הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

"איבוד שליטה": פורסם דוח האלימות במגרשים

מכבי ת"א נמצאה אשמה הכי הרבה פעמים, מספר שיא בהתפרעויות אוהדים

מוטי פשכצקי
מוטי פשכצקי  04.07.22 - 10:51

עונת 21/22 כבר הגיעה לסיומה, וכעת התכנית "בועטים את הגזענות והאלימות מהמגרשים" מבית הקרן החדשה לישראל פרסמה את הדוח שלה העוסק במקרי הגזענות והאלימות במגרשים בעונה החולפת. אותו דוח מציג תמונה מדאיגה למדי.

"אחרי תקופה הגבלות הקורונה, עושה רושם שהרשויות איבדו שליטה על המתרחש ביציעי הכדורגל", אמר גל קרפל, רכז התכנית בועטים את האלימות והגזענות מהמגרשים. "אני מברך על כך שיש חוק שנועד לשפר את האכיפה. עם זאת, יש לוודא כי החוק אכן יוריד את כמות האלימות ביציעים, ולא ייצר קרקע פוריה לעימותים שבועיים בין שוטרים לאוהדים".

עיקרי הדוח לפניכם:
- לאחר סיום הגבלות הקורונה חלה עלייה חדה במקרים של התפרעויות אוהדים ביציעים - פריצות למגרש, השלכת חפצים אל הדשא, עצירת משחקים בעקבות השלכת רימוני עשן ואבוקות. כמו כן, נרשמו כמדי שנה מספר מקרי אלימות קשים.

- בעונת 21/22 דיווחי משקיפי התכנית על 110 אירועים של התפרעויות אוהדים והשלכת חפצים. מספר שיא בכל הזמנים מאז החלו המדידות בשנת 2000.

- בעונה החולפת נרשמו מספר חסר תקדים של 21 תקריות פריצת אוהדים לכר הדשא. מספר שיא בכל הזמנים מאז החלו המדידות בשנת 2000.

- לאחר שיפור קל בשנים האחרונות, העונה חלה עלייה בכמות השירים הגזעניים ביציעי מכבי ת"א (17 קריאות גזעניות) ובית"ר ירושלים (9 קריאות גזעניות).

- זילות בזכר השואה – עליה דרמטית במספר קריאות ושירי השואה ביציעים. כמעט בכל מחזור לאורך העונה נשמעו קריאות מסוג זה במגרשים השונים, בעיקר בקרב אוהדי מכבי חיפה והפועל ת"א (כמעט מדי שבוע). ביציעי בני סכנין נשמעו השנה לראשונה קריאות "שתהיה שואה למכבי".

- "שיר האונס", שמהווה אלימות מילולית קשה נגד נשים, חזר ליציעי מכבי ת"א.

- אירוע אלימות משטרתית חריג התרחש במשחק בין הפועל ת"א למכבי חיפה באצטדיון סמי עופר.

- לראשונה, קבוצה עמדה לדין בגין קריאות הומופוביות (מכבי תל אביב) והאושמה. נציין לטובה, כי בסיום העונה עבר תיקון לחוק שקובע כי אמירות הומופוביות במגרשי הכדורגל הן עבירה פלילית.

- מכבי ת"א נמצאה אשמה בבית הדין של ההתאחדות לכדורגל 26 פעמים במהלך עונת 2021/2022 של ליגת העל, אחריה הפועל ת"א (25), בית"ר ירושלים (24), מכבי חיפה (20), בני סכנין (17), מכבי נתניה (16) והפועל ב"ש (15). מכבי ת"א עמדה לדין 5 פעמים בגין קריאות גזעניות, אחריה בית"ר ירושלים (3) ומכבי נתניה והפועל קריית שמונה (פעם אחת כ"א).