הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

לא מוסיף כבוד: סאגת המאמן במכבי תל אביב

בין אם ההחלטה להמשיך איתו או למנות את ולדימיר איביץ', במקצוע לא יציב כמו הכדורגל, למלאדן קרסטאיץ' מגיע לדעת מה עתידו. ההתנהלות של הצהובים בשנה האחרונה לא תואמת את הסטנדרטים אליהם התרגלנו מצד המועדון, פוגעת באיש על הקווים ופוגעת בקבוצה עצמה. דעה

אבי אטיאס
אבי אטיאס  20.04.22 - 13:41

המחזה שנגלה לפנינו במסיבת העיתונאים של מכבי תל אביב ביום חמישי האחרון לקראת המשחק נגד הפועל באר שבע בליגה לא היה מראה שאנחנו רגילים לראות. צריך להגיד את זה בכנות, הרוב המוחלט של מסיבות העיתונאים לפני משחקים בליגת העל הן עבשות, משמימות, מלאות בקלישאות ולא מחדשות שום הדבר. אבל באותה מסיבת עיתונאים של מכבי תל אביב, קיבלנו רגע נדיר של כנות שאי אפשר היה להישאר אדישים אליו.

מלאדן קרסטאיץ', אולי בגלל תסכול, אולי בגלל אכזבה, אולי בגלל שהוא פשוט יכול להרשות לעצמו ואולי בגלל שילוב של כל הגורמים הנ"ל גם יחד, אמר את אשר על ליבו. היה נראה שהוא פשוט חיכה לשאלה הקטנה שתצית את האש הפנימית שבו. "דיברו איתך כבר על העונה הבאה?" שאלה שהוא נשאר בעבר ושמר על קור רוח. הפעם, הוא לא יכול היה להתאפק יותר. המאמן הסרבי רוצה שידברו איתו על עתידו. האמת? הוא צודק לחלוטין.

לפני כחודשיים, כתבתי כאן שמכבי ת"א צריכה להחתים כבר אז את קרסטאיץ' על חוזה חדש. מאז, הצהובים שיחקו 9 משחקים, ניצחו 4, סיימו 4 בתיקו (תיקו אחד היה נגד איינדהובן, תוצאה מרשימה בפני עצמה), ורשמו הפסד ביום ראשון האחרון בטרנר, הפסד שיותר בגלל הדרך שלו, נראה וחתם את הסיכויים שהיו, אם היו, שהסרבי יישאר בתפקיד, זאת לפחות על פי הדיווחים בנושא.

האם קרסטאיץ' בכל זאת הוכיח שהוא ראוי לאמן את מכבי ת"א? אני עדיין עומד מאחוריי הסברה שמדובר באיש מקצוע רציני יכול להרים קבוצה טובה במכבי, אבל יותר מאשר תהייה על עתידו, אני תוהה על ההתנהלות של המועדון, שהפך בעשור האחרון לסמל של ניהול נכון.

תחילה, אני פחות "נבהל" מנושא התוצאות של הצהובים בפלייאוף העליון. המשחק נגד מכבי חיפה למשל, היה מהטובים שלהם העונה במשך 70 דקות. הם היו עדיפים בבירור על פי האלופה שבדרך, ועם קצת יותר ריכוז היו גומרים את המשחק עוד קודם. השילוב של אוסקר גלוך היה משב רוח מרענן, והנה נראה היה שמכבי ת"א הגיעה מוכנה וחדה. נכון, החילופים פגעו בקבוצה, אך בסופו של דבר זה הוכרע על שער בבעיטה חופשית בתוספת הזמן. האם זה מבטל את כל מה שקרסטאיץ' עשה בהכנה למשחק? כמובן שלא. זה היה משחק שצריך היה לחזק את מעמדו יותר מאשר לפגוע בו.

המשחק נגד באר שבע, ואת זה צריך להגיד בכנות, היה כרטיס ביקור רע מאוד לקרסטאיץ'. אני לא מאמין במילה סבוטאז' ברמות האלו, מדובר במקצוענים שרוצים להצליח במה שהם עושים, אבל זה פשוט נראה רע. מערך לא ברור, הרכב כמעט הזוי, חילופים שלא תאמו את מה שראינו שמתרחש על המגרש. ביחד עם המילם הקשות שלו במסיבת העיתונאים לפני כן, ואחרי שביקר את שחקניו אחרי המשחק, זה נראה רע, רע מאוד.

וכאן, כאן מגיעה התהייה שלי על ההתנהלות של מכבי תל אביב בשנה החולפת. אף אחד לא היה מקבל בסלחנות כזאת מועדון בליגת העל שמתנהל באמצע העונה כמעט חודשיים ללא מאמן קבוע, וגם ההתנהלות כעת לא מתאימה לסטנדרטים שמכבי תל אביב הרגילה אותנו אליהם.

לקרסטאיץ', כמו כל איש מקצוע ובטח במקצוע לא יציב כמו הכדורגל, מגיע לדעת מה טומן בחובו העתיד. אם הצהובים השתכנעו שהוא צריך להיות המאמן, יתכבדו ויודיעו על כך. אם הם החליטו שלא, כבדו אותו, והודיעו מראש שהוא עוזב. אין בכך בושה ומדובר במהלך נהוג בכל העולם. אתם מוזמנים לשאול את ערן זהבי ומאמנו באיינדהובן, רוג'ר שמידט.

אפשר היה להניח שבמשך חודשיים בהם מכבי חיפשה מאמן, היא בחנה לאורך ולרוחב את הפרופילים של אנשי המקצוע אותם היא ראיינה לתפקיד. אפשר היה לצפות שהיא ידעה איזה טיפוס היא מביאה למועדון. אם זה המצב, ההתנהלות מולו בחודש האחרון לא ברורה. מכבי ת"א לא חייבת להודיע לאף אחד קודם על התכניות שלה לעתיד, אבל היא כן חייבת את זה למאמן שלה. גם ברמה האנושית, וגם ברמה המקצועית. אנחנו בוודאי לא יודעים כל מה שקורה מאחוריי הקלעים, אבל על פי התגובות של המאמן, אפשר לשער בבטחה, שמשהו לא מתנהל כשורה.

מכבי תל אביב עוד יכולה לסיים את העונה הזאת עם תואר וגביע, אבל בדיוק כמו בעונה שעברה עם פטריק ואן לוון, זה לא באמת ימתיק את טעם הכישלון, או ישכיח את הדאגות לקראת העונה הקרובה. יותר מהאיש על הקווים, יהיה זה קרסטאיץ' או איביץ', אפשר וראוי לצפות מהצהובים להתנהלות אחרת. גם ברמה המקצועית וברמת קבלת ההחלטות, וגם ברמה האנושית.