הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

מי הבוס? ההחלטה אם זהבי יחזור תגדיר מי יהיה בעל השליטה במכבי

בחזרת ערן זהבי לצהוב מגולמת דילמת השליטה: אם מיץ' יחליט להחזיר את הכוכב, הוא למעשה מחליט אסטרטגית להעביר את המושכות לידי הכוכב, שיקבע איך ומתי יפרוש. אם יגיע, הבעלים יבחר בצורה מודעת לוותר על המהפכה הזרה: שכן זה הופך את זהבי ויצחקי למנהלים בפועל של הצהובים. על דילמת "הריקוד האחרון" של זהבי, מהצד של השחקן ומהצד של המועדון. טור דעה

יניב פרנקו
יניב פרנקו  22.01.22 - 11:35

ערן זהבי כבר לא צריך לחשב חישובים של שחקן כדורגל מן המניין. הוא אייקון, מגה סטאר והאיש שכבר היום השיג המון. התשובה לשאלה איפה תהיה התחנה הבאה שלו אינה מגיעה משאלות טריוויאליות של ליגיונר בגילו, אבל ערן זהבי כן רוצה לדעתי האישית לבחור את התחנה הבאה תחת רעיון "הריקוד האחרון". זו צריכה להיות בחירה מדויקת, שתהפוך את סיום הקריירה למהלך אפי יוצא מגדר הרגיל ולכן השאלה במה ייבחר היא חשובה.

אני אגדיל ואומר, שלדעתי, ברמה כזו או אחרת, מהלך תקשורתי בדומה לסדרה ההיא בנטפליקס יושב לכוורת של זהבי טוב טוב בראש, מהלך שיסגור את הפלומבה סביב מותג העל הספורטיבי הישראלי הראשון.

על פניו לזהבי יכולת לשחק כדורגל עוד מספר עונות. לשחקן שהמספרים האישיים חשובים יש הבנה מותגית כי לפניו הזדמנות פז לרסק סופית לא רק את טבלאות השיאים שהציב, אלא להסיר ספק ביכולת לדמיין כי בעשורים הבאים יהיה מישהו שיאתגר אותם.

לכן כל בחירה שהוא ייעשה צריכה להבטיח את הברור מאליו, ששאלת הפרישה ומועד הפרישה יהיה תלוי בו ורק בו. בגלל זה חזרה לישראל לא יכולה להיות בחוזה קצר: אם זהבי חוזר לישראל, הרי שהוא לא ייעשה עוד סיבוב נוסף בחו"ל. המשפחה אם תחזור, כבר תהיה במקום אחר, ולכן חזרה לארץ אם כך מחויבת בכמה תנאים.

קודם כל, היא יכולה להיות אך ורק במכבי ת"א, שכן מורשת שלו לא תכיל רעיון של מדים אחרים. התנאי השני הוא שזהבי ורק זהבי ייקבע את מועד הפרישה והתנאי האחרון שתהיה פה קבוצה תחרותית כדי לאפשר לזהבי לסיים את הקריירה בפרק גדול מהחיים.

מה שזהבי יירצה לדעתי זה שמכבי ת"א בכדורגל תהיה מכבי ת"א בכדורסל. אלה מהלכים שדיוויד פדרמן בכדורסל אוהב לעשות: ללכת בגדול על רעיון שיווקי ספורטיבי ולרכז מאמץ כאן ועכשיו. יחד עם זאת, מכבי של גולדהאר היא ארגון של גולדהאר בהגדרה וברעיון של חזרת זהבי מגולמת דילמת השליטה. אם מיץ' יחזיר את זהבי, הוא למעשה מעביר את השליטה והמושכות לידיים שלו.

לכן, אני לא רואה את זהבי חוזר בחוזה קצר יחסית. אם מכבי רוצה, היא צריכה לתת חוזה ארוך טווח ואת השליטה במועד הפרישה, ולא רק במועד תליית הנעליים תגיע השליטה.

אתה לא מחזיר את זהבי ומנחית כל מאמן עליו. אתה לא מחזיר את זהבי ולא מתייעץ איתו בנוגע לסגל, אתה לא מחזיר את זהבי ואומר לו לוותר על מאמן הכושר שלו.

זה לא דבר פשוט כי זהבי לא בא בחינם, ולמעשה זו בחירה אסטרטגית לתת לזהבי שלוש שנים לדוגמא של חוזה. בהנחה שמכבי ת"א תיתן, הרי שכל בר דעת יכול להניח שזהבי פלוס מכבי פלוס הדירוג האירופאי שווה הרבה שערים, תארים וגם משחקים כמעט בטוחים במסגרות האירופאיות. אין לשום קבוצה אחרת בעולם יכולת לתת לריקוד האחרון כזה סיום.

