הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

המאבק המיותר של מכבי ת"א באיגוד השופטים

משהו ב'קלאס' נסדק, יש הבדל בין התנהלות כמועדון לבין קהל. טור אוהד צהוב

אילן בן חיים
אילן בן חיים  19.01.22 - 13:57

השבוע, לראשונה מזה כעשור, שוחק "משחק העונה" בליגת העל ללא מכבי תל אביב. זה מוזר להסתכל על הפרומואים ולא לראות זכר לצהוב-כחול של שער 11, או לשמוע את השדר צועק בשמו של אחד מכוכבי הקבוצה לאחר שער. אך נראה שאני לא היחיד שהיעדרותה של מכבי ממשחק העונה חרתה לו. גם בהנהלת מכבי לא הסכימו להשאיר את הבמה ריקה לחיפה וב"ש, והחליטו לעשות מעשה. כזה שלא זכור לי בתקופת גולדהאר. מכבי שלחה מכתב תלונה לאיגוד השופטים.

אני יכול לפצוח פה במניפסט מפורט על חולשת השופטים, היעדר מנגנוני הבקרה הפנימיים בארגון (להגיד "בדקנו" זה לא אומר שבדקתם. להרחבה, פנו לספר משפט מנהלי הקרוב לביתכם), או הלעומתיות בתגובת היושבים בראש האיגוד. אבל הם לא מעניינים אותי.  אני פה בשביל מכבי. והאמת, למרות שמחתם (המובנת) של רבים מחבריי ליציע, הרגשתי קצת מובך מחלופת המכתבים של שרון תמם עם ראשי האיגוד.

יש שיטענו שמכבי סוף סוף משתמשת בכוח שלה כדי לשנות את המצב, ושרק ככה אפשר להתנהל בג'ונגל הזה של הכדורגל הישראלי. הנה, הענק הרדום התעורר, ידפוק על השולחן, וכולם יעמדו דום. זו אולי מעשיה נחמדה שאנו, כאוהדים, רוצים להאמין בה, אבל המציאות קצת שונה. מסורתית, הכדורגל פה מנוהל על ידי הקבוצות הקטנות והן אלו שמחזיקות במוקדי הכוח בהסתדרות לכדורגל. התכוונתי לכתוב ההתאחדות, כמובן. זה בא לידי ביטוי בהסכמי השידור, הוויתור על אוהדי הכדורגל ביציעים (הרי גם ככה אין להן קהל) וזהות בעלי התפקידים לאורך השנים.

אז מה כן היה לנו כאן? ראשי איגוד השופטים דחו את טענותיה של מכבי, והגנו על השופטים שלהם מפני גל ההתקפות שהם חווים (בצדק, אגב) מכל עבר, כדרך להחניף לבייס שלהם. אבל מהם לא הייתי מצפה למשהו אחר, למרות מה שכתבתי עליהם ממש לאחרונה, אך האם ייתכן שמכבי סך הכל עשתה אותו הדבר? אם שואלים אותי – ואני אומר זאת בפליאה מסוימת – כן. היכולת המקצועית של הקבוצה העונה, הבנייה הרעה של הסגל מאבקי הכוח בהנהלה לא נעלמו מעיניהם של אוהדי הקבוצה. ואין דרך טובה יותר להסיט את האש מהם, מאשר בפתיחת חזית נפרדת מול הטרף הקל - השופטים.

משהו ב'קלאס', או "ההדר הביתרי" בירושלמית, שאפיין את המועדון בעשור האחרון נסדק, ולא לראשונה העונה. הרי בשנים בהן מכבי הצליחה התלונות לשיפוט התחילו ונגמרו באוהדים הזקנים שיושבים בשער 2. היו מקרים חריגים בהם איביץ' הביע את דעתו על שופט כזה או אחר, בעיקר אחרי משחקים מול קבוצות של יוסי אבוקסיס, אבל מעולם לא נשמעה התייחסות רשמית של המועדון. לא ככה.

המועדון הגדול והמעוטר בישראל צריך לשים לנגד עיניו מטרה אחרת מאשר רמת השיפוט בישראל, והיא בניית קבוצה שתאבק על החזרת האליפות כבר בעונה הבאה. כי אוהדים יהיו אוהדים, ותמיד ימצאו משהו להתלונן עליו אצל השופט. שחקנים יהיו שחקנים, כשבעלי הניסיון שבהם ידעו לשבת לשופט על האוזן במהלך המשחק כדי להשיג את השריקות שהם צריכים. ואיגודי עובדים יהיו איגודי עובדים, ויגנו על העובדים שלהם. אבל למכבי אין את הפריבילגיה להיגרר לקרב בוץ עם ארגון השופטים, כי כמאמר הפתגם, כשאתה מתווכח עם "טיפש", ודא שהוא אינו עושה אותו הדבר.

הכותב הינו אוהד מכבי ת"א