הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

מחיר השמרנות: הסיבה שקלינגר נפרד מהפועל

הטעויות של המאמן והאם רפואה שונה ממנו? טור דעה

יניב פרנקו
יניב פרנקו  20.12.21 - 11:07

בשורה התחתונה, ניר קלינגר שרד מגיפה עולמית, קשיים כלכליים, פתיחת עונה נוראית של ניסו אביטן ופתיחת עונה נוראית גם שלו. הוא שרד משבר מוראלי גדול אחרי גמר הגביע והחזיק במציאות של הכדורגל הישראלי כמעט נצח. אם נשים בצד מאמנים שהם לא בני משפחה, הוא היה הכי ותיק בליגה, שזה אומר משהו.

אני חושב שמרוב שרצה להצליח עם הפועל, הוא החליט על מדיניות אפס סיכונים. הנה אלטמן לא מוכן לחתום בתחילת חלון, נעבור לאופציות הבאות ונרוץ להחתים אחרים. הכנסנו הרבה צעירים להרכב וזה נכשל, השנה נלך על שחקנים מבוגרים יחסית.

לאדי גוטליב יש היסטוריה של פציעות? נלך עליו בכל מקרה, כי כשאדי בריא, הוא אריה. יש להפועל בעיה עם עמדת החלוץ? נלך על המניה הבטוחה שהיא לוסיו, דו ספרתי בנוהל. מובילים 0:1 בדרבי? נרד לאם כל הבונקרים.

במבחן התוצאה, הסיבוב הראשון של הפועל עם 17 נקודות הוא הסיבוב הראשון הטוב ביותר בעידן הניסנובים. 9,11,13 היו התוצאות של שלושת הסיבובים הקודמים, קלינגר החליט שהוא יביא נקודות, יברח מהתחתית, יגנוב סיבוב אחד או שתיים בגביע והקבוצה תיכנס לפורמה, תצבור ביטחון ומשם אפשר יהיה לטפס.

זו הנחה הגיונית, אבל שמרנית והטבע של הנחות עבודה שמרניות, היא שהן מנטרלות כמה דברים. ראשית, הם מנטרלות את האפ סייד, השמרנים לא מסוגלים להביא שחקנים כמו אוז'ובלט, לשחק כדורגל התקפי יחסית כמו בהפועל חיפה וסכנין, להמר על שחקני נוער או לנצח את מכבי, גם בעונה חלשה שלה.

והשמרנות היא בחירה במוכר. הפציעות של שלומי אזולאי ואדי גוטליב היו ברורות, הכושר הרע של לוסיו היה צפוי לפי העונה הקודמת (החוק שלי: לא לוקחים מאיזי שירצקי שחקן שהוא משחרר) והצעירים בסגל נמחקו לאט לאט.

והרעה החולה האחרונה של השמרנות, היא לפעמים מביאה אותך להיות תלוי מדי במזל, בהגרלות, ברצף משחקים 4 מ4- ברצף נגד הרביעייה המובילה בליגת העל, פלוס ההגרלה הכי קשה בגביע בשלב המוקדם (במפעל של אבקסיס), זה כבר יותר מדי.

ועכשיו הפנים לשמרן לא קטן מהצד השני, קובי רפואה. זה יהיה 4-3-3, אייזן יחזור לרוטציה, גרופר יתפוס להערכתי מקום קבוע, ליידנר יכול להיות משודרג לקשר שמאל, דוידה ימין, חלוץ זו בעיה, אבל אולי כבר בינואר יהיה רכש חדש. אולי יהמרו על הילדים מהנוער. עוד הימור לא מחייב: רז שלמה יחזור בינואר מהגלות אצל אייל סגל. מאוד אהבתי את קלינגר, את ההומור, הראיונות אחרי משחק, תקופות טובות של הצלחות והיו כאלו, אבל אני אוהב גם את רפואה, נקווה לטוב ושהפעם זה לא ייגמר מהר מדי.

הכותב הינו חבר פאנל בפודקאסט "צבע אדום", פודקאסט אוהדי הפועל ת"א