קרי הבחירה פשוטה – אם מכבי מוכנה לתת חוזה איכותי וארוך ואת ההבנה שזהבי הוא השליט הבלתי מעורער של קרית שלום – תהיה עסקה.

מהעיניים של ברק יצחקי – חזרה של זהבי היא תעודת ביטוח. את מה שעשה לקרויף, זהבי יכול לעשות לברק יצחקי. החלוץ הוא ההבדל גם היום בסגל הנוכחי בין קבוצת מקום שלישי לאלופה, עד כדי כך. הוא שווה את התרומה של אצילי לחיפה במספרים ויותר מזה בכל היתר. לכן מבחינת יצחקי, זה עסק פשוט, מה גם שהשליטה לא נמצאת אצל יצחקי, אז הוא, לא אמור לוותר באמת.

אבל יצחקי צריך סיפור. מיטש גולדהאר הוא אחד שיודע לשקלל בין חלופות יבין את הסיכונים ולא רק את הרווח. חזרה של זהבי היא אמירה ארגונית, תפישה שמכבי לא יכולה בלעדיו, בחירה אסטרטגית במי שכרגע הוא מותג חזק אפילו יותר מהמועדון וכאמור ויתור על שליטה.

כדי להחזיר את זהבי, יצחקי צריך סיפור טוב, סיפור שכזה יכול להיות "חזרת המכביזם". זהבי כ'מלך המכבים' יוביל את מהפכת הצעירים האמיתית. חזרתו תאפשר לקיחת סיכונים עם הדור הצעיר, הכנסת 6-7 צעירים לרוטציה לצד זהבי, גיבוי מלא מהקהל ותשובה לאימפריה הירוקה.

למהלך כזה גם יתרון כלכלי, התסכול בקהל הצהוב גדול, קיץ נוסף תחת הסחבת הרגילה בעידן מיטש יכול להביא בעיה בגיוס המנויים. מכבי התמכרה לבלומפילד מלא, למכירת מזכרות, לבתים בקונפרנס ליג, וזהבי מביא איתו את כל זה, עד כמה ששחקן יכול להביא.

חזרתו יכולה להוביל לסגל שפוי יותר לצידו על הנייר. הוא אומנם ידרוש חוזה עתק, אבל בחישוב עלות כוללת של שכר השחקנים, זה אפילו יכול להיות חסכוני. אבל זה רק לפחות על הנייר, כי להבנתי, אם זהבי חוזר, הוא לא ירצה לשחק עם בית"ר בת ים מחוזקת, אלא ירצה קבוצה חזקה לצידו, כך שזה לא באמת חסכוני.

אז יש אינטרס ליצחקי ויש סיפור טוב. מה חסר? מהצד של זהבי, הפחד מ"הריקוד האחרון", ממה שקרה לישראלים מבוגרים שחזרו לליגה, מהרעיון שהוא לא יצליח לעמוד מול הסיטואציה התחרותית החדשה ומהעובדה שמכבי כמו מכבי, יכולה להנחית פה איביץ' חדש בכל רגע, שעלול במקומות מסוימים להיות גורם מעכב עבורו. אם זהבי רוצה שליטה, איביץ' כשם קוד, זה בדיוק ההפך משליטה.

מבחינת מכבי, מדובר בסיפור אחר לגמרי. יש פה עסקה, מורכבת, גם כלכלית, אבל בעיקר אסטרטגית: חזרה של זהבי היא בחירה מודעת בוויתור על המהפכה הזרה. זהבי ויצחקי עם גיבוי אדיר של הקהל ינהלו דה פקטו את המערכת, זו אמירה שמיטש לא יכול באמת בלעדיו, שהמערכת המסודרת היא בסופו של דבר שבויה של פרסונות: איביץ', קרויף, זהבי. זו אמירה מצד ההצובים שנגמרו הרעיונות, שמכבי חיפה בנתה איום אסטרטגי ועוד.

הסדרה "הריקוד האחרון" על שיקגו בולס של ג'ורדן חשפה את האמוציות במאבק שבין הנהלת ארגון ספורטיבי לכוכבים הגדולים. אני משוכנע שזהבי רוצה, את החבילה שלו, אבל רוצה, אני משוכנע שהתסריטאים שמלווים אותו והיועצים שמלווים אותו , מבינים את הפוטנציאל העצום. בשום מקום אחר הריקוד האחרון לא יכול להיות בידיים שלו, פה כן. על השולחן של מיטש בחירה אידיאולוגית, רק שזהבי כן למד ממקרה ממקרה ג'ורדן: אם הארגון רוצה את ההצלחה שזהבי יכול להביא, הוא יצטרך לוותר על השליטה.

הכותב הינו חבר פאנל בפודקאסט צבע אדום, פודקאסט אוהדי הפועל ת"א