הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

"רק לאצילי, אולי, יש מקום בחיפה של 93/4"

צפו באלון מזרחי ב-5 באוויר: "אי אפשר להשוות אותם לקבוצה שלנו. הם כשלו באירופה בעוד אנחנו ניצחנו את פארמה. לא מייצרים היום מספיק שחקנים"

מערכת אתר ערוץ הספורט
מערכת אתר ערוץ הספורט  19.01.22 - 20:44

מכבי חיפה של העונה הנוכחית עוברת תקופה נפלאה. מקום ראשון, תצוגות גדולות, כדורגל נהדר, 10 ניצחונות רצופים וכישרון עצום בסגל מובילים את הירוקים לאחת התקופות הטובות שלהם בשני העשורים האחרונים.

בעקבות כך היכולת הנהדרת, החלו לצוץ השוואות לימים היסטוריים של האלופה. וכשמדברים על ימים גדולים, אי אפשר שלא להתייחס למכבי חיפה של עונת 1993/94 - זו שזכתה באליפות ללא הפסד כשמככבים בשורותיה ענקים של הכדורגל הישראלי כמו אייל ברקוביץ', ראובן עטר, אלון חזן ומספר זרים נפלאים.

מי שאייש את החודש של אותה הקבוצה הוא מלך שערי ליגת העל בכל הזמנים, אלון מזרחי. "האווירון" סיפר ל-"5 באוויר" על התקופה ההיא בירוק והתייחס להשוואה בינה לבין זו של היום.

"קודם כל, מכבי חיפה הקבוצה הטובה בליגה כיום. יש לה את השחקנים הכי טובים בליגה, בעיקר בקישור ובהתקפה. ההגנה בסדר, לא מהחזקות של מכבי חיפה, אבל היא מעל הליגה", אמר "האווירון" והמשיך, "היא הייתה יכולה לכבוש 3-4 שערים במחצית הראשונה מול ב"ש. יש לה שחקנים מאוד יצירתיים עם יכולת אישית בלתי רגילה שיכולים להכריע את המשחק בכל רגע נתון. אין פה שאלה שהיא הטובה בארץ, אבל אין מה להשוות בין מכבי חיפה הנוכחית לחיפה 94", הוסיף באופן חד משמעי.

"יש מספר פרמטרים שלפיהם אני משווה", אמר מזרחי, "אין מה להשוות בין הקבוצות ששיחקו מולנו בליגה לבין אלה שמכבי חיפה הנוכחית מתמודדת מולן - הליגה של אז הייתה טובה יותר".

חלוץ העבר המשיך: "הפרמטר השני הוא השחקנים ששיחקו בליגה - אז היו שחקנים טובים בכל הקבוצות. הפרמטר השלישי הוא העובדה שאנחנו לא הפסדנו בליגה, והם כבר הפסידו פעמיים. עברנו 39 משחקים ללא הפסד".

"הפרמטר הרביעי קשור לכך שמכבי חיפה נכשלה בזירה האירופית מול קבוצות לא טובות, בעוד אנחנו ניצחנו את פארמה בחוץ, שהיא הייתה קבוצה עוצמתית עם שחקנים כמו זולה, ברולין ועוד", אמר מזרחי.

ובכל זאת, כשנדרש מזרחי לסמן שחקנים ממכבי חיפה הנוכחית שיכולים היו להשתלב בזו של 93/94, הצליח לסמן את כוכבה הנוכחי של הירוקים: "אולי רק לעומר אצילי היה מקום בהרכב של חיפה 93/94. ובכל זאת, בכנף ימין היה את אלון חזן, מהטובים שהיו פה, ראובן עטר בצד שמאל, גם מהגדולים בהיסטוריה של ישראל. במרכז השדה היה סרגיי קנדאורוב, שאין מה להשוות בינו לבין עלי מוחמד. הוא ידע להבקיע, לבשל ולעשות הגנה. הוא נמכר לבנפיקה ליסבון ב-2.7 מיליון דולר. בכדורגל של היום זה שחקן ששווה 20 מיליון דולר".

שחקן העבר הסביר: "עזבו רגע את אייל ברקוביץ' שהיה השחקן הכי גדול בפער. מבחינת חלוצים היה אותי בהרכב, איבן גצקו על הספסל, שהוא היה אחד הזרים הטובים שהיו פה, ואת שי הולצמן - אחד הסקוררים הגדולים בהיסטוריה של ישראל".

לאחר מכן, התייחס מזרחי לקבוצות נוספות: "בתקופה ההיא היו כל כך הרבה שחקנים טובים בליגה. קחו לדוגמא את מכבי תל אביב: אבי נמני, איציק זוהר, ניר קלינגר, אלי דריקס, פולוקארוב, אובארוב, אמיר שליח - יש שחקנים כאלה במכבי תל אביב של היום?".

"האווירון" התייחס לרמת הכדורגל בישראל: "הליגה שלנו נחלשה בשנים האחרונות, הן באיכות המשחק והן באיכות השחקנים. אנחנו פשוט לא מייצרים שחקנים. אני מחפש חלוץ לנבחרת ישראל, בתקופה שלי היו 10 חלוצים, היום יש את ערן זהבי ואולי עוד אחד. קשרים שהיו אז? בניון, רביבו, נמני, זוהר, עטר. היום אין".

מזרחי המשיך והסביר את הפערים בין קבוצתו לאלו הנוכחיות: "ההבדל בינינו לקבוצות גדולות אחרות היה כי הוכחנו את עצמנו באירופה ברמות הגבוהות. ולראייה אלון חזן עבר לווטפורד, אייל ברקוביץ' לסאות'המפטון, אני לצרפת, קנדאורוב בבנפיקה ורביבו בספרד. אנחנו לא אומרים את הדברים האלה כדי לפאר את עצמנו, אלו עובדות".

לאחר מכן, "האווירון" הסביר מה לדעתו אפשר יהיה לעשות כדי לשפר את רמת הכדורגל בליגה: "בתקופה שלנו היו שלושה זרים, היום יש שישה. אם היו הולכים היום עם שלושה, היו מגיעים שלושה טובים במקום שישה בינוניים".

לסיום, התייחס מזרחי להבדל נוסף בין הליגה של אז לזו של היום: "פעם היו מאמנים טובים, באמת מאמנים גדולים. קשטן, שפיגל, שרף, שום, גרנט, באמת מאמנים מהשורה הראשונה. כשאתה משחק תחת שרביטם של המאמנים האלה, היית חייב בכל משחק לתת 200%, אחרת היית ביציע. היום אתה מסתכל בליגה ואתה רואה את ברק בכר ורוני לוי, אבל זה לא מספיק".