הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

קופץ לגובה: היכרות עם הבלם שמכבי ת"א מחפשת

ההחלטה המפתיעה בגרמניה, המחמאות שקיבל מסקאוט יונייטד, היתרון במאבקי האוויר - והדרך שבה יוכל לחזק את ההגנה של איביץ'. מה עשוי להביא אנדראס מקסו למכבי ת"א? פרופיל

אבירן גרין ואבישי סלע  02.07.22 - 21:35

כמאמר הקלישאה, מכבי תל אביב מצויה בעיצומה של "מתיחת פנים". אחרי שנה מאכזבת שהסתיימה ללא תארים, הצהובים קיבלו מחדש את הרעב - והחזירו לארץ שני שחקנים בולטים של נבחרת ישראל, ניר ביטון וערן זהבי, בתוספת יוריס ואן אובריים שיחזק את מרכז השדה.

כעת, הם מנסים להתחמש גם בכל הקשור לזרים - ומי שעשוי להצטרף באיזור הזה, ויחזק את מרכז ההגנה (שהיה החולשה המרכזית של מכבי בעונה שעברה), הוא הבלם הדני אנדראס מקסו. לרגל החתמתו המתקרבת, הנה ניסיון לנסות ולמצוא את הסיפור שלו.

הלך עם האמת שלו
מקסו הוא בן 28, וגדל במקור במחלקת הנוער של ברונדבי. בגיל נוער הוא עבר לנורשלאנד, שם הוא גם העביר את ארבע השנים הראשונות בקריירה, בין היתר גם כקפטן. "מאוד נהניתי שם", הוא סיפר בראיון שערך ב-2019, "זה מועדון מצוין שמאמין בשחקנים צעירים, היתה לנו קבוצה של שחקנים טובים והצלחנו גם לנצח". אחרי שהשתתף באליפות אירופה עד גיל 21 ב-2017 עם נבחרת דנמרק, הוא הביע את רצונו לעבור הלאה - וכך אכן היה.

מכאן, החל שלב הנדודים: בקיץ 2017 הוא עבר לאוסמנליספור הטורקית, אבל לא הצליח לסייע לה לשרוד בליגה הטורקית הבכירה - ועזב לאחר שהקבוצה ירדה. מכאן מתחיל סיפור מוזר במיוחד: בורנמות' מהפרמייר ליג עקבה אחריו כשהוא שיחק בטורקיה, ודי התלהבה, אבל הציעה לו לעבור לשחק בפ.צ. ציריך - קבוצה שאיתה היה לה שיתוף פעולה. מקסו אכן עבר לציריך, וחתם שם על חוזה לשלוש שנים. הטוויסט הגיע כעבור עונה אחת, כאשר שיתוף הפעולה בין ציריך לבורנמות' תם - וכעת התחלף בשיתוף פעולה עם אורדינגן, קבוצה מהליגה השלישית בגרמניה.

ציריך הפעילה לחץ על מקסו לעבור לאורדינגן, ותחת הלחץ הבלם הסכים. אחרי חודשיים בלבד, הוא בחר לשלוט על גורלו - והסכים לצאת מהחוזה שלו עם הגרמנים באופן עצמאי, מה שהפתיע את כל הצדדים. "הבנתי שאורדינגן זה מקום שיכול לפגוע לי בקריירה, ולכן החלטתי לסיים את החוזה שלי". מקסו גם היה מוכן לשלם כסף, רק כדי להפוך לשחקן חופשי. בשנת 2019 הוא החליט לחזור הביתה לברונדבי, ובעונת 2020/21 גם זכה עם הקבוצה באליפות.

בכדורגל האירופי העריכו מאוד את מקסו. בכתבה שהתפרסמה באוקטובר האחרון, ניתח הסקאוט של מנצ'סטר יונייטד, טומי מולר נילסן (בנו של ריצ'רד המנוח, מאמן נבחרת ישראל לשעבר), את ברונדבי וטען: "זו קבוצה ללא כוכבים, מקסו הוא היחיד שמתבלט שם". כשהתפרסם הסגל של נבחרת דנמרק ליורו האחרון, לא מעט אוהדים התפלאו מדוע מקסו לא זומן לסגל - למרות שהרשים במדיה של ברונדבי.

ואי אפשר בלי קצת ביזאר: במאי 2021, מגישת טלוויזיה מקומית בשם סיגנה מולדה, הצטלמה ביציעים במשחק בין מידטיולנד וברונדבי, עם שלט שקרא "מקסו, תשכב איתי" (המילה במקור היתה חריפה יותר). מי שעשוי להיות הבלם של מכבי תל אביב אכן עורר לא מעט רגשות, על המגרש ומחוצה לו. בקרוב אצלנו?

ועכשיו - לכדורגל
אז האם מכבי ת"א מצאה לעצמה בלם שישדרג אותה משמעותית? יכול מאוד להיות. מקסו הוא בלם גבוה (1.91 מטרים), פיזי מאוד וניחן במיקום טוב במאבקים אוויריים, כך שהוא לא צריך לנתר על מנת להרוויח את הכדור בגובה. 137 מאבקים אווירים היו לו העונה, הכי הרבה בברונדבי, באחוזי הצלחה של 69 ובכל הליגה הדנית יש רק חמישה שחקנים שנקלעו ל-100 מאבקי אוויר או יותר בעלי אחוזי הצלחה טובים ממנו.

מקסו קורא מצוין את המהלכים של היריבות ומגיב במהירות לנעשה על המגרש כשהכדור לא ברגליים של ברונדבי. 222 חילוצי כדור ו-216 הפרעות יש לו העונה (מקום שישי בליגה בשתי הקטגוריות), חלק גדול מהם הגיעו בתגובה נכונה לכדורים ארוכים שניסו לשלוח שחקני הקישור של היריבות.

לצד זה, הבלם הפוטנציאלי של מכבי ת"א מתקשה בשמירה בכדורי רוחב ולעיתים מתמקם לא טוב מול שחקני ההתקפה של היריבה, מה שיוצר להם שטח פעולה קרוב מאוד לשער. בנוסף, אם שיבחנו את היכולת שלו במאבקים אווירים, פעמים רבות מקסו יוצא למאבק אווירי בעמדה גבוהה על המגרש, קרוב לעיגול האמצע ובמידה שהוא נכשל משאיר מאחוריו שטח רב אותו שחקני ההתקפה יכולים לנצל, או מנסה לעצור את היריב בעבירה מה שהוביל לכך שהוצהב שמונה פעמים העונה והורחק פעם אחת.

ומה קורה כשהכדור ברגליים של ברונדבי? מקסו בעיקר מניע את הכדור מאחור ובדרך כלל ימסור למגן הקרוב אליו, לבלם שלצידו או לקשר האחורי שמגיע להשתתף בבילד אפ. הדני משתמש טוב בשתי הרגליים במסירה ובהתקדמות עם הכדור, וכשהוא נלחץ גבוה, יעביר את הכדור לשוער או ישלח כדור לאגף. יש לציין שהרכש המיועד של מכבי ת"א לא מרבה לעבור שחקנים בדריבל ולא לוקח הרבה סיכונים כשהכדור אצלו ברגליים.

בעונה החולפת בברונדבי, מקסו שיחק במגוון מערכים, מה שיכול מאוד להתאים לוולדימיר איביץ' שאוהב לשנות מערכים בין משחקים ובזמן המשחק. הדני שיחק בתור הבלם הימני והשמאלי בקו של ארבעה שחקני הגנה וגם שיחק בתור הבלם האחורי בקו של חמישה. שיתוף פעולה מעניין מאוד יוכל להיות לו עם אנריק סבוריט כבלם שמאלי שמקדם את המשחק בדרכים שונות ממנו או עם בלם מהיר כמו שחר פיבן שיוכל לחפות על היציאות התכופות שלו למאבקים גבוהים על הכדור.

עם ערן זהבי, ניר ביטון ויוריס ואן אובריים שהגיעו הקיץ, מכבי ת"א הולכת על כל הקופה על מנת להשיב לעצמה את תואר האליפות ואפילו להתקדם מעבר לכך. עם כל הכבוד לחלק הקדמי המרשים, אין ספק שכדי לעשות זאת היא חייבת לשפר משמעותית את ההגנה שהייתה נקודת התורפה שלה, ויכול מאוד להיות שמקסו הוא האיש שיסייע לה לעשות זאת.