הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

"התנהלות בית"ר ירושלים? שוק. מעצבן שמשה חוגג לא נענש"

בראיון בלעדי לערוץ הספורט, מספר אנטואן קונטה על החובות שלטענתו נותרו פתוחים בינו לבין המועדון מהבירה ("חייבים לי כסף. איך מאפשרים להם להחתים שחקנים?"), הבעלים ("סיפר לי סיפורים"), הריב עם אלי אוחנה ("עלה לטונים גבוהים") והתקופה תחת אלי טביב ("ידע לנהל את המועדון כמו שצריך. אם יחזור אשמח לשוב לקבוצה")

דניאל מקדאואל
דניאל מקדאואל  04.07.22 - 18:18

אחד השחקנים המעניינים ביותר שנחתו בישראל בשנים האחרונות הוא אנטואן קונטה. המגן/בלם שעבר בכל הנבחרות הצעירות של צרפת, היה שחקן הרכב לגיטימי בליגה המקומית במדי ריימס ואף רשם הופעה במדי פ.ס.ז', מצא עצמו לבסוף בבית"ר ירושלים בינואר של עונת 2016/17, אז תחת ניהולו של אלי טביב.

הסיבה להתדרדרות הקיצונית בקריירה של קונטה הגיעה עקב פרשייה קשה בה היה מעורב, במהלכה פצע נער בראשו באמצעות אלת בייסבול. הוא הפך למוקצה בצרפת, במה שהוביל לקפיצה על המציאה מצידו של טביב, שהנחיתו בבירה.

עד מהרה, היה ברור בבית"ר כי אם מתעלמים מגיליון ההתנהגות של קונטה מחוץ למגרש, מדובר בשחקן ברמה גבוהה מאוד. יחד עם הצרפתי, סיימו הצהובים שחורים במקום ה-3 בליגה בעונת 2017/18. אך אז הגיע משה חוגג למועדון, ולמרות פתיחה אופטימית ועמוסה בהבטחות, תוכניות מקצועיות והשקעה כלכלית גבוהה, הפרויקט של הבעלים החדש התרסק, ויחד איתו עתידו של קונטה במועדון.

מאז עזב את המועדון, טוען הצרפתי כי נותרו חובות כספיים פתוחים בין הצדדים. כמו כן, נשפט לשנת מאסר בפועל ועוד 2 על תנאי בעקבות מקרה האלימות שביצע ב-2016 בצרפת. בראיון מיוחד לערוץ הספורט, מספר קונטה על היחסים עם בית"ר ירושלים, השיחות עם משה חוגג, הריב עם אלי אוחנה, ההבדלים מתקופת אלי טביב, מצבה של הקבוצה מהבירה, התקופה בישראל והשחקנים הישראליים שהוא מאמין שיכולים לשחק בליגה הצרפתית.

היית בקשר עם מישהו מבית"ר ירושלים מאז שעזבת? שמעת על מה שקורה במועדון?
"מאז שעזבתי את הקבוצה לא הייתי בקשר עם ההנהלה. דיברתי קצת עם השחקנים, עקבתי ושמעתי מהתקשורת שבית"ר בתקופה לא טובה, שהמועדון במצב קטסטרופה. חבל, זה מועדון גדול עם קהל מדהים, כואב לראות את זה".

אתה חושש שבגלל המצב הכלכלי לא תקבל את הכסף שאתה טוען שמגיע לך?
"אני לא מודאג, אני יודע שבסוף אקבל את הכסף. אני רק רוצה שהצדק כבר יצא לאור, שאקבל את מה שמגיע לי. זכיתי בבית המשפט, גם בישראל וגם בפיפ"א. החוב של בית"ר אלי נמשך כבר מעל לחצי שנה, אני לא מבין למה הם לא מסיימים עם זה. היה על הקבוצה איסור להחתים שחקנים כל עוד החובות לא ישולמו, לי ולשחקנים אחרים, אבל מנהלת הליגות עדיין מאפשרת לבית"ר להחתים שחקנים. זה משהו שאני לא מצליח להבין".

אתה כועס על בית"ר?
"זה חוסר אונים. בית המשפט קבע שבית"ר צריכה לשלם לי, ועד אז היא לא תוכל להחתים שחקנים, אבל זה לא קורה באמת. זו התנהלות של שוק, זה מעצבן, חוגג יוצא מזה בלי שום עונש".

יש איזשהי תקשורת בינך לבין חוגג?
"בהתחלה הכל היה בסדר גמור. כשהוא הגיע הפרויקט היה נראה מרשים, התרשמתי ממנו לטובה, היו לו תכניות טובות לבית"ר. אבל כשהחלה הקורונה והתחילו לדבר על קיצוצים, הכל התדרדר. באותה נקודה, הקשר של חוגג איתי ועם השחקנים האחרים רק הלך אחורה".

חוגג הבטיח לך שהחובות ישולמו?
"כשהתחילה הקורונה, הסכמתי לקצץ את השכר לשלושת החודשים האחרונים של העונה ולא מעבר לכך. שאר השחקנים קיצצו את שכרם גם לעונה שלאחר מכן, אבל אני לא. בחוזה שלי סוכם על קיצוץ לחודשים האחרונים של העונה. כשחזרתי לעונה שאחרי, ראיתי בתלושי השכר שחוגג קיצץ את שכרי. שאלתי אותו 'למה זה קרה', הוא ענה שזה מה שהממשלה סיכמה עם הקבוצות. הוא סיפר לי סיפורים, אז שלחתי לו מכתב מעורך דין ואז הוא שילם לי".

"כשהגיע דצמבר, חזרתי לצרפת בשביל המשפט שהיה לי - וחוגג החליט על דעת עצמו לבטל את החוזה בתקופה הזאת ולא לשלם לי בטענה שאני לא רוצה לחזור לישראל. זה לא היה המצב, הייתי במשפט בצרפת, לא יכולתי להגיע".

אבל אולי זו לא הייתה הסיבה? הרי שמענו לא פעם ולא פעמיים על ההסתבכויות שלך בחדר ההלבשה, על כך שנקלעת לעימות פיזי עם אלי אוחנה...
"לא, אין לזה קשר. בית"ר טענה שהחוזה בוטל בגלל שלא רציתי לחזור לישראל, הם לא דיברו על ההתנהגות או על אלימות כזאת או אחרת. היו לי כמה פגישות קשות עם אוחנה, פגישות חריפות שהטונים בהן היו גבוהים, אבל מעולם לא נקלענו לעימות פיזי, זה היה רק בדיבורים. כנראה שאנשי בית"ר השתמשו בזה נגדי וזה מה שהם אמרו לאנשים מבחוץ. סתם חיפשו סיבה כדי להיפרד ממני, אם זה היה נכון הם היו מנצחים את המשפט נגדי וזה לא קרה".

אתה מופתע שבית"ר התדרדרה למצב בו היא נמצאת?
"אני מופתע. למרות הבעיות עם חוגג, לא חשבתי שזה יגיע למקומות האלה, לא חשבתי שבית"ר ירושלים, מועדון גדול כל כך בישראל, יכול להגיע למצב הזה".

אתה שיחקת בבית"ר גם בתקופת אלי טביב. אתה מזהה את ההבדלים מהתקופה המשותפת עם חוגג?
"טביב מבין כדורגל ברמה גבוהה. הוא אומנם היה מעמיד תקציבים נמוכים יותר מחוגג, אבל הוא ידע לנהל מועדון כמו שצריך. מה גם שיש לו עין לשחקנים, הוא היה יודע לזהות שניים או שלושה כישרונות שיכולים לשנות את העונה".

"מבחינת יחס אישי, הוא ידע שאני מסוג השחקנים שצריך לעמוד מאחוריהם ולתמוך בהם כדי שנרגיש טוב. זה היה לי חשוב להרגיש את זה, טביב היה סוג של אבא בשבילי. בתקופה הזאת הצלחתי גם על המגרש וגם היה לי כיף בחיים האישיים שלי ובחדר ההלבשה, הוא נתן לי גב. חוגג היה פחות קרוב אלי, למרות שבהתחלה, כשחוגג הגיע עם תכניות גדולות, זה היה נראה טוב על הנייר".

אם טביב היה חוזר היום לבית"ר ומציע לך לחזור יחד איתו?
"כן, חד משמעית. הייתי ממש קרוב אליו וגם אין לי שום דבר נגד בית"ר ירושלים כמועדון, פשוט הייתי בסכסוך עם הבעלים. אני מכבד את בית"ר ואוהב את המועדון מאוד".

אתה כבר יודע איפה תשחק בעונה הבאה?
"הסוכנים שלי בוחנים כמה הצעות, אבל הן לא מישראל".

אם קבוצה ישראלית שהיא לא בית"ר ירושלים תציע לך להצטרף אליה? זה משהו שהוא רלוונטי מבחינתך?
"כן, אני לא סוגר את הדלת. אהבתי את החיים בישראל, את האנשים. אהבתי גם את בית"ר ירושלים, וזה הזמן להגיד תודה לאוהדים כי לא הספקתי לעשות את זה כמו שצריך".

"יש לי סטיגמה של שחקן עם אופי בעייתי בחדר ההלבשה, אבל אם תשאלו את כל השחקנים ששיחקו איתי הם יגידו לכם שהייתי השחקן הכי אהוב בחדר ההלבשה. אומרים עלי שאני בעייתי, שאני מתעצבן, אבל זו רק סטיגמה. אולי זה מה שאני משדר על המגרש, כשאני מתעצבן והאדרנלין גבוה, אבל אני באמת לא מזיק וחבר טוב לחדר ההלבשה".

לסיום, בתור אחד ששיחק ברמות הגבוהות, מה דעתך על הכדורגל הישראלי ואיפה הוא צריך להשתפר?
"הרמה בישראל טובה, יש כמה קבוצות מאוד טובות. מכבי חיפה, מכבי ת"א, הפועל ב"ש ואפילו נתניה ובית"ר. השחקנים בישראל מאוד טכניים. הדבר היחיד שחסר בישראל זה הקצב משחק והעובדה שנותנים יותר מדי שטחים. הישראלים לא ממושמעים מבחינה טקטית כמו באירופה".

איזה שחקנים בישראל יכולים להשתלב בליגה הצרפתית בעיניך?
"אני חושב שעומר אצילי יכול לשחק בליגה הראשונה בצרפת, ובתחילת דרכי לישראל השחקן הראשון שצד את עיני היה עידן ורד".