הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

אין קוף על הגב: מכבי פשוט טובה יותר

הצהובים פריכים, הפועל השתפרה, אך זה לא הספיק. כך הדרבי הבא ייראה אחרת

יניב פרנקו
יניב פרנקו  13.02.22 - 16:35

פעם מזמן היה לי חבר שהיה מסביר שהסיכוי שלו לזכות בלוטו הוא 50%, או שכן או שלא. איכשהו, למרות שמילא מאות פעמים, מעולם לא זכה, כנראה שמשהו בחישוב שלו היה שגוי.

יש משהו דומה בלספור שנים ללא ניצחונות של הפועל בדרבי. קודם כל, זה כואב, תקשורתי ומניפולטיבי במידה מסוימת. זה משהו שהשנים מגבירות את התשוקה והציפייה, אבל מעשית אין לזה משמעות.

זה שלא ניצחנו 8 שנים לא מגביר את הסיכוי במשחק הקרוב, את הסיכוי צריך לשפוט בעיניים קרות וריקות מדמעות. מה הסיכוי לנצח קבוצה עם סגל יקר בהרבה? שמדורגת גבוה יותר בטבלה, שמגיעה במומנטום טוב יותר ושרוצה לנצח בדיוק כמונו? סיכוי נמוך.

במדעי הכדורגל יש תיאוריות. במשחק בית הסיכוי עולה, אם תוקפים לכיוון הנכון, אם עוברים את הדקות הראשונות, אם מגיעים לדקות האחרונות, כל מיני כאלה, אבל בפועל בסופו של דבר זו קבוצה מול קבוצה והם קבוצה עשירה בהרבה, עם סגל טוב בהרבה. הקוף על הגב, קיים, אבל וזה העניין עם קופים על הגב, כשאתה טוב, הקוף פחות מפריע.

יש עוד תיאוריה והיא שיש משוואה – זו מכבי פריכה יותר והפועל טובה יותר. עבר הרבה זמן אז זהו, הפעם זה יקרה, יש לזה הגיון כי אבל מוגבל, בסופו של דבר מנצח במירוץ הרץ הכי מהיר ולא זה ששיפר את השיא האישי שלו בקצת. באולימפיאדה נשברים שיאים ישראליים, זה לא מתורגם למדליות.

כל ההקדמה הזו נועדה להגיד שאתמול הקבוצה היותר טובה ניצחה. נכון, היינו במשחק, נכון היו הזדמנויות ונכון שהופגן מלא אופי, אבל הם קבוצה יותר טובה ועמוקה והם העלו שחקנים מעולים מהספסל בזמן שאצלנו עלו שחקנים שאצלם לא נכנסים לסגל, זו האמת ואלה העובדות.

בדרבי הפסדנו משחק שבמקרה הטוב היינו יכולים לסיים בתיקו ותיקו כבר סיימנו איתם השנה ולפני שנתיים וגם לפני. אין קוף תיקו על הגב, עשינו תיקו בבונקר ועשינו תיקו במשחק יותר מאוזן ואתמול כמעט עשינו תיקו עם מחמאות, שזו מדרגה שעוד לא פגשנו, אבל בסוף זה תיקו.

בסוף ההגנה נתנה להם ביד ניצחון והגנה לא טובה יש לנו מתחילת שנה, גם את זה צריך להגיד. כדי לנצח קבוצה עדיפה במשחק שחשוב לה, צריך לעשות שני דברים:

הנקודה הראשונה: לתכנן הרבה יותר ולדאוג שהקבוצה תיבנה באופן שימקסם את מסגרת התקציב שלה. כלומר, זה לא משנה כמה כסף יש ליריבה (ויש לה ברוך השם), אלא האם הפועל הגיעה לעונה ולמשחק הזה כשהיא עושה ניצול מקסימלי בתקציב שלה.

אני חושב שלא. אני חושב שאפשר יותר, בחירת זרים טובה יותר וגם בחירה בסוסים המנצחים, שהם השחקנים הישראליים שבהם משקיעים יותר. כן, יש שיפור ביחס לעונות קודמות, אבל יש שחקנים טובים יותר בליגה, שהביאו קבוצות עם תקציב דומה.

הנקודה השנייה היא האם הפועל מסוגלת דרך טקטיקה להחביא חולשות אצלה ולהעצים אצל היריבה. במקרה הזה, הדרבי שהיה משחק נהדר לצופים היה כישלון טקטי של שתי הקבוצות. ההגנות היו חלשות וסיפקו המון טעויות והפועל לא הצליחה באף מערך להחביא חולשות ויש לנו כאלה לא מעט, בדגש על מרכז השדה וההגנה שהייתה מתחילת העונה נקודות חולשה ואתמול אף יותר.

נכון שאדי גוטליב סיפק משחקים מעולים, אך בדרבי כשל ונכון ששטקוס שהיה פנומנלי בדרבי הקודם, אבל הפעם הוא סיפק משחק בינוני. זה קורה, זה יקרה, אבל אי אפשר לנצח קבוצה עדיפה.

ולכן על השאלה מתי ננצח דרבי יש תשובה טובה יותר מ"פספסנו הזדמנות מול מכבי בינונית" והיא "כשנהיה קבוצה טובה יותר ומאומנת יותר". זה לא יבטיח נצחון, אבל זה ישפר את הסיכוי. גם פה, יש מגמת שיפור אצל הניסנובים, יש כיוון נכון של מחלקת הנוער ושילוב הצעירים ויש מועדון שלמרות כל מה שאמרו עליו, מתעקש להראות סימני חיים: 20,000 איש במשחק ליגה זו עוצמה, המשחק כפי שהתפתח הראה אופי והכאב העצום בחזה הוא הוכחה שכולנו ראינו שאפשר היה לצאת יותר מהמשחק הזה.

אז מתי ננצח דרבי? כשנהיה טובים יותר. מתי נהיה טובים יותר? זה צריך להיות היעד למחר בבוקר.

הכותב הינו חבר פאנל בפודקאסט צבע אדום, פודקאסט אוהדי הפועל ת"א