הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

"יש מתעניין רציני ברכישת בית"ר ירושלים. אם לא יבוא, נהיה בבעיה"

הנאמן, יצחק יונגר, בראיון בלעדי ל-"5 באוויר": "ניסינו לצרף את אדאמס כבעלים, אך הוא ואחרים נרתעו. המצב קריטי. האוהדים צריכים לקבל החלטה - להציל את בית"ר או לנקום במשה חוגג"

מערכת אתר ערוץ הספורט
מערכת אתר ערוץ הספורט  07.07.22 - 14:02

בית"ר ירושלים בימים גורליים. הקבוצה בסכנת פירוק ממשי ורגעים לפני הדד-ליין למעבר בבקרה התקציבית, ועתיד המועדון נמצא בסימן שאלה גדול. לכן, ימים ספורים לפני פקיעת התאריך, הנאמן עו"ד יצחק יונגר שבר שתיקה בראיון היום (חמישי) ל-5 באוויר.

יונגר פתח את דבריו: "זו לא שאלה של גיוס 8 מיליון שקלים, יש כמה דברים שצריכים להתממש. אני מקווה, אני לא יכול להגיד אם אני אופטימי או פסימי. היו כמה מקרים בהם חשבנו שזה נגמר וזה לא נגמר. יש כיוונים טובים. מכירת הקבוצה - יש גם מתעניין אחד רציני שכבר עשה בדיקה די מעמיקה, זה נשמע שהכיוון הוא חיובי, הוא צריך לקבל תשובות בעצמו ואני מקווה שזה יתקדם. אני יודע שנעשים מאמצים, אני נכנס לפגישה עוד שעה עם אנשים שבקשר עם עמותת האוהדים, כולל משקיעים מארה"ב, וגם ככה אנחנו מקווים שנגייס את הכסף שדרוש".

"הוא מבין את המצב בצורה מלאה, עכשיו אנחנו צריכים לראות שהוא אומר כן. איש עסקים ראוי שאוהב את בית"ר.. אני אגיד - בסוף גם כשהייתי בהפועל ב"ש וגם בהפועל פ"ת, הקבוצה שייכת לאוהדים. השחקנים מתחלפים, עוברים מקבוצה לקבוצה, קבוצה היא בראש ובראשונה האוהדים. האוהדים צריכים להחליט אם הם רוצים לנהל או לאהוד. כל הזמן יש מאבקים בין הבעלים לבין האוהדים. בעניין של בית"ר ירושלים החשש הגדול של חלק מהמתעניינים, היתה לנו עסקה סגורה עם טיוטות והכל עם קבוצה אמריקאית מאוד חזקה, שבסוף אמרה: אנחנו לא רוצים להיכנס לזה כי אנחנו מפחדים שהנושא של האוהדים הוא נושא מאוד משמעותי. וזה משהו שצריך להבין, אם רוצים בעלים שישקיעו כסף, צריך שיאהדו את הקבוצה ולא יילחמו בבעלים".

היתה פנייה לאותה קבוצה אמריקאית, שרצתה מעורבות ועשו מאמץ גדול להביא את סילבן אדאמס, הייתי מעורב, התשובה שהוא אמר פה בראיון זה גם התשובה שהיתה (בגלל האוהדים שהפגינו מתחת לבית). זה מעל חמישים אחוז, עד שלא נראה מישהו שבאמת חותם ושם כסף ומתחייב... המכשול זה שמישהו צריך לקחת את החובות על עצמו, ולדעת שהוא יכול להפעיל את הקבוצה. הוא צריך לקבל החלטה".

"לא הוצאנו מנויים לרכישה, צעד ראשון משמעותי הוא שהאוהדים יודיעו את ההפך ממה שאמרו לבקרה - מסירים את החרם ומתכוונים לקנות מנויים. זה קריטי, זה מהותי, בסוף זה באמת יכול להיות ההבדל בין אם התקציב לא יאושר לבין אם התקציב יאושר. קבוצה כמו בית"ר ההכנסות מכרטיסים ומנויים הם פקטור משמעותי, כשיו"ר הבקרה מקבלת מכתבים שהאוהדים לא קונים כרטיסים ומנויים, הסיכוי יורד לאפס".

"משה חוגג רוצה מאוד למכור, זה אפילו לא למכור כי הוא לא מקבל כסף. הוא הודיע בצורה מפורשת שכל מה שמגיע לו, כולל חלקו בסינגולריטים, הוא מוותר. קחו את ההתחייבויות ואני בחוץ? נכון. אני לא רוצה להיכנס למספרים בדיוק, צריכים לקרות דברים משמעותיים - או שיהיה רוכש, או שיהיה שינוי של האוהדים. האוהדים צריכים להגיד - נקנה מנויים במלוא המרץ. ההבדל הוא של מיליונים".

"למה שמישהו יקנה? זו החלטה אישית של בנאדם, להיות בעלים של קבוצת כדורגל - יש יתרונות וחסרונות וכל אחד שוקל את השיקולים שלו. זה לא רק בבית"ר, זה בהפועל ת"א, בקבוצות אחרות, זה בעייתי מאוד. היו בבית"ר כמה וכמה אפשרויות להביא בעלים חזקים וטובים, שבאו ואמרו כמו סילבן אדאמס - לא רוצים להגיע למצב של עימותים מול הקהל. לא באתי וחשפתי עם מי דיברנו.. לצערי אי אפשר היה לפרוץ דרך עם סילבן. הפעלתי כל מיני אנשים שידברו איתו, בכירים מאוד במדינת ישראל, ולא הצלחנו".

"כרגע, אני מקווה שאם יהיה רוכש, זה יהיה הרבה יותר. אנחנו עובדים בהרבה מישורים, בעוד מישורים. לא ניכנס לזה. אנחנו פועלים בעוד כמה מישורים. צריך להבין, מעבר שבית"ר חשובה לאוהדים שלה, היא חשובה לליגת העל. היא חשובה להתאחדות לכדורגל, לגופי השידור, יש קבוצות קטנות שבמשחק בית אחד האוהדים של בית"ר מביאים יותר כסף ממה שהם הכניסו כל השנה מאוהדים אחרים. יש חשיבות, בלי לפגוע בכל קבוצה אחרת, החשיבות של בית"ר מאוד גדולה. אני מקווה שהכוחות יתאחדו כדי לבוא ולעזור. יום ראשון? זו ההודעה, ההודעה היא של יו"ר הבקרה. אני מעריך שהדברים ייבחנו בכובד ראש, ויראו מה מצבנו ביום ראשון ואז ישקלו את זה. אם יהיו התפתחויות, אנחנו עובדים בלא מעט מישורים".

"אני לא מבקש פריבילגיה, יש לנו דדליין מוקדם יותר מכל קבוצות אחרות. יש בזה היגיון, אנחנו בוודאי לא חורגים מהתקנון. קבוצות רבות לא אושרו עדיין. הדרישות כלפינו יותר מחמירות מהקבוצות האחרות. לא מבקשים פריבילגיות בשביל בית"ר, יש דברים אחרים שיכולים לעזור כדי לכולם שיהיה יותר טוב - שהליגה תהיה יותר מעניינת. כל הקבוצות יודעות כאשר בית"ר בליגה, היא יותר מעניינת ויותר רווחית. יצטרכו לעזור. אני בקשר עם יענקלה שחר, שהביע רצון והרבה סימפטיה וניסיון לעזור. הוא מתעניין ומנסה לעזור. נתונים מגיעים בזמן אמת לבקרה, אנחנו שקופים לחלוטין. אני לא מביע ביקורת ואין לי טענות לגבי זה, אבל בסופו של דבר יש הרבה שיקולים שצריך לשקול".

חוגג בעצמו ויתר על הכסף שמגיע לו. בקשת הסרק שהמשטרה הגישה, או שלא קראו את ההסכם, או שקראו ורצו להפריע. אם יהיה רוכש, המשטרה תשתף פעולה. אני מוכן לאתגר את האוהדים - שיגידו שהם, גם אם לא יהיה רוכש, אם הוא לא מוכר את המניות, מפקיד את המניות. ויגידו - אנחנו בתנאים האלה קונים. אני חושב שחוגג לא רוצה להיות מעורב בניהול, שם כבעלים? הוא הפקיד את זה בנאמנות. לא יהיה פה מצב של ליגה לאומית, אם התקציב לא יאושר בליגת העל, ההכנסות בליגה לאומית יותר נמוכות. אז נרד לליגה א', כי שם אין בקרה. מקווה שלא נתפרק לגמרי, ברמה הטכנית - אם התקציב לא יאושר בליגת העל, הוא בטוח לא יאושר בליגה הלאומית.

העמותה? אני יודע שנעשים מאמצים גדולים, גם בשעות אלה העמותה מנסה לגייס את הכסף. אם זה לא קורה, אנחנו בבעיה, ואני מקווה שיהיו דברים אחרים. המצב הוא קריטי מאוד, כל מי שחושב שלשבת על הגדר, ולראות את בית"ר נופלת - זה יהיה חבל. ההתייחסות של אוהדים בנושא מנויים וכרטיסים היא קריטית ועשויה להעביר את התקציב".

"למה לא פירוק? כי זה לא מביא כסף. זה יביא כסף למישהו? מה עם האנשים שחייבים להם כסף? זה קטע מוסרי, בוודאי. זה לא פיתרון ראוי. זה לא המצב שפה, צריך לזכור... זה לא המצב שפה, פה יש בעלים שיום אחד באה משטרה ועצרה את כל הפעילות הכספית שלו. זה מה שהביא לבעיה. אני לא חושב שזה.. כל עוד יש אפשרות לדברים אחרים, ואנחנו מקווים שיהיה, אז זה לא נכון. חובות 40 מיליון? פחות, בטח אם חוגג מוותר על הכסף שלו. בערך 30 מיליון. יש חובות שצריך לשלם באופן מיידי. הבעיה הגדולה זו שאלת הכרטיסים - בית"ר בשנים טובות מביאה בין 15 ל-17 מיליון ש"ח".

"זה עיקר הבור, לכן אני אומר שזה מה שיכול להיות להפריד בין העברת הקבוצה. יש ארגוני אוהדים מאוד מסודרים, כמו שהם ידעו להודיע - שיבואו אותם ארגונים, כמו שרשמו מכתב שלא נקנה כרטיסים, שירשמו הפוך. בית"ר זו לא קבוצה שהכנסות ממנויים זה 2-3 מיליון ש"ח. 500 ש"ח מנוי? לא עסקנו בזה עוד. להוציא מנויים עכשיו? נשקול את ההצעה שלכם. אני דיברתי על ארגוני האוהדים, שהם מאוד רציניים, הם יודעים ויש להם השפעה גדולה לטובה ולרעה. סיגלית סייג אמפתית מאוד, היא עושה את עבודתה בצורה מקצועית, יש לה רצון ככל שזה יתאפשר היא תנסה לעזור. אני לא נכנס לחוב על שועה, הוא היחיד שדיבר איתי - יש עוד יוזמה של אייל סגל, אני הבנתי שיש. שחר גם הביע התעניינות והגדיר רצון לעזור".

"המסר לקהל הוא הדבר הכי חשוב: זה בידיים שלכם. באמת בידיים שלכם. אני כשעניינתי משקיעים, בכל אחת מהמצגות הראנו סקרים שלבית"ר ירושלים בכל סקר יש 25-26% ממי שמגדיר את עצמו אוהד כדורגל בארץ, אוהד בית"ר. יש קהל אדיר בכל רחבי הארץ. אפשר להשתמש בכוח הזה לדברים פחות טובים, או להציל את בית"ר. אפשר לכעוס על חוגג, אבל מה שחשוב זה הקבוצה. בעלים מתחלפים, שחקנים מתחלפים, מאמנים מתחלפים - אוהד של הקבוצה לא מתחלף. רוצים לנקום את חוגג באמצעות זה שבית"ר תרד לליגה א'? העולם הוא לא אידיאלי, צריך להחליט בין אפשרויות. חוגג אמר שהוא לא מעורב, הוא מוותר על החוב, הקהל צריך להחליט אם להציל את בית"ר או לנקום במשה חוגג. אם תהיה הצהרה של אותם ארגונים שאמרו 'לא נקנה', והם יקנו כמה שיותר, זה ישנה את התמונה".

"אני חושב שאני עושה מאמץ גדול במשך תקופה ארוכה, זה שבית"ר הצליחה לסיים את העונה הקודמת עם כל מה שקרה זה הישג גדול. זו המשימה שלי. בסוף - לבד אני לא יכול לעשות את הדברים. בוודאי שיש לי סנטימנטים לבית"ר, כי אני רוצה להצליח. להגיד שאני אעזוב את הקבוצה שאני אוהד מילדות? הפועל חיפה. בית"ר זו קבוצה שחשובה למדינת ישראל וגם לליגה. בעיקר פוחדים מהקהל, אנשים פוחדים מהקהל. אני באמת אומר, זה לא רק בבית"ר, גם בקבוצות אחרות. אני יכול להגיד שאנחנו עושים מאמץ, זה קריטי מאוד ואין לי שפנים בכובע. אני קורא לאוהדים להחליט מה יותר חשוב. מיכאל אוחנה סיים את דרכו בבית"ר? כן. אלי אוחנה אתם בקשר? הוא לא מעורב. הוא אמר שהוא לא יודע, הוא רציני מאוד".