הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

זו האליפות שלו: בכר נכנס לרשימת הגדולים

השחקנים הוציאו לפועל, מאמן חיפה שמר על קור רוח בקשיים. על הכוח שבקווים והאתגרים הבאים שצפויים לירוקים

אבישי סלע
אבישי סלע  22.05.22 - 13:51

בדרך כלל, נהוג לייחס זכייה באליפות לשחקנים. וזה גם הגיוני; אחרי הכל, הם אלה שעולים שבוע אחרי שבוע על הדשא, הם אלה שמביאים את הניצחונות, הם המוציאים לפועל. גם באליפות הנוכחית של מכבי חיפה, הפרטים הם חזקים ונוצצים - אצילי בראשם, אבל גם שרי, חזיזה, אבו פאני, עלי מוחמד, פלאניץ' או שון גולדברג. אבל עם כל הכבוד לכולם, דמות אחת עומדת במרכז העונה הזו של הירוקים - והיא עומדת על הקווים.

כי על האיכות של מכבי חיפה אין חולק, אבל בעונה הזו היה לה רק מה להפסיד. התואר היה בידיים שלה, והיא נחשבה מתחילת הדרך לפייבוריטית לעשות את זה שוב. לצד היתרון, מדובר גם בלחץ אדיר - הדבר היחיד שיותר קשה מלזכות באליפות, זה לשמור עליה - ולייצר רצף, כמו הקבוצות שבאו לפניה בתור: שתי השושלות של מכבי ת"א, או האליפויות שבכר לקח בהפועל באר שבע. כדי לשים את עצמה בדיון ההיסטורי, היא הייתה צריכה לממש את הציפיות שהיו ממנה - והצליחה לעשות את זה, כמעט בלי להחליק.

כן, היו פנצ'רים בדרך - לצד שיאים גדולים ותקופות שבהן חיפה דרסה כל מה שזז, היו גם ניצחונות פחות מרשימים ואפילו מעידות כמו הפקשושים מול הפועל ירושלים או נוף הגליל, בטח התבוסה למכבי נתניה. אבל במעוף הציפור, מכבי חיפה עומדת על קו הסיום כשהיא ראשונה בפער - עם ההתקפה הכי טובה, ההגנה הכי חזקה ופלייאוף שאליו היא נכנסה במצב צמוד, אבל יוצאת ממנו כאלופה ברורה וחד משמעית, שלושה סיבובים עד הגונג.

וכאן, נכנס לתמונה ברק בכר, שכמו הירוקים - גם הוא הגדיל את הפער מהיריבים שלו, הנוכחיים וההיסטוריים. בכר קיבע את מעמדו בעונה הזו כמאמן הטוב ביותר בכדורגל הישראלי נכון לעכשיו, ואולי אפילו ככזה שמסוגל לתת פייט למאמנים גדולים מן העבר - דוביד שוייצר ז"ל, שלמה שרף או דרור קשטן יבדל"א. במספרים הוא כבר שם - בגיל 42 יש לו כבר חמש אליפויות, כשלקשטן ולשוייצר בקריירה של עשרות שנים ואינספור קבוצות יש בסך הכל שש.

ובסופו של דבר, הוא זה שהיה שם כשחיפה נתקלה במשברים, ונשאר קר רוח גם כשהסביבה לא הייתה כזו. הוא הצליח להעביר את התקופות הקשות, ולהוביל אותה לפלייאוף חזק ודומיננטי. להביא אותה במקסימום יכולת לרגע האמת. הוא הצליח להוציא מעומר אצילי את העונה הגדולה בקריירה שלו, מדולב חזיזה יכולות שלא היו לו, מצ'ארון שרי - המוכשר מאוד - יכולות של סופרסטאר במונחים ישראליים. בסופו של דבר, עם כל הכבוד לכולם, הוא הרכש החשוב ביותר של מכבי חיפה בשנתיים האחרונות. והוא גם הנכס שעליו היא תצטרך לשמור הלאה.

למכבי חיפה יש לא מעט אתגרים באשר להמשך; ההזדמנות שנוצרה לה מנפילת הרוסיות נותנת לה צ'אנס לעשות משהו גדול באירופה, וגם היריבות שלה בארץ עומדות להתחזק - מכבי ת"א לא יכולה להרשות לעצמה שנתיים כמו האחרונות, וגם באר שבע מבינה שהיא רחוקה כמה החלטות טובות מלהיות יריבה הרבה יותר חזקה. אבל כל עוד בכר שם, היא יכולה להיות יותר רגועה. כי בסופו של דבר, הליגה עדיין לא מצאה את "הנוגדן", או "החיסון", לכוח שבכר מעניק לה על הקווים.

זו האליפות שלו.