הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

הריקוד האחרון: מה שגורם לזהבי להתמהמה

כמו ג'ורדן בסדרה האייקונית, כך גם הגרסה הישראלית לסופרסטארים האמריקאיים. גולדהאר הגיש הצעה גדולה, אבל מס' 7 יחזור בגיל 35 להתפלש בביצה המקומית ולסכן חלק מהמורשת רק כדי ללכת על הסיום הכי גדול שיש. איך המשא ומתן ייגמר? טור דעה

יניב פרנקו
יניב פרנקו  25.06.22 - 18:27

תגיות: ערן זהבי

כשאני מחויב למשהו, אני מחויב עד הסוף. את ההקבלה בין ערן זהבי ל"ריקוד האחרון" של מייקל ג'ורדן אני סוחב כבר תקופה. חלקה, כסדרת ציוצים סאטירית בטוויטר וחלקה כמטאפורה ברורה, אותה אני מתרגם לעצמי. אי אפשר לדעת במה יבחר זהבי, יש פה שיקולים רבים וגם הרבה כבוד: הוא יכול לבחור במכבי, בברזיל או פשוט לחכות להצעה אחרת. יש לו את היכולת לסרב לחוזים גדולים ופמליה מספיק גדולה מאחוריו.

אבל אם אני צריך לחזור ל"ריקוד האחרון", הרי שזהבי סיים כרגע את תקופת הבייסבול שלו וכמו שאמרתי, כשאני מחויב אז אני מחויב וראיתי לאחרונה את הסדרה ההיא שוב. בתקופת הבייסבול נפל לי אסימון: ג'ורדן הלך להגשים חלום וכל זה, סופר רומנטי וחלק מנראטיב מרשים, האיש שהלך אחרי החלומות והכל, אבל שיקגו שמרה לו את התנאים והמשיכה לשלם לו את השכר. גם כשהפסיק לשחק עבורה כדורסל, גם כשפירק את השושלת הראשונה, היא המשיכה לשלם לו את השכר.

בנראטיב ה'ריקוד האחרון' שיקגו עשתה שני מהלכים סותרים: הראשון, עשתה הכל כדי לשמור את הכוכב שלה אצלה, זו דוגמת הבייסבול. השני הוא שהודיעה שבסוף העונה השלישית, עונת ה'ריקוד האחרון' היא מפרקת את השושלת הכי גדולה בתולדות הספורט העולמי, שולחת את האייקונים הכי גדולים וממשיכה קדימה.

זהבי שמר את החלק האחרון של הקריירה למכבי, לא כהבטחה, אלא כמסע טיזרי ארוך ורב בשנים. הקריירה של זהבי כבר שנים מנוהלת, אין מחווה שלא מהונדסת, הבחירות נשקלות בכובד ראש ויש צוות יועצים חכם שמנווט. זה לא כוכב ישראלי גנרי פה, זו הגרסה שלנו לסופרסטארים האמריקאיים, שיודעים לבנות סיפור נראטיבי חזק, מעולם לא ראינו בספורט הישראלי תופעה שכזו.

מיץ' גולדהאר עשה את מה שעושה בעלים של קבוצה, שרוצה תארים ושקט מהקהל: נתן הצעה טובה מאוד, הכי טובה שאפשר לתת במונחי הכדורגל הישראלי. דרך אגב, לא ראיתי את ההצעה, אבל ככה כותבים, אחרי הכל בסיפור הזה יש יותר מגוף נראטיבי אחד שעובד פה.

בכל מקרה מיץ' הגיש הצעה, לזהבי יש לאן לחזור, מכבי מוכשרת מספיק כדי לתת לו גב, הדירוג האירופאי טוב מאוד, חזרה לישראל לשנתיים, אולי שלוש, יכולה בהחלט להיות פרק סיום איכותי בקריירה יוצאת דופן, אבל גולדהאר עושה פה את הטעות של ג'רי קראוס. בפרק הסיום של הסדרה ג'ורדן כבר מדבר על ההחמצה שלא נתנו לקבוצה ההיא אפשרות לעשות את האליפות השביעית, בתוך תוכו אולי גם בוערת השאלה על האליפות השמינית. שיקגו פירקה שושלת, ג'ורדן ופיל ג'קסון תמיד ישאלו מה היה קורה אם הארגון היה עושה הכל, אבל הכל כדי לתת לג'ורדן, המזדקן, אבל עדיין ג'ורדן, את הסיכוי לעשות את זה ולא הולכת לפירוק מרצון.

נחזור לזהבי. האם מכבי עושים הכל אבל הכל כדי להפוך את השנים הקרובות לבלתי נשכחות, האם מכבי מוכנים לתת הבטחה שכל המשאבים שהם מסוגלים להעמיד יוקדשו לפרק סיום יוצא דופן? לעונות בלתי נשכחות? לסיום קריירה אפי של ממש? יש שיגידו שכן, הרי מכבי מתכננת מסע רכש גדול ואיביץ' וכל זה.

יש שיגידו שלא באמת, למכבי יש חלוצים מאוד טובים, יבוא זהבי, יתכבד להיות חלק מהרוטציה, חלק בכיר כמובן, אבל חלק. יש מאמן קשוח שהנראטיב שלו הוא "אצלי שמות לא משחקים" ויש סגל עם הרבה "בעיות". זהבי רוצה את דסה, ניר ביטון, יונתן כהן, דור פרץ ואת כל החבורה מאחוריו. הוא ירצה זרים בסכומים יוצאי דופן, עוצמה עצומה שתהיה פה, כדי לכתוב פרק סיום אפי, מיץ' מוכן לזה חלקית, כי יש גם עידו שחר וגיא מזרחי. יש נוער שצריך לקדם, אוסקר כן או לא ובכלל למה לשחרר את פריצה? תבוא ערן, איתך נהיה חזקים יותר ואחרי הכל מה רע בעונה של שלב בתים, גביע וסגנות? יש דברים גרועים יותר.

מכבי רוצה את האליפות חזרה, היא תהיה המועמדת מספר אחת לאליפות גם בלי זהבי. זהבי רוצה הרבה יותר, עונה או שתיים עוצרות נשימה, שבירת כל השיאים בארץ ובאירופה, שיאים אישיים וקבוצתיים והכל כשהוא במרכז.  בשביל זה שווה לו לחזור לי"א, לדרבי, למוצ"ש בקרית שמונה, לפרשנים הישראליים, למריבות הסושיאל, בשביל זה שווה לו להגיע לטרנר או לסמי עופר בגיל 35 כשהוא כבר לא ערן של גיל 30.

זהבי מוכן לסכן חלק מהמורשת כדי ללכת על הסיום הכי גדול שיש. גולדהאר חושב כמו ארגון לטווח ארוך, זהבי כמו ספורטאי בסוף קריירה. בסופו של דבר שיקגו עשתה לג'ורדן טובה, היא שלחה אותו לסיים את הקריירה כווינר האולטימטיבי, היא איפשרה להפוך את קראוס לנבל, היא איפשרה לנראטיב המושלם שיצר הריקוד האחרון להתרחש, האם מכבי תיתן לזהבי את פרק הסיום שהוא כל כך רוצה, או ששני הצדדים ימצאו את הסולם שהם מחפשים ויילכו לדרך נפרדת? בטח נדע את זה ביום ראשון, או שני, גג שלישי, עד רביעי בטוח, אולי בשבוע הבא, נראה.

 הכותב הינו חבר פאנל בפודקאסט "צבע אדום", פודקאסט אוהדי הפועל ת"א