הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

לכבוש את ההר: מה מיוחד באוסקר גלוך?

הקשר הצעיר (חגג החודש 18) אמנם נזרק ישר להר הגעש מול מכבי חיפה בלומפילד, אבל נראה שהוא יכול לספק פתרונות למכבי ת"א. קריאת המצבים, הכניסה לרחבה וכדורי העומק החכמים. צפו בניתוח

אבירן גרין
אבירן גרין  11.04.22 - 16:10

צילום התמונה שבראש הידיעה: האתר הרשמי של מכבי ת"א

את הטור הזה נפתח עם משפט שעד לפני שבועיים רבים לא העזו להגיד - כנראה שמכבי תל אביב לא תזכה באליפות 2021/22. פער של 13, עשר או אפילו שבע נקודות מהפסגה בשלב כזה קשה מאוד למחוק ובהתבסס על הפורמט שהושק לו אי שם לפני תשע שנים, מדובר במשימה שאף קבוצה לא עמדה בה. לצהובים נותרו יעדים בודדים לעונה, ביניהם כמובן זכייה שנייה ברציפות בגביע המדינה, אולי לעקוף את הפועל באר שבע בטבלה ולספק עוד כמה תצוגות שיתנו תקווה להמשך, עם או בלי מלאדן קרסטאיץ'.

ובהנחה שהסרבי אכן יפרד ממכבי ת"א בתום העונה, את הקדנציה הקצרה שלו יהיה ניתן לסכם בתור הצלחה יחסית. קרסטאיץ' לקח קבוצה מרוסקת והפיח בה תקווה עם הרבה אומץ, שינוי מערכים, עמדות וצמד בלקני אחד שהפך לפרקים לאימת הגנות הליגה, אבל גם זה עלול שלא להספיק כדי למנוע את המיקום הנמוך ביותר של הצהובים מזה עשור. בין כל זה, יכול מאוד להיות שהחל מהערב (20:30) הזה הוא ייזכר בזכות טייטל נוסף - האיש שנתן את הצ'אנס האמיתי לאוסקר גלוך.

מחלקת הנוער של מכבי ת"א ייצאה לא מעט שחקנים בולטים לליגת העל וגם לקבוצות באירופה וסביר להניח שגם גלוך יהיה חלק מהרשימה. בשנה וחצי האחרונות, הקשר הצעיר סומן כמי שצריך לקבל את ההזדמנות בקבוצה הבוגרת והתצוגות שסיפק בליגת העל לנוער העונה חיזקו את הקייס. כי הדעה הרווחת היא שאם יש שחקן מספיק טוב, אפשר וצריך לזרוק אותו למים העמוקים כבר מגיל צעיר ואם בקבוצות הגדולות באירופה עושים את זה, אז למה בישראל לא? אם לשפוט לפי הדיווחים לפיהם גלוך צפוי לפתוח בהרכב מול מכבי חיפה, נראה שאין סיבה.

רבות דובר על סוגיית גלוך והאם מדובר בטריק שיווקי או צ'אנס אמיתי, אבל בסופו של דבר אי אפשר להתעלם מהיכולת והמספרים שלו. 14 שערים יש לו העונה בליגת העל לנוער בתוספת של 11 בישולים - מעורבות של 25 שערים מתוך ה-59 שכבשו הצהובים. כמה זה מיוחד? גלוך כבש או בישל בליגה כל 85.2 דקות והיה מעורב ב-42 אחוזים מסך השערים של מכבי ת"א, שמוליכה את הטבלה. למעשה, מתוך 25 המשחקים בהם שותף ב-13 הוא כבש או בישל כולל שלושה בישולים מול ראשון לציון וצמד ושלושה בישולים ב-0:6 הזכור מול מכבי חיפה לפני כשלושה שבועות.

גלוך הוא שחקן התקפה מגוון מאוד. יש לו ראיית משחק יוצאת דופן לשחקן בגילו, דריבל מצוין עם הכדור קרוב לרגל וגם יודע לנוע ללא הכדור ולתזמן את הכניסות שלו לרחבה על מנת להגיע למצב בעיטה אופטימלי. הוא מביט כל הזמן על הנעשה במגרש, אומד את המיקום של חבריו לקבוצה, המרחק מהיריבים ואזורים פנויים אליהם יכול לנוע כדי לקבל את הכדור, לאיים על השער או לייצר הזדמנות לאחד מחבריו.

בווידאו הראשון שלנו, אוסקר גלוך מזהה את השמירה הלקויה של אחד מקשרי נס ציונה, כדי להיכנס לרחבה באין מפריע, להסתנן בין המגן השמאלי לבלם ולסיים מקרוב. אפשר לשים לב לשינוי בקצב הריצה והתזמן המדויק לרגע בו דרוש להאיץ כדי להרוויח את הכדור באזור המסוכן.

ראינו שגלוך יודע לתזמן את הכניסות לרחבה וכשמוסיפים לזה שליטה בגוף ובמרחב, בטח בגילאי נוער, קשה מאוד להתמודד מולו. בווידאו הזה מול נתניה, הקשר מזהה את היציאה של שחקן ההגנה לבר לין שמקבל את הכדור, מאיץ ברגע לשטח הפנוי ברחבה שנוצר, ומשנה את הכיוון התנועה בהינד עפעף כדי לסדר לעצמו מצב בעיטה נוח ו...גול.

מעלה נוספת של גלוך היא היכולת לשלוח כדורים לעומק, ולעשות זאת בנגיעה אחת. במהלך הזה, מהמשחק הראשון מול מכבי חיפה, הקשר (מפציע מתחתית המסך) נכנס לשטח הפנוי מול קו ההגנה, נותן מבט אחורה כדי לוודא את המרחק שלו מקשר הירוקים, מזהה את היציאה של הבלם לעברו, שמפנה את יקיר זילברמן, ושולח לו כדור בנגיעה שמוביל לשער.

גם בנבחרת הנוער, כמובן, גלוך הצליח להביא את היכולות שלו לידי ביטוי והיה חלק חשוב מההעפלה שלה ליורו. במהלך שנלקח מהמשחק הזה מול מולדובה, הוא לא כובש או מבשל, אבל פעולה קטנה שלו עושה את ההבדל בדרך לגול. גלוך מתמקם שוב בין הקווים ומקבל כדור באגף. הפעולה ההגיונית הייתה לשלוח מיד את הכדור לאגף השמאלי בו מחכה אריאל לוגסי, אבל הקשר קודם כל מבצע הטעיה כדי להוציא את המגן משיווי משקל, מושך גם את הקשר ורק אז שולח את הכדור לאגף מה שמסדר ללוגסי שטח לבצע את הדריבל בדרך לשער של תאי עבד.

עם כל הכבוד ליכולות של גלוך בנוער, כדורגל בוגרים הוא סיפור אחר לגמרי ועד כה העונה הוא קיבל שתי הזדמנויות בקבוצה הבוגרת של מכבי ת"א. הראשונה, במאבקי המיקום של גביע הטוטו מול הפועל ירושלים, לא הייתה יוצאת דופן וניכר שהוא מתקשה לעמוד בקצב, אבל ככל שהעונה התקדמה, הביטחון גדל וקרסטאיץ' הגיע, מספר 10 בצהוב הפך למספר 37 במשחק הגומלין של גביע המדינה מול מכבי קביליו יפו. הקשר עלה מהספסל כבר אחרי שה-0:4 הושג והסיפור נגמר, מה שעזר לו להתבלט ולהראות מה הוא יודע.

באותו המשחק מול יפו, עלה גלוך מהספסל בדקה ה-65 ובדקות ששהה על כר הדשא שלח 18 מסירות הכי הרבה במכבי ת"א אחרי מאור קנדיל (24) ואבי ריקן (23). בין לבין הוא הציג את יכולת הדריבל שלו על שטח קטן:

וגם שתי מסירות אומן לטל בן חיים. אחת בין ארבעה שחקני הגנה יפואים שהובילה לכדור ברשת, אבל השער נפסל בטענת נבדל:

אם יפתח מול מכבי חיפה אין ספק שזה יהיה האתגר הגדול ביותר של גלוך בקריירה הקצרה שלו. לא בטוח בכלל שמול הקישור האימתני של האלופה המכהנת (ואולי גם הנכנסת) הניצוץ של הקשר הצעיר יספיק ומי שמצפה לשער או בישול גדולים עלול להתבדות, אבל יכול מאוד להיות שעוד נחזור למשחק הזה בבלומפילד בתור כזה שהיה תחילת דרכו של סיפור גדול בכדורגל הישראלי.