הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

בא להרים: מה פייר קורנו יכול להביא למכבי חיפה?

כשל בצרפת וצמח מחדש בליגות הנמוכות בספרד. פייר קורנו בדרך לחזק את צד שמאל של הגנת מכבי חיפה, אך הכוח המרכזי ביותר שיוסיף לה הוא בצד ההתקפי. היכרות עם המגן החדש

אבירן גרין ודניאל מקדאואל  01.07.22 - 17:08

על הנייר, פייר קורנו לא מתאים למכבי חיפה. כישלון בצרפת, דשדוש בליגות הנמוכות בספרד, שתי ירידות ליגה, אפס עליות, אפס תארים ובעיקר - רזומה שרחוק מלתפוס את העין. אך יכול להיות שהאלופה, שבונה קבוצה בסגנון שונה מזה שהרגילה אותנו בשנתיים האחרונות, מצאה בדיוק את החלק החסר לה בפאזל. היכרות עם המגן החדש של הירוקים.

הבריחה מצרפת
קורנו בן ה-25 נולד באביניון שבדרום צרפת. כילד, גדל והתחנך באקדמיה של קבוצתו האהודה, מונפלייה, 96 ק"מ מביתו. "כשהייתי צעיר שימשתי כנער כדורים כשמונפלייה אירחה את ארסנל בליגת האלופות. העיניים נצצו לי. אני זוכר שהבאתי כדור לסנטי קסורלה ליד דגל הקרן", סיפר הצרפתי על התקופה בה עוד חלם לככב בקבוצה בה גדל.

אך המציאות היכתה מהר בקורנו. כשסיים את התקופה במחלקת הנוער, לא הצליח לפלס את דרכו לקבוצה הבוגרת של מונפלייה ושיחק בקבוצת המילואים בעונת 2014/15. שם, בעונת הבוגרים הראשונה בקריירה שלו, חווה גם את ירידת הליגה הראשונה שלו - מרביעית לחמישית בצרפת.

התחנה השנייה והאחרונה שלו בצרפת היתה בדיז'ון, אז בליגה הבכירה. אך עבור קורנו כאמור, העניינים פחות הסתדרו בארץ בה נולד. הוא שיחק כמעט לחלוטין עם קבוצת המילואים (שם אף שימש כקפטן) ורשם הופעה בודדת בקבוצה הבוגרת במשחק ידידות נגד סנדרלנד. מכאן, החל הפרק הספרדי בקריירה של פייר קורנו.

כמעט ברצלונה
אי אפשר לומר שהקריירה של קורנו בספרד נוצצת, אך אפשר לזהות קו עליה עליו מכבי חיפה תקווה לעלות בטיימינג הנכון. בקיץ 2017 יצא למבחנים במאיורקה (אז בליגה השלישית), הרשים וחתם לשלוש שנים במועדון, אך שוב נותר מחוץ לקבוצה הבכירה ושותף רק במדי קבוצת המילואים.

אחרי שנה, החל סבב ההשאלות של קורנו. בעונת 2018/19 הושאל לריאל בלומפדיקה ליננסה מהליגה השלישית, ולאחר מכן לריאל אוביידו מאותה הליגה.

חצי שנה בתוך ההשאלה לאוביידו, זכה להתעניינות מאיביזה שחיפשה פיתרון מיידי לעמדת המגן השמאלי, רגע לפני שהיא פוגשת את ברצלונה במסגרת גביע המלך. המו"מ להעברתו נכנס להילוך גבוה; שלושה ימים לפני ההתמודדות החלו המגעים, אך המעורבות של שלוש קבוצות שונות (מאיורקה - קבוצת האם, ריאל אוביידו - המשאילה, איביזה - המתעניינת), הפכה את המו"מ למגושם וקורנו מצא עצמו עובר בסופו של דבר לאיביזה, אך לא בזמן בכדי לשחק בקאמפ נואו מול ליאו מסי וחבריו.

אחרי שלוש שנים במאיורקה, מתוכן שנתיים שכללו שלוש השאלות, סיים קורנו את דרכו במועדון ומצא תחנה חדשה - סאבדל מהליגה השנייה. מכאן, החל קו העלייה של המגן השמאלי.

סוף סוף - ויוה אספניה
שמונה בישולים היו לצרפתי בעונת הבכורה בקבוצתו החדשה, שם היה השחקן הזר היחידי בסגל ספרדי לחלוטין. בסאבדל, בלט מאוד בשיטת שלושת הבלמים, שם שימש כמגן/קיצוני שמאלי שמרבה מאוד לתמוך בחלק ההתקפי. אך למרות ההצלחה המקצועית ברמה האישית, הוא רשם את ירידת הליגה השנייה בקריירה הקצרה שלו.

אחרי עונת שיא, קורנו לא היה מוכן לחזור לליגה השלישית בספרד, ולכן חתם בריאל אוביידו - שם משחק עד היום. הקפיצה המקצועית של הצרפתי המשיכה גם בקבוצתו החדשה/ישנה, בה אומנם רשם שורה סטטיסטית פחות מרשימה של שני בישולים, אך היה חלק בלתי נפרד מהקבוצה שסיימה במקום ה-7 ונחשב לאחד המגינים הטובים בליגה הספרדית השנייה.

כאן, ואחרי עונת שיא, מכבי חיפה נכנסה לתמונה. אך מסתבר כי לא רק הירוקים מהכרמל הכניסו אותו עמוק לפנקסים. גם קבוצה ירוקה אחרת, סט. אטיין רצתה אותו מאוד, כמו גם טולוז הצרפתית. בתקשורת בארצו של קורנו ציינו פעמים רבות עניין מאולימפיאקוס, ורדר ברמן וגראנדה, אך עושה רושם כי לבסוף תהיה זו האלופה הישראלית שתזכה בשירותיו של קורנו.

עכשיו - בואו נדבר כדורגל
אין ספק שאחת הבעיות של מכבי חיפה בעונה החולפת היא התרומה ההתקפית הדלה של המגינים שלה. רז מאיר וסאן מנחם בישלו יחד שלושה שערים בעוד מיקאל אלפונס לא ממש עמד בציפיות וחוסה רודריגס נדרש מספר פעמים למלא את תפקיד המגן. הירוקים בהחלט מנסים לשפר את הנתונים הללו עם החתמתו של דניאל סונדגרן לעמדת המגן הימני וגם קורנו, שייצר 21 מצבים (מקום שלישי באוביידו) אמור להוות תוספת כוח בפן ההתקפי. עם זאת, יש לציין שבעונה האחרונה בישל הצרפתי פעמיים בלבד, שני הגולים מקרנות.

קורנו הוא שחקן מהיר מאוד עם הכדור ובלעדיו, ניחן בכוח מתפרץ יוצא דופן והוא גם מגביה. מגביה הרבה. בעונה החולפת חילק הצרפתי 110 כדורי רוחב והרמות, בפער ניכר מיתר חבריו, באחוזי הצלחה סבירים - 27. המגן השמאלי המיועד של מכבי חיפה נהנה באוביידו מהתנועה של שחקן האגף שלצידו למרכז, מה שייצר לו הרבה שטח פנוי לשלוח כדור רוחב לפינה הרחוקה או לקרובה. למרות זאת, חלק גדול מההגבהות של קורנו נשלח מעמדה נמוכה ופעמים רבות עוצר לפני שמגביה מה שמקל על שחקני הגנת היריבה להרחיק את הכדורים שלו.

ישנו נתון מרשים נוסף המעיד על החשיבה ההתקפית של קורנו: לכל אורך העונה הכניסו כל שחקני ריאל אוביידו 512 כדורים מדוייקים לרחבה, 109 מהם רשומים על שמו של המגן השמאלי. במידה שמכבי חיפה אכן תצרף את פרנטזדי פיירו או כל חלוץ מטרה אחר שיתוף הפעולה שלו עם הצרפתי יוכל להיות כזה שיעשה הרבה צרות להגנות ליגת העל.

ומה עם יכולת הגנתית, אתם שואלים? ובכן, קורנו ניסה לתקל 87 פעמים לאורך העונה ב-64 אחוזי הצלחה, בין שלושת השחקנים הטובים באוביידו. הצרפתי מצטיין בתיקולים בעמידה ומשתמש בגוף שלו כדי להוציא את שחקני ההתקפה של היריבה משיווי משקל. יש לציין שהמגן השמאלי מנסה לבצע את התיקולים שלו בעמדה גבוהה על המגרש ומשאיר מאחוריו המון שטח פנוי ובמידה שמאבד את השחקן שלו מבצע עבירה מהירה מה שהוביל לכך שנשלפו תשעה כרטיסים צהובים ואדום אחד.

בשורה התחתונה, מכבי חיפה תזכה בשחקן הגנה טוב וכזה שיכול לתת לה אופציות נוספות בחלק הקדמי. באוביידו הצרפתי שיחק בקו של ארבעה בהגנה, אבל בעונה שלפניה שיחק בסאבדל בתור שחקן קו במערך של 3-4-3 ובישל שש פעמים. ברק בכר בהחלט עשוי לשחק במערך דומה עם סונדגרן והצרפתי שיעמדו לרשותו ועם שון גולדברג בתור בלם שמאלי מה שייתן אפשרויות התקפיות שלא היו לירוקים קודם לכן. הולך להיות מעניין.