את הפתיחה הגרועה ביותר שלה מאז ימי ג'ורדי קרויף זו עונה שניה ברציפות, המקום בפלייאוף העליון בספק ובטור הספיגות, זה שבימי ולדימיר איביץ' היה זז פעם בארבעה מחזורים, היא אחרונה בליגה. כן, גם נוף הגליל והפועל ירושלים עם חלקיק תקציב ספגו פחות.

אבל מכבי ת"א הגיעה לסיטואציה הזו בעיניים פקוחות. נורות האזהרה נדלקו כבר בפלייאוף של העונה שעברה, אז היא קרסה במאני טיים אחרי קאמבק אדיר למאבק האליפות מפיגור של שמונה נקודות. למרות איבוד האליפות, פטריק ואן לוון זכה לאמון ובמועדון ויתרו על האפשרות לצרף מאמן מנוסה יותר שיבנה את הקבוצה יחד עם ברק יצחקי, בעצמו מנהל מקצועי חסר ניסיון.

את הסדקים והבעיות אפשר היה לאבחן כבר במחנה האימונים, כך לטענת חלק מהשחקנים. המערך של ואן לוון (4-3-3) לא עבד, היתה חסרה גמישות וניהול המשחק של ההולנדי לא היה מספיק טוב. מכבי ת"א זכתה להגרלות נוחות יחסית באירופה לנוכח ההצלחה במפעלים בשנים האחרונות וזה הסתיר את הבעיות שצצו שוב ושוב והתפוצצו בליגה. שוב הקבוצה נקלעת לפיגור בגלל פתיחה חלשה ופתרון לא נראה היה לעין.

אלא שבניגוד לעונה שעברה, הפעם מכבי ת"א פגשה את המשבר עם סגל חלש בהרבה. המכירה של יונתן כהן והשחרור של דור פרץ השאירו אותה ללא שחקני הכרעה. פרץ סחב את הקבוצה על גבו בשלבים רבים ב-20/21 וכהן, כשלא היה פצוע, ניפק מספרים יפים. אליהם הצטרפו כמה שחקנים מנוסים שידעו להרים את המועדון ברגעים קשים. איתן טיבי ואיתי שכטר, למשל עזבו והשאירו חור על המגרש ובחדר ההלבשה.

מכבי ת"א צירפה לא מעט שחקנים בקיץ, אבל אף אחד מהם לא הצליח להשאיר חותם. ברנדלי קובאס התחיל טוב ונחלש. עדן שמיר, דן ביטון, אוסמה חלאילה ועידן נחמיאס לא עומדים בציפיות משחקני מכבי ת"א ורק גבי קניקובסקי מצליח לשדרג את הסגל, אבל זה לא מספיק. בשנה וחצי עזבו את הקבוצה דור מיכה, עומר אצילי, דור פרץ ויונתן כהן וזה יותר מדי, גם עבור מועדון חזק כמו מכבי ת"א. וזה בלי לדבר על הכושר הרע בו נמצאת שלישיית הזרים בהגנה.

וכשאל כל הבעיות המקצועיות מצטרפת העובדה שכבר חלפו מעל 40 ימים מאז הפיטורים של פטריק ואן לוון ועדיין לא מונה מאמן קבוע, די ברור למה המשבר המקצועי במועדון עמוק וחמור. יצחקי הוצנח לתפקיד, למרות שהוא לא מעוניין בו ורשימת המועמדים של נציג הבעלים ג'ק אנגלידיס  נגרסה אחרי לא מעט סירובים והוכנה רשימה חדשה.

צריך גם להגיד את האמת - מאמן זר שיגיע עכשיו יזדקק ללא מעט זמן כדי להכיר את השחקנים ולהתחבר לקבוצה, ואנחנו עוד מעט בינואר. הרי זה לא שלמכבי ת"א יש כבר מאמן והוא עובר על משחקים וצופה בקלטות השחקנים. הוא יגיע ללא ידע מוקדם, למנטליות שהוא לא מכיר ולשחקנים שאת השמות שלהם סביר להניח לא שמע מעולם. ככה מתנהל מועדון שהתיימר לספק סטנדרטים אחרים